Dropshipping Nasıl Yapılır? Ne Kadar Kazandırır?

Online perakendeci olarak dropshipping ticaret modelini seçen herkes birçok avantajdan yararlanır. Düşük sermaye gereksinimi, konum bağımsızlığı, kolay ölçeklenebilirlik veya hızlı erişim, avantajlardan sadece birkaçıdır.

Dropshipping’in ne olduğunu veya dropshipping ile para kazanmanın gerçekte nasıl çalıştığını henüz bilmiyor musunuz? Tüm sorularınızı tek gönderide cevaplıyoruz.

Dropshipping ile ne kadar kazandığınızı, dropshipping’in size ne kadara mal olduğunu ve bu iş yaklaşımının neden tek başına işe yaramadığını bu makalede öğreneceksiniz. Dropshipping uzmanı Sebastian, profesyonel bir hesaplamanın başarınız için neden bir ön koşul olduğunu açıklıyor ve zorlu hesaplama sürecinde size eşlik ediyor.

Dropshipping’den ne kadar kazanıyorsunuz?

Dropshipping tüccarları, online ticarette başarının her zaman bir deneyim meselesi olduğunu çok iyi bilirler. Onlarla güvenle başa çıkabilmek için belirli olayları, prosedürleri ve süreçleri birkaç kez deneyimlemiş olmanız gerekir. Bununla birlikte aşağıdakiler geçerlidir: Yoğun hazırlık da başarıya götürür ve yeni kuruculara şiddetle tavsiye edilebilir.

Yine de doğru tedarikçiyi bulduktan hemen sonra dropshipping ile satış yapmaya ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Kazançlarınız büyük ölçüde hangi ürünleri sattığınıza, hangi fiyatlara sunduğunuza ve daha sonraki stoksuz satış maliyetlerinin ne kadar yüksek olduğuna bağlıdır.

Ancak bu maliyetler, geleneksel online ticaretin maliyetlerinden önemli ölçüde daha düşüktür. Dropshipping işinize çok az sermaye ile başlayabilirsiniz, bu nedenle finansal baskı daha azdır. Başlangıçta, depo veya personel gibi çok fazla kaynağa katkıda bulunmanız gerekmez, ancak büyük bir bölümünü ortak tedarikçilerinize dış kaynak sağlamanız gerekir. Bu yüzden ürünlerinizin, klasik online ticaret ile pazar rekabetinizde benzer fiyatlı ürünlerden daha büyük bir kar marjına sahip olması muhtemeldir.

Dropshipping kazancınız bu nedenle birkaç yüz veya binlerce lira arasında olabilir. Hangi ürünlerin satıldığına ve düşük veya yüksek satışlı oldukça yüksek veya düşük fiyatlı bir niş içinde yer alıp almadıklarına bağlı olarak.

Kazançlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için doğru bir fiyat hesaplaması önemlidir. Konuyu yeterince incelemezseniz burada çok yanlış yapabilirsiniz. Buradaki sorun, bir hesaplama hatasının şirkete sadece bir kez değil, tekrar tekrar isabet etmesidir.

Aşağıdaki bölümlerde konuk yazarımız Sebastian, satış fiyatlarınızı doğru bir şekilde hesaplamanız için size en önemli temel bilgileri, adım adım talimatları ve denenmiş ve test edilmiş pratik ipuçlarını sunar. Hangi stoksuz satış maliyetlerini, klasik fiyat hesaplaması ile stoksuz satış hesaplaması arasındaki farkları ve yanlış hesaplamaların aslında bunları nasıl etkilediğini öğreneceksiniz.

Fiyatlandırma neden stoksuz satış kazançlarınız için bir başarı faktörüdür?

Gelecekte kendi şirketiyle para kazanmayı başarmış ve bunun için çok emek vermiş herkes elbette projenin maksimum başarıyı beraberinde getirmesini ister. İş dünyasında başarı, öncelikle şirketin iyi satışlar ve karlar elde etmesiyle tanımlanır. Profesyonel başarı rüyasının nihayetinde gerçekleşip gerçekleşmeyeceği çeşitli faktörlere bağlıdır. Buna örneğin ürün yelpazesinin yapısı, hizmete hazır olma veya dahili süreçlerin kalitesi dahildir.

Ancak bu bağlamda, diğerlerinden daha önemli olan bir faktörü unutmamak gerekir: Mağazanızdaki satış fiyatlarının hesaplanması.

Pek çok perakendeci çok önemli bir hata yapar ve dikkatli ve her şeyden önce gerçeklere dayalı bir hesaplama yapmak yerine içgüdülerine göre bir fiyat belirler. Yeni online perakendeciler, genellikle, makul ve makul bir satış fiyatı elde etmek için yalnızca bir ürünün satın alma fiyatını belirlemeniz ve ardından belirli bir yüzde ek ücreti hesaplamanız gerektiğini varsayar. Fakat bu yaklaşım, şirketteki fiili maliyetleri tamamen göz ardı eder.

Bunun yerine, şirketteki tüm maliyet faktörlerini bilmek, hesaplamak ve hesaba katmak ve nihayetinde bunları orantılı olarak her bir fiyatın hesaplanmasına dahil etmek önemlidir.

Neden tüm stoksuz satış maliyetlerini bilmeliyim?

Bunu daha açık hale getirmek için, hesap hatalarıyla ilgili sonuçlara bir göz atalım. Bir üründen elde edilen gelir, satışla ilgili tüm maliyetleri karşılamaya yetmediğinde ciddi bir sorunumuz olduğu açıktır. Sadece ürün tedariki için yapılan saf harcamalardan değil, kasıtlı olarak “tüm stoksuz satış maliyetlerinden” bahsediyoruz.

Bunlar, tedarikçilerimiz tarafından verilen satın alma fiyatının çok ötesine geçer. Şimdi tüm maliyetleri hesaba katmadan bir hesaplama yaparsak, her satışta zarar görme riskimiz artıyor. Buradaki sorun: İş sonuçlarımızda yavaş ama emin adımlarla kırmızıya doğru gittiğimiz genellikle ilk başta fark edilmez. Genellikle gerçekten hesaba katmamız gereken masraflar ve ücretler tamamen farklı bir zamanda yani; önemli ölçüde daha sonra faturalandırılır. Aynı zamanda, artan satışlar yaptığımız bir aşamadaysak, iş sonuçlarındaki görünür artışın arkasına kayıplar çok kolay gizlenebiliyor.

Girişimciler olarak mutlu olmamız gereken her bir satış, bizi kırmızının daha da derinlerine sürüklüyor. Bu yüzden, yüksek ziyaretçi sayısı ve artan satışlar açısından başarılı olduğumuza inanırken, işimiz kırmızıya doğru ilerlemeye devam ediyor. Mağaza işletmecileri olarak hiçbir şekilde işlerin bu kadar ileri gitmesine izin vermememiz gerektiğini söylemeye gerek yok. Maliyetlendirme konusunu baştan yoğun bir şekilde ele almalı ve önemli stoksuz satış maliyetlerini göz ardı etmemeliyiz.

En Popüler:  Podcast Nasıl Başlatılır? (Ücretsiz Kılavuz) - 2023

Dropshipping maliyetleri ile klasik online ticaretin maliyetleri arasındaki farklar nelerdir?

Dropshipping aracılığıyla mağazasını sunan, ürünleri depolayan ve müşterilere kendileri gönderen klasik online perakendeci, malların depolanmasını ve nakliyesini tedarikçisine bırakan dropshipper’dan farklı bir durumdadır. Spesifik işleme biçimiyle ilgili bu önemli fark, maliyet yapısı ve dolayısıyla hesaplama üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Burada nelerin dikkate alınması ve dikkate alınması gerektiğine dair bir fikir edinmek için ilgili faktörlere daha yakından bakalım.

Bu belirleyici sapmaların nedeni, iki ticaret modelini birbirinden ayıran yapılarda yatmaktadır. Bir yandan sadece dropshipping alanında rol oynayan belirli maliyet alanları var. Klasik perakendecilerin bunlara dikkat etmesi gerekmez. Öte yandan, yalnızca geleneksel mağaza operatörlerini etkileyen ve stoksuz satış yapanların hesaba katması gerekmeyen bir maliyet potansiyeli de vardır. Bu farklılıkları tanımak çok önemlidir. Bunları görmezden gelirseniz, kayıplar hızla hesaplamaya girebilir ve stoksuz satışla para kazanmak daha zor hale gelir.

Dropshipping’in maliyeti nedir?

Yalnızca stoksuz satış bayilerini etkileyen maliyet kalemleri, esas olarak tedarikçilerin, son müşteriye doğrudan nakliyeyi üstlenmeleri için alınan ücretlerdir. Fiyatlandırma her zaman bir yanda üreticiler ve toptancılar ve diğer yanda stoksuz satış yapan perakendeci arasında bireysel bir müzakere meselesi olduğundan, burada hiçbir standart adlandırılamaz.

Burada dropshipper’ların tedarikçileri ile koşulları ısrarla müzakere etmelerinin kesinlikle gerekli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Fakat klasik online perakendede fark yaratan yalnızca nakliye ve paketleme maliyetleri değildir. Dropshipping yaparken genellikle mal satın almak için biraz daha fazla ödeme yapmanız gerekir. Sonuçta, geleneksel perakendeciler daha büyük ürünler satın alırken ve böylece belirli indirimler alırken, bir seferde yalnızca bir ürün satın alırsınız.

Dropshipping’de fiyat hesaplaması için hangi terimleri ve parametreleri bilmem gerekiyor?

Fiyatların doğru hesaplanabilmesi için firmanızın tüm maliyetlerinin bilinmesi ve hesaba katılması gerekir. Adım adım tablo, stoksuz satış maliyetlerini satış fiyatınıza orantılı olarak nasıl dahil edebileceğinizi tam olarak gösterir. Aşağıda, tablodaki çeşitli maliyet kalemlerini ayrıntılı olarak açıklıyoruz:

 • Brüt ve net fiyatlar
 • Alış fiyatları
 • Maliyet ve satış fiyatı

Brüt fiyat ve net fiyat

Ticari bir tüccar olarak: her zaman net fiyatlar ile brüt fiyatlar arasında ayrım yaparsınız. Bir fiyat, çoğu durumda yüzde 19 olan yasal satış vergisini içeriyorsa, brüt fiyat olarak adlandırılır. Belirtilen fiyata henüz satış vergisi eklenmemişse, net fiyat denir.

İş ortakları arasındaki, örneğin siz ve tedarikçileriniz arasındaki iş bağlantılarında, her zaman yasal satış vergisi olmayan net fiyatlardan bahsedersiniz. Son müşterilerle bir fiyat hakkında konuşursanız, satış vergisini içeren brüt fiyatı kullanırsınız.

Bunun nedeni, iş adamları için satış vergisinin, satış vergisi beyannamelerinin bir parçası olarak vergi dairesinden geri aldığınız geçici bir kalem olmasıdır. Özel şahıslar ise satış vergisini geri almazlar. Onlar için fiyatın ayrılmaz bir parçasıdır.

Her bir tedarikçiyle özel satın alma koşullarını her zaman müzakere etmek yaygın ve mantıklıdır.

Satın alma fiyatı ve abonelik fiyatı

Satın alma koşullarını müzakere ederken, satın alma fiyatını korumak için net liste fiyatını düşürmek için kullanılabilecek üç ana kalem vardır:

Birincisi, bu, satın aldığınız malları yeniden sattığınız için toptancının size verdiği indirimdir. İkincisi, örneğin belirli bir süre içinde belirli sayıda ürün satın aldığınız için bonus alabilirsiniz. Üçüncüsü, faturayı belirli bir süre içinde öderseniz fatura bedelinden belirli bir miktar düşme hakkınız vardır.

Fakat ürünlerinizi satın alma fiyatından değil, satın alma fiyatından alırsınız. Tedarikçi, ürünlerinizin depolanması, paketlenmesi ve nakliyesi için sizden ek ücret talep edeceğinden, buna stoksuz satış işlemleri dahildir.

Maliyet fiyatı ve brüt satış fiyatı

Ek olarak, maliyet fiyatınızı hesaplamak için başka hangi maliyetlerle uğraşmanız gerektiğini de hesaba katmanız gerekir. İçerir:

 • Eylem maliyetleri
 • Pazarlama maliyetleri
 • Pazar yerleri veya mağaza sistemleri için harcamalar
 • Ödeme sağlayıcı ücretleri

Taşıma maliyetleri genel yönetim giderleri dahildir. Aylık toplamlarını her ay satılan ürün sayısına bölerseniz, her bir ürün için dikkate alınması gereken oranı elde edersiniz.

Diğer maliyet kalemleri kendiliğinden açıklayıcıdır ve ayrıca abonelik fiyatına eklenmelidir. Bu sizi sözde maliyet fiyatının belirlenmesine götürür. Son olarak buna istenen karı ve satış vergisini ekleyin. Bu işlemin sonunda brüt satış bedelini alacaksınız.

Dropshipping’de satış fiyatlarını nasıl doğru bir şekilde hesaplarsınız? Adım adım talimatlar

Buraya kadar size yanlış bir hesaplamanın bir şirkette ne gibi sonuçlar doğurabileceğini gösterdik. Ayrıca fiyat hesaplamasında rol oynayan tüm önemli terimleri ve boyutları da bilmelisiniz. Artık dropshipping mağazanız için doğru satış fiyatlarını hesaplamanıza yardımcı olacak aşağıdaki tabloyu bağımsız olarak kullanabilirsiniz.

Burada size sunduğumuz ve detaylı olarak açıkladığımız tüm unsurları bulacaksınız. Kısa açıklamalar optimal bir anlayış sağlar. Daha iyi bir oryantasyona sahip olmanız için, bireysel pozisyonlar için yaklaşık bir tahmin veriyoruz. Ayrıca size özel hesaplama yöntemini göstereceğiz ve sizin kontrolünüz için kullanılması gereken örnek sonuçları görüntüleyeceğiz.

Dropshipping’de fiyatları hesaplarken nelere dikkat etmeliyim?

Dropshipping mağazanızın satış fiyatlarını en iyi şekilde hesaplayabilmek için, bir yandan şimdiye kadar size aktardığımız teknik temellere, diğer yandan da biraz pratiğe ihtiyacınız var. Aşağıdaki ipuçları ve tavsiyeler, iyi stoksuz satış geliri elde etmek için öğrendiklerinizi kendi şirketinizde hızlı bir şekilde uygulayabilmeniz için sizi aktif olarak destekleyecektir:

 1. Başarı kusursuz bir hesaplama gerektirir
 2. Satış fiyatınızı bir pazarlama faktörü olarak kullanın
 3. Fiyat hesaplamaları kesinlikle sistematik olmalıdır
 4. Her zaman piyasayı ve rekabeti takip edin
 5. Fiyat standardından sapmalar için iyi nedenler var
En Popüler:  Harika Bir Video CV Hazırlayın

1. İpucu: Başarı, kusursuz bir hesaplama gerektirir

Mağazanızdaki satış fiyatlarının profesyonel ve dikkatli bir şekilde hesaplanması, dropshipping kazancınız ve başarınız ile ilgili en önemli faktörlerden biridir. Fiyatları içgüdülerinize göre ayarlamak istediğinizde bunu aklınızda bulundurmalısınız. Yanlış bir hesaplama sizi ve şirketinizi finansal olarak hızla mahvedebilir. Bunu kendinize tekrar tekrar netleştirin ve şirketinizde bu önemli konudan kişisel olarak sorumlu olmayı önemli hale getirin.

2. İpucu: Bir pazarlama faktörü olarak satış fiyatı

Hesaplama konusu sanıldığından çok daha karmaşıktır. Şirkette kar veya zarar meselesi ile sınırlı değildir. Satış fiyatları aynı zamanda bir pazarlama aracı görevi görür ve mağazada satışların ne kadar başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Bu bağlamda küçük bir örneğe bakalım. Uzmanlar arasında, tüketicilerin orta fiyatlı ürünlere yönelme eğiliminde olduğu konusunda uzun zamandır bir fikir birliği var. Dolayısıyla, bir rafta düşük, yüksek ve orta fiyatla sunulan üç benzer ürün görürseniz, orta teklifi alma olasılığınız yüksektir. Perakendeciler, belirli ürünlerin satışlarını artırmak için bu etkiyi aktif olarak kullanır.

Bundan, belirli bir etki elde etmek istiyorsanız münferit durumlarda fiyat hesaplamasının sonucundan sapma lehinde konuşan gerçek hesaplamanın ötesinde faktörlerin olabileceğini görebilirsiniz.

Bu makalelerde sizin için daha da fazla pazarlama ipucumuz var:

 • 4 örnek dahil olmak üzere SMS pazarlaması ile kendinizi nasıl duyurabilirsiniz?
 • Yönlendirme Pazarlama Programları: Müşterilerinizin Markanızı Tavsiye Etmesini Nasıl Sağlarsınız?
 • E-posta pazarlaması kolaylaştı: Dağıtım listesinin ayarlanmasından doğru içeriğe ve ilk e-postaya kadar

3. İpucu: Fiyat hesaplamaları her zaman kesinlikle sistematik olmalıdır

E-posta pazarlaması kolaylaştı: Dağıtım listesinin ayarlanmasından doğru içeriğe ve ilk e-postaya kadar

Mağazanızın satış fiyatlarını her zaman sistematik ve standart bir şekilde hesaplamayı görev edin. Bu prosedüre alıştıktan sonra, yakında ilgili tabloyu kullanabileceksiniz.

4. İpucu: Piyasayı ve rekabeti her zaman göz önünde bulundurun

Şimdiye kadar, esas olarak, online ticaret için profesyonel ve ciddi bir fiyat hesaplamasının gerçekte nasıl göründüğü sorusuyla ilgilendik. Artık mağazanız için satış fiyatlarını nasıl kar elde edeceğiniz şekilde tam olarak nasıl hesaplayacağınızı biliyorsunuz.

Fakat bir dropshipper olarak dünyada yalnız değilsiniz, büyük bir rekabetle çevrilisiniz. Bu noktada ele almak istediğimiz fiyatlar açısından bunun somut sonuçları var. Modern tüketiciler için bir pazar yeri olarak İnternet son derece şeffaftır. Deneyimsiz kullanıcılar bile fiyatları hızlı bir şekilde karşılaştırmakta ve ucuz mağazalar bulmakta sorun yaşamazlar. Rakiplerinizden daha pahalı değilseniz, ancak başarılı satış şansınız olur. Uzun vadede başarılı olmak istiyorsanız kar beklentilerinizi tam olarak ilgili piyasa durumuna uyarlamanız gerekir.

Perakendecilerin güncel piyasa gelişmeleri ile düzenli ve ayrıntılı bir şekilde ilgilenmeleri ve hepsinden önemlisi doğrudan rakiplerin fiyatlarını takip etmeleri vazgeçilmezdir. Fakat etrafınızda neler olup bittiğini biliyorsanız, uygun şekilde tepki verebilir ve fiyat hesaplamanızı mevcut koşullara uyarlayabilirsiniz.

5. İpucu: Fiyat standardından sapmalar için geçerli nedenler vardır

Şimdiye kadar size fiyatların hesaplanmasında açık ve sistematik yönergelere uymanın ne kadar önemli olduğunu bu makalede açıkladık, o zaman bu, mağazanızın düzenli işleyişi ile ilgiliydi. Genel olarak, bundan çok sapmamak gerekir.

Fakat bilinçli olarak kuralı çiğnemenin mantıklı olduğu durumlar vardır. Bu, örneğin belirli bir pazar alanını kısa sürede fethetmek veya rekabetinizi onların yerine yönlendirmek istiyorsanız geçerlidir. Bu durumda daha fazla tüketicinin dikkatini çekmek için hesaplanan fiyatların aşağı yukarı aşağı inmesi mümkündür.

Bu durumda da ilk adımda doğru fiyatları hesaplamaktan vazgeçmemelisiniz. Fakat bu şekilde, özellikle düşük olan bu fiyatlardan tam olarak hangi maliyetlerin kaynaklandığını hesaplayabilirsiniz. İş modelinizi tehlikeye atmamak için bu tür seçeneklere sadece istisnai durumlarda ve sadece kısa bir süre için başvurmanız gerektiğini söylemeye gerek yok.

Fiyatlandırma açısından motive kalın

Elbette, zaman içinde, şu ya da bu durumda öngörülen hesaplama yönteminden vazgeçmeye ve yalnızca içgüdülerinize dayalı olarak bir fiyat belirlemeye cezbedeceksiniz. Sonuçta, zamanla birçok fiyatı tamamen sezgisel olarak değerlendirip belirleyebileceğinizi hissedeceksiniz. Bu gibi durumlarda bile, hesap tablosuna girerek fiyatı kontrol etmekten vazgeçmemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Bu yaklaşımın ilginç bir yan etkisi, şirketinizdeki maliyet yapısı hakkında her zaman bir genel bakışa sahip olmanızdır. Bu, harcamalarınızı kısmaya devam etmek için çok iyi bir fırsat olabilir. Bu sayede fiyatları çok yükseltmeden dropshipping kazancınızı önemli ölçüde artırabilirsiniz. Şirketinizde işletme maliyetleri dahilinde tasarruf edebileceğiniz her bir euro, hesaplamanıza, satış fiyatlarınıza ve kârınıza doğrudan etki eder. Hesaplamada mükemmel bir şekilde ustalaştıysanız, dropshipping ile para kazanma yolunda ilk önemli adımı atmışsınız demektir.

Bu bağlamda, tedarikçileriniz ile düzenli görüşmelerin potansiyelini hafife almamalısınız. Eski bir iş atasözünün, alışveriş yaparken kâr elde edilmesi boşuna değildir. Bu yüzden, yönetilebilir aralıklarla müzakere görüşmeleri başlatın. Tüm tedarikçilerinizle ve aktif olarak uygun koşullar arayın. Son zamanlarda ilgili üretici veya toptancı ile yapılan satışların nasıl geliştiği konusunda her zaman tam olarak bilgi sahibi olmanız tavsiye edilir. Bu şekilde, daha iyi fiyatlar ve koşullar için argümanlarınızı en iyi şekilde destekleyebilirsiniz. Bu tür müzakerelerden önce her zaman tam olarak ne elde etmek istediğinizi belirleyin ve dizginlerin elinizden alınmasına izin vermeyin. Ne kadar ikna olmuş görünürseniz, şartlar o kadar iyi olur ve dropshipping ile o kadar etkili bir şekilde para kazanabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Finansmana veya kişisel krediye ihtiyacınız var mı? Hiç gerek yok Dropshipping var .. anlayana..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu