En Sık Yapılan Özgeçmiş ve CV Hataları

Hayalinizdeki mezun işi için zorlu bir rekabetle karşılaşacaksınız. Başarı şansınızı artırmak için en CV hatalarından uzak durun.

Mükemmel iş başvurusunu hazırlamak zaman alır ve çok çalıştıktan sonra özgeçmişinizin kolayca önlenebilir bir hata sayesinde ilk engelde reddedilebileceğini düşünmek iç karartıcıdır.

Çoğumuz bir özgeçmişin nasıl yazılacağına dair bir fikrimiz olsa da temel hataları yapmak şaşırtıcı derecede kolaydır ve bunların ne olduğunun farkında değilseniz, size bir işe mal olabilir.

Kötü ve eski özgeçmiş dosyası

Net olmayan ve okunması kolay özgeçmişler, işverenler için büyük bir engeldir. Ortalama olarak işverenler her CV’yi incelemek için yaklaşık 15 saniye harcarlar. İyi bir ilk izlenim bırakmak için size çok az zaman bırakır.

Bu nedenle özgeçmişinizi kısa ve öz tutmanız önemlidir. Bu sayede hızla özümsenebilir. CV’nizi oluştururken takip etmeyi seçtiğiniz şablon çarpıcı ancak düzenli olmalıdır. Kafa karıştırıcı düzenlerden kaçının ve farklı yazı tipleri ve boyutları kullanmaktan kaçının.

Makul büyüklükte bir yazı tipi (10’dan küçük değil), normal boyutta kenar boşlukları kullanın, bol miktarda beyaz boşluk olduğundan emin olun ve paragraflar ve tam cümleler yerine madde işaretleri kullanabiliyorsanız kullanın.

CV’nizi yazdırmadan veya göndermeden önce kaydedin ve biraz zaman ayırın. Durham Üniversitesi’nde kariyer danışmanı olan Ali Büyük, bilgisayar ekranınızda her şeyin nasıl göründüğünü incelemek için ikinci kez geri dönmenizi öneriyor. “Karmaşık, düzensiz ve dağınık, özgeçmişinizin sahip olmaması gereken üç özelliktir” diye ekliyor.

Çalışmalarınızı uyarlayamama

CV’ler söz konusu olduğunda, tek bir boyut her şeye uymaz. Dahil ettiğiniz her şey tamamen başvurduğunuz şirkete ve role uygun hale getirilmelidir. Bu durum işe alım uzmanlarının sizin mükemmel aday olduğunuzu görmelerini kolaylaştıracaktır.

Ali Büyük, işe alım görevlilerinin iş gereksinimlerini yeterince değerlendirip değerlendirmediğinizi hemen anlayabileceklerini iddia ediyor. Becerilerinizden hangilerinin iş özelliklerine en uygun şekilde uyduğunu değerlendirmek size en iyi başarı şansını verecektir.

“Alakasız deneyimleri ortadan kaldırmaktan korkmayın. Farklı kuruluşlarla benzer roller için başvuruyor olsanız bile, onların özel gereksinimlerini kontrol edin ve buna göre ince ayar yapın.”

CV, sizin için bir pazarlama aracıdır. Başvurduğunuz her bir iş için en benzer şeylerin bulunduğu en önemli makaradır. Her şeyin açık olduğu bir ana CV’niz olabilir. Fakat her başvuru için gönderdiklerinizi, özellikle farklı sektörlerdeki çeşitli işlere başvuruyorsanız, kendinize göre uyarlamalısınız.

En Popüler:  En İyi İnsan Kaynakları Yazılımları (2023)

Yazım ve imla hataları

Yazım hataları için hiçbir mazeret yoktur, İngilizce ana diliniz olmasa bile. Hatasız bir özgeçmiş, hassasiyetinizi ve ayrıntılara olan dikkatinizi sergilemek için hayati önem taşır, bu nedenle her şeyi kontrol edin, iletişim bilgilerinizi bile. Başkalarından kritik gözlerini belgeye bakmalarını istemeden önce özgeçmişinizi kendiniz yazım denetimi yapın ve düzeltin.

Zaman ayırarak hata yapma riskini en aza indirin. CV’nizi yazmayı asla son dakikaya bırakmayın. Acele edilmiş örnekler kolayca tespit edilir ve hızla reddedilir. Ali, “Dikkatsiz hatalara nadiren tolerans gösteriliyor” diyor. “Yavaşça ve titizlikle kontrol ederek gereksiz yere reddedilmekten kaçının.”

Yazmayı içermeyen işler için bile, en iyi izlenimi yaratmak istersiniz. Bir yazım hatası veya gramer hatası olup olmadığını görmenin harika bir yolu, yazı tipini, boyutunu ve rengini geçici olarak değiştirmektir. Beyninizi bunun yeni bir yazı parçası olduğunu düşünmesi için kandırabilir, ” diye ekliyor Ali.

Yalan bilgilendirme

Kapıya bir adım atmaya ve işverenleri etkilemeye çalışırken, gerçekle ekonomik olmak cazip geliyor. Çünkü kim kontrol edecek, değil mi?

Yanlış. Özgeçmişinizdeki gerçekleri doğrulamak kolaydır, bu nedenle işe alım görevlilerinin bunu yapmak için soruşturma yapmayacağını asla varsaymayın.

Üniversite notunuzu yükseltmek, üniversiteye gitmediğiniz halde devam ettiğinizi iddia etmek, mevcut iş unvanınız hakkında yalan söylemek veya bir iş tecrübesi dönemini süslemek uzun vadede size herhangi bir fayda sağlamaz. En iyi ihtimalle, yalanlarınız apaçık ortaya çıkacak ve özgeçmişiniz reddedilecektir. En kötüsü, ya kendinize geleceğiniz ya da cevaplayamayacağınız sorular soracağınız bir görüşmeye davet edilebilirsiniz. Bir röportajda kendinizi utandırmaktan daha kötü ne olabilir? Hapse girmeye ne dersin? Özgeçmişinizde yalan söylemek ceza gerektiren bir suçtur. Öğrenciler için derece dolandırıcılığı ile ilgili bu tavsiye ve rehberliğe bir göz atın.

Yarı gerçekleri uydurmak ve uydurmaları tamamlamak için zamanınızı ve enerjinizi kullanmak yerine, sahip olduğunuz nitelikleri, yetenekleri ve deneyimi gerçekten satmak için kullanın.

En Popüler:  Yüz yüze ve online iş görüşmesi nasıl hazırlanır?

Kaynak ve referans eksikliği

Sıkı bir son başvuru tarihini karşılamaya çalışırken özgeçmişinizde genel, boş ifadeler yapmak kolaydır. Fakat becerilerinizi, başarılarınızı ve deneyimlerinizi etkili bir şekilde kanıtlayamamak büyük bir hata olabilir.

Ali, mümkün olduğunda başarılarınızı ölçmeniz gerektiğine inanıyor. ‘İşe alım görevlileri sadece ne yaptığınızı değil, aynı zamanda yazılı iletişim becerilerinizi de değerlendirecek’ diye açıklıyor. “Kısaca ama anlamlı bir şekilde yazmak çok önemlidir. Çünkü bu birçok lisansüstü işin merkezi bir unsurudur.”

Ali, yalnızca yaptığınız şeylere değil, başardığınız şeylere de odaklanmanız gerektiğine işaret ediyor. Giriş seviyesinde, önceki deneyimlerinizin çoğu geçici, gönüllü veya yarı zamanlıydı ve görevler arasında ‘yeri süpürme’ veya ‘dosyalama ve veri girişi’ olabilir. Bu görevleri üstlendiğiniz ve bir fark yaratmak için yukarıda ve öteye gittiğiniz yollara işaret etmek istiyorsunuz. Örneğin yukarıdakiler ‘verimli temizlik ile kısaltılmış ortalama kapanma süresi’ veya ‘hızlı veri girişi ile ofisin sorunsuz çalışmasını sağlama’ olabilir.

Nedenleri açıklamamak

Sadece kimlik bilgilerinizi belirtmeniz yeterli değildir; kişisel ve mesleki gelişiminiz açısından neden belirli etkinlikleri üstlenmeyi seçtiğinizi gerekçelendirerek bunları kanıtlamanız gerekir. Daha sonra kazandığınız sonuçta elde ettiğiniz beceriler üzerinde daha fazla ayrıntıya girmelisiniz.

Örneğin müfredat dışı faaliyetlerinizi tartışmak çok önemlidir. Sahip olduğunuz herhangi bir sorumluluk pozisyonuna özel dikkat göstermeniz ve deneyimden neler aldığınızın ana hatlarını çizmeniz şartıyla.

Kural olarak, ortalama özgeçmişler size ‘ne’ verir. Örneğin o kişinin sahip olduğu dereceler veya işler. Harika özgeçmişler aynı zamanda nedenleri de verir. Örneğin o kişinin neden o dereceyi veya toplumu seçtiğini.

İş geçmişinizdeki boşluklardan bahsetmemek

İstihdam geçmişindeki boşluklar oldukça yaygındır ve açıklandıkları sürece nadiren sorun olur.

Birkaç haftalık boşluklar için endişelenmenize gerek yok ancak aylardır (hatta yıllarca) işsiz kalmışsanız, nedenini açık ve net bir şekilde açıklamanız gerekir. Bu uzunluktaki herhangi bir açıklanamayan devamsızlık, işverenler tarafından şüpheyle incelenecek ve bu süre zarfında boşta olduğunuz izlenimini verecektir.

İşverenlere, gönüllü olmak, hasta bir akrabanıza bakmak veya dünyayı dolaşmak için biraz zaman ayırdığınızı bildirmekten çekinmeyin. İşverenlere bir hastalık, tıbbi durum veya işten çıkarma nedeniyle işten uzakta geçirilen bir süreyi bildirmekte de utanılacak bir şey yok.

Çalışma geçmişinizdeki boşlukları ön yazınuzda daha fazla açıklayabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu