Pasta Şefi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Pasta Şefi Nedir?

Bir pasta şefi, hamur işleri, tatlılar, ekmek ve diğer unlu mamullerin yapımında eğitim görmüş ve yetenekli kişidir. Bazı hamur işleri, kekler, kurabiyeler, küçük kekler, turtalar, turta ve dondurma içerebilir. Pasta şefleri büyük otellerde, bistrolarda, restoranlarda, fırınlarda ve bazı kafelerde istihdam edilmektedir.

Bir pasta şefi genellikle profesyonel bir mutfakta bulunur ve pasta departmanının istasyon şefidir. Diğer istasyon şeflerinde olduğu gibi, pasta şefinin departmanında başka şefler veya asistanlar olabilir. Fırıncılar, büyük işletmelerde pastacılık departmanının da üyesi olabilirler. Bazı pasta şefleri kendi küçük işletmelerini, bir fırın veya tatlı dükkanı işletmeyi tercih ederler.

Pasta Şefi Ne Yapar?

Pasta şefleri turta, şeker, çikolata, kurabiye, kek, dondurma, muhallebi ve ekmek üretir. Sadece tatlılar oluşturmakla kalmaz. Hem de malzemeleri sipariş eder, envanter tutar, toptancılarla ilgilenir, yeni tarifler geliştirir ve menü planlamasına girdi sağlarlar. İş, hem değerli hem de lezzetli olabilecek yeni kreasyonların bolca test edilmesini ve örneklenmesini gerektiriyor. Neredeyse her restoran, kafe, market ve bakkal zinciri tatlı satıyor ve insanların her zaman tatlıya düşeceği konusunda hiç şüphe yok.

Bir Pasta Şefinin bazı sorumlulukları:

  • Yeni hamur işi ve tatlı tarifleri oluşturma, test etme ve değerlendirme
  • Pastacılık departmanı için bütçe ayırmak
  • Taze meyve ve çilek satın almak ve çeşitli satıcılardan malzeme siparişi vermek
  • Pasta mutfağında eğitim gören şefleri denetlemek
  • Restorandaki diğer şeflerle menü planlamayı tartışın
  • Mutfağı düzenli tutmak

Pasta şefi Nasıl Olunur?

Pasta şeflerinin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları aynı zamanda sanatsal yani; yaratıcı, sezgisel, hassas, açık ve ifade edici.

En Popüler:  Uçuş Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? Pasta şefinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Pasta Şefinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Üst düzey bir tesiste çalışıyorsanız, pasta mutfağı veya pastane bölümü genellikle ana mutfaktan biraz ayrıdır. Pasta şeflerinin genellikle kendilerine yardımcı olacak başka yardımcıları vardır.

Çalışabileceğiniz birçok farklı fırın ve pastane türü de vardır; kendi pastacılık ve hamur işleri yapan ana-ve-pop dükkanları, franchise fırınları ve endüstriyel fırınlar. Birçok fırıncı ve pasta şefi, küçük perakende fırınlarda veya büyük toptan unlu mamul tedarikçilerinde çalışır. Ayrıca büyük mağazalarda, süpermarketlerdeki ‘kurum içi’ fırınlarda, yiyecek mağazası zincirlerinde, oteller, restoranlar, bistrolar, yolcu gemileri, tatil köyleri ve kumarhanelerde çalışırlar.

Pasta şefleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu