İşletmeler için Sosyal Medya Kullanmanın En Büyük 10 Avantajı

Başarılı bir girişimci olmak kolay bir iş değildir. Bütçeler, pazarlama, envanter ve ürün geliştirme gibi günlük sorumluluklarla başa çıkmak genellikle tam zamanlı bir işten daha fazlasıdır.

Uzmanlar size mevcut olan her yeni teknolojiye uyum sağlamanızı söylese de, bazılarınız işiniz için bir sosyal medya varlığı geliştirmenin zamanınız olmayan anlamsız bir uğraş olup olmadığını merak edebilirsiniz.

İyi haber şu ki sosyal medya aslında işinizi kolaylaştırabilir. Tweetlere, Instagram yayınlarına ve diğer online etkileşimlere harcanan zaman, işletmenizin birden çok yönünü aynı anda olumlu yönde etkileyebilir.

Sosyal medyayı kullanmanın en büyük 10 faydasına bakalım.

1. Büyük Bir Kitleye Ulaşmanıza Yardımcı Olur

Her işletme sahibi, insanlar varlığınızı bilmiyorsa satış yapamayacağınızı bilir. Birçok reklam türü sizi dünyaya tanıtabilir. Ancak sosyal medya hiç düşünmediğiniz kitlelere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Gerçekten, Instagram’ın tek başına her gün en az bir iş profilini ziyaret eden 200 milyon kullanıcısı var.

Ancak sosyal medya uygulamalarında sadece bir hesaba sahip olmak yeterli değildir. Diğer satış noktalarında olduğu gibi sağlam bir pazarlama kampanyası oluşturmalısınız.

Ürününüzü ve işinizi açıkça göstermek için dikkat çekici medyayı kullanın. İster birinci sınıf cep telefonu videoları, ister profesyonelliği göstermek için daha samimi veya ustaca düzenlenmiş fotoğraf çekimleri oluşturmak için kullanın, yerinde bir plana ve tüm platformlarda tutarlı bir mesaja sahip olun.

2. Belirli Müşteri Tabanınızı Hedefleyebilirsiniz

Sosyal ortalamaın en büyük avantajlarından biri, ürün veya hizmetinizle ilgilenecek tam demografiye ne kadar kolay ulaşabileceğinizdir. Belirli bir kablo kanalında reklam alanı seçmek veya günün belirli bir saatinin hedef kitlenize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceği gibi, küçük işletmelerin doğru sosyal medya platformunu araştırması ve seçmesi de önemli bir pazarlama stratejisidir. Örneğin Pinterest, büyük ölçüde kadın kitleyle bağlantı kurmanıza yardımcı olurken, Snapchat ve TikTok sizi genç izleyicilerin önüne çıkarıyor.

Kendi yayınlarınız, tweet’leriniz, videolarınız ve etkileşimlerinizle marka ve ürün bilinci oluşturabilirken, çeşitli platformlar doğrudan reklam fırsatları da sunar. Bütçenize uygun olan her reklam kampanyasını satın alabilirsiniz ve reklamlarınız, yaş aralığı veya ilgi alanları gibi istenen bir dizi parametre dahilinde kullanıcı feed’lerinde görünecektir. Bu kesin hedefleme, işletmenizi ürününüzü satın alma olasılığı en yüksek olan kişilerin dikkatine sunar.

3. Web Sitenize Daha Fazla Kişi Getiriyor

Web siteniz ister işiniz ister tuğla ve harç tesisinizin online temsili olarak hizmet veriyor olsun, siteye daha fazla trafik almak esastır. Oxford Üniversitesi’nin Veri Dünyamız, 2019’da ABD yetişkinlerinin %79’unun sosyal medyada olduğunu bildiriyor. Genç ve genç yetişkin tüketicileri hedefleyenler için bu rakamlar Almanya, İngiltere ve İsveç gibi ülkelerde %90’ın üzerine çıkıyor.

Sosyal ortalamaın güzelliği, bir yazının nasıl bu kadar geniş kapsamlı etkilere sahip olabileceğidir. İçeriğinizi takipçileriyle paylaşan ve daha sonra takipçileriyle paylaşan kullanıcılar, sonsuz sayıda potansiyel okuyucu ve müşteri zinciri başlatabilir. Bu okuyuculardan bazıları işletmeniz hakkında kendi sitelerine yazabilir, bu da sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını artırabilecek imrenilen geri bağlantıları oluşturur.

4. İçerik, Ürünler ve Daha Fazlası İçin Fikirler Alacaksınız

Yeni bir ürün fikri bulmanın yollarından biri, trendlerden ve yeni teknolojilerden yararlanmaktır. Sosyal medya, sektörünüzün yanı sıra tüm pazarınızdaki son trendleri takip etmek için mükemmel bir ortamdır. Haberleri ve en son yenilikleri takip etmek için alanınızdaki etkili kişileri takip ettiğinizden emin olun.

Mevcut ilgi alanlarının neler olduğunu öğrenmek için müşteri tabanınızdakilerle bağlantı kurun. İlgilendikleri yeni içerik veya ürünleri bulmak için onları yoklayabilirsiniz.

Bu arada, sosyal medya kullanıcıları genellikle uzun boylu kot pantolonlar veya daha çeşitli glütensiz gıdalar gibi bulamadıkları arzu edilen öğelerden şikayet etmek için online olurlar ve size yetersiz hizmet veren bir pazara girmeniz için anında fikir sunarlar.

5. Size yardımcı olur ağ

Sektör ve topluluk etkinliklerine katılmak hala ağ kurmanın harika bir yolu olsa da sosyal medya önemli profesyonel bağlantılar kurmak için başka bir fırsat sunuyor. LinkedIn tarafından beğenilen siteler yalnızca iş aramaları için değil, aynı zamanda ürün distribütörleri, endüstri uzmanları, pazarlama uzmanları ve yetenekli satış görevlileri gibi işletmenize faydalı olabilecek kişilerle bağlantı kurmak için tasarlanmıştır.

Tüm sosyal medya platformları iş bağlantıları kurma fırsatları sunar. Kategori ve hashtag aramaları, nişinizdeki kişileri hemen bulmanıza yardımcı olur. Ürününüzü tanıtabilecek etkileyicilerle veya ortak bir projede çapraz tanıtım yapmak veya ortak çalışmaya istekli olabilecek küçük işletme sahipleriyle etkileşime geçmek için kolay bir yol sağlar.

6. Müşterilerin Zihninde Sizi Taze Tutar

Reklamcılığın önemli bir yönü ‘akılda kalan farkındalık’ olarak adlandırılan bir şeydir. Bir kuyumcu mağazanız varsa, birisi mücevher satın almayı düşünürken ilk akla gelen işin olmasını istersiniz. TV veya Çin yemeği satın almak için favori yerlerinizi veya eğlence haberleri için ziyaret ettiğiniz siteyi düşünün. Düşündüğünüz ilk isimler, akılda en üst düzeyde farkındalığa sahip olanlardır.

Sürekli olarak yoğun bir pazarlama akışı yerine, ürününüzle ilgili faydalı bilgiler sunduğunuzdan emin olun. Örneğin bir kuyumcu, hediye seçme veya güzel mücevherleri temizleme ve saklama hakkında günlük ipuçları sunabilir. Tüketicilerin ilginç, etkileşimli ve sorunları çözmelerine yardımcı olan bir hesabı takip etme olasılıkları daha yüksektir.

7. Satışları Artırır

Marka bilinirliği, hedefleme ve daha fazla web sitesi trafiği elde etme umarım daha fazla satışa yol açacak olsa da daha da doğrudan bir rota var. Facebook, Instagram ve Pinterest dahil olmak üzere çeşitli platformlar, kullanıcılara hesabınızdaki yayınlardan online mağazanıza doğrudan bağlantılar sunar.

Kolaylığın kral olduğu bir dünyada, potansiyel müşterilere ilgilerini çeken bir şey satın almak için tek tıklamayla bir yöntem sunmak, satışları artırmanın kesin bir yoludur.

8. Yarışmayı İzleyebilirsiniz

Profesyonel sporcular genellikle en sert rakiplerinden ne kadar öğrendikleri ve ilham aldıkları hakkında konuşurlar. Aynı şey işletmeniz için de geçerlidir. Sosyal ortalamaın değerli faydalarından bir diğeri de rakiplerinizin neler yaptığını takip etmenize izin vermektir. Nasıl reklam verdiklerini, müşterilerle nasıl etkileşime girdiklerini ve hangi içerikleri sağladıklarını görebilirsiniz.

Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını göreceksiniz, kendi pazarlama stratejilerinizi oluşturmanıza yardımcı olacaksınız. Aldıkları şikayet türlerini görmek de benzer hatalardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bir rakibin hatalı ürünü veya hizmetteki boşluğu, size daha iyi bir alternatif sunma ve mutsuz müşterilerini cezbetme fırsatı bile sağlayabilir.

9. Marka Sadakati Oluşturmaya Yardımcı Olur

Bir kerelik bir satış yapmak iyidir. Ancak uzun vadeli bir müşteri kazanmak işiniz için daha da iyidir. Meçhul şirketlerin şüphe uyandırdığı bir dünyada, sosyal medyada yer almak tüketicilere daha ilginç ve otantik bir imaj sunmanıza yardımcı olur. Yardım bağışları ve fırsat eşitliği gibi şeyler de dahil olmak üzere, şirketinizin nasıl işlediğini ve neyi temsil ettiğini gösteren düzenli yayınlar ve videolar, takipçilerinize güven duymanıza yardımcı olur.

Başka bir deyişle, fikirlerini ve endişelerini önemsediğinizi göstermek, sizi işinizde tutacak sadakate ilham vermenize yardımcı olacaktır.

10. Müşteri Hizmetlerinizi Geliştirebilirsiniz

Müşteri hizmetleri ile beklerken kötü enstrümantal müziğin sonsuzluğunu duymak zorunda kalan ya da bir cevap bekleyen bir sohbet penceresinde yanıp sönen imlece bakıp duran, sorunlara hızlı ve uygun bir cevapın ne kadar hoş karşılanabileceğini anlayan herkes olmak. Sosyal ortalamaın beklenmedik faydalarından biri, işinize zamanında hizmet vermenin basit bir yolunu sunmasıdır.

Sosyal medyadaki tweet’lere, yorumlara ve doğrudan mesajlara hızlı bir şekilde yanıt verebilen özel bir personel işiniz için çok önemlidir. Bir Harvard Business Review çalışması, Twitter şikayetlerine herhangi bir yanıt alan müşterilerin gelecekte yalnızca bu şirketi seçme olasılığının daha yüksek olmadığını, aynı zamanda ürünleri için daha fazla ödeme yapacaklarını bile buldu.


Gördüğünüz gibi, sosyal medyayı iş için kullanmanın çeşitli faydaları var. Eklenen zaman yatırımı size satış, marka sadakati ve ortaklık fırsatlarında büyük bir getiri sağlayabilir.

İşletmeniz için başarılı bir sosyal medya varlığı geliştirdiniz mi? Aşağıdaki tartışmaya katılın ve sizin için hangi stratejilerin işe yaradığını bize bildirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu