Dropshipping: Yeni Başlayanlar için Kılavuz (2021)

Herkes bugünlerde bir yan iş başlatmak istiyor. Aslında istatistiklere göre 44 milyon kadar Amerikalı bir yan acele var. Burada dropshipping oyuna giriyor.

Kendi e-ticaret mağazanızı başlatarak iyi bir pasif gelir elde etmek istiyorsanız. Ancak envanter, nakliye ve kayıt tutma gibi karmaşıklıklar hakkında şüpheci iseniz, dropshipping mükemmel bir seçenektir.

Bununla birlikte doğru bir şekilde uygulanırsa, dropshipping çok para kazanmanıza yardımcı olabilir.

Dropshipping için bu nihai kılavuzda, ne olduğundan, nasıl başlayacağınıza, başarılı bir dropshipping işini nasıl yürüteceğinize kadar her şeyi ele alıyoruz.

Dropshipping nedir?

Dropshipping bir süredir ortalıkta. Bununla birlikte popüler inanışın aksine, hızlı bir şekilde zengin-hızlı bir plan değildir.

Temel olarak bir mağazanın bir envanter sahibi olmadığı veya bir envanterinin bulunmadığı bir perakende satış gerçekleştirme yöntemidir. Bunun yerine, ürünü üçüncü taraf bir kaynaktan satın alır ve müşteriye teslim edersiniz.

Ürünü kendiniz kullanmanız veya nakliye işlemine dikkat etmeniz gerekmez.

Düzenli bir e-ticaret veya bir tuğla ve harç deposu ile bir dropshipping mağazası arasındaki en büyük farklılaştırıcılardan biri, ürünü satan kişinin envanteri işlememesi.

ABD’nin en büyük elektronik perakendecilerinden biri olan Best Buy’ı düşünelim. Bir müşterinin Best Buy’a girdiğini, yeni bir akıllı TV aldığını, faturayı ödediğini ve dışarı çıktığını varsayalım. Esasen, Best Buy, akıllı TV’yi alıcının görebileceği ve satın alma yapabilmesi için perakende satış yerlerinde saklamalıdır.

Ayrıca TV’yi görüntülemek, mağazalarını sergilenecek şekilde ayarlamak, tüketicinin ödeme yapması için fatura sayaçları yapmak, ambalaj malzemesini fatura tezgahında tutmak, TV’yi depodan göndermek vb.

Dropshipping’in farklı olduğu yer burası.

Dropshipping durumunda, perakendeci TV’yi hiç saklamaz. Bunun yerine, bir TV için online sipariş web sitesinde işlendiğinde, dropshipper, TV’yi müşterinin kapısına teslim eden toptancı tedarikçiyi otomatik olarak bilgilendirir.

Dropshipping’e başlamak için çok fazla paraya veya kaynağa ihtiyacınız olmadığından, popülaritesi artıyor. Giderek daha fazla perakendeci bandwagonu atlıyor.

Ve iş açısından çok mantıklı: Stok bulundurmak zorunda değilsiniz, envanter tutmak zorunda değilsiniz ve paketleme ve nakliye konusunda endişelenmenize gerek yok. İyi bir kâr elde ederken, bir başkasının sizin için bunları yapmasını sağlayın.

Şu istatistiklere bir göz atın:

 • 2016-2017 yılında, 85.1 milyar dolar olan tüm online satışların yaklaşık %23’ü dropshipping ile yapıldı.
 • Hatta Amazon bile toplam satışlarının %34’ünü 2011 yılında dropshipping ile gerçekleştirdi. Rakamlar her yıl arttı.
 • Ve bu çok kazançlı bir iş ortamıdır. Bir araştırma, dropshipping perakendecileri ile iş yapan üreticilerin, daha geleneksel kanallara güvenenlerden %18.33 daha fazla kar elde ettiklerini kanıtlıyor.

İnternet, tüm dünyada milyonlarca haneye ulaşırken, dropshipping perakendecileri erişimlerini hızla genişletebilir ve daha sonra gelirlerini en üst düzeye çıkarabilir.

Basitçe söylemek gerekirse, bir dropshipping satın alımında gereken tam adımlar şunlardır:

 • Ürünlerinizi içeren bir katalog aracılığıyla ürünlerinizi online pazarlayın
 • Online alışveriş yapmak için online tüketicileri çekin
 • Perakendeci, ürün listesini isim ve adres gibi müşteri bilgileriyle birlikte ilgili üreticiye/toptancı/distribütöre iletir
 • İlgili üretici/toptancı, ürün listesini müşteriye gönderir (dropshipping perakendecisinin adı altında)

Dropshipping, büyük bir güven ve perakendeciler, tedarikçiler, distribütörler ve üreticiler gibi çok sayıda paydaş arasında uzun vadeli bir ortaklık gerektirir.

Dropshipping’e başlamaya hazır mısınız? 14 günlük ücretsiz Shopify deneme sürümüne başlayın.

Dropshipping Artıları

Dropshipping’in kazançlı bir iş fırsatı olarak ortaya çıkmasının en büyük nedeni, giriş için büyük bir engel olmamasıdır.

Küçük bir yatırımı olan herkes dropshipping şirketini kurabilir.

İşte bir dropshipping işine başlamanın profesyonellerinin bir listesi:

1. Minimum Başlangıç ​​Maliyetleri

Bir tuğla ve harç mağazasından veya düzenli bir e-ticaret işinden farklı olarak malzemeleri depolamak için fiziksel bir depoya ihtiyacınız yoktur. Sadece dropshipping web sitenizin etki alanı ve barındırma planı için ödeme yapmanız gerekir.

Gelir kaybı veya fazla stok tutma konusunda endişelenmenize gerek yok.

Gönderim maliyetlerini veya gönderim sürelerini o kadar yönetmek veya endişelenmek zorunda değilsiniz.

2. Minimum Sipariş Gerçekleştirme Maliyetleri

Ürünün tedarikinden, paketlenmesinden ve teslimatından sorumlu olmadığınız için, tüm süreçte ortaya çıkan ek maliyet konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Müşteri isteğini üçüncü taraf bir toptancıya yönlendirir veya AliExpress gibi bir şirketle ürünleri içe aktarırsınız ve hazırsınız demektir.

Ürünün tedarik zinciri boyunca hareketinden sorumlu olacaklardır. Sadece müşterinin ürünü alıp almadığından emin olmanız gerekir.

3. Düşük Risk ve Esneklik

Envanterin doğal olarak ele alınmaması minimum riskle sonuçlanır. Bunun da ötesinde, yüksek ölçeklendirme potansiyeli ile birlikte çok daha kapsamlı bir ürün seçimi sunacaksınız.

Drophipping işletmenizin ölçeğini büyütebilir veya elde edemezseniz, herhangi bir para kaybı olmadan istediğiniz zaman geri çekebilirsiniz.

Ayrıca işinizde daha fazla esneklik için birden fazla toptancı, distribütör ve tedarikçi ile kolayca ortak olabilirsiniz.

Ürünleri stoklamak için peşin ödemek zorunda olmadığınızdan, her zaman elinizin altında nakit vardır.

4. Pivot için daha kolay

Mevcut alan adınızın çalışmadığı durumlarda nişinizi kolayca değiştirme ve başka bir ürüne taşıma seçeneğiniz vardır.

Dropshipping, ürünlerin satışını ve çapraz satışını sorunsuz bir şekilde kolaylaştırır.

Dropshipping Eksileri

Hiçbir iş modeli, dezavantajlarından adil bir pay almaz. Ve dropshipping modeli bir istisna değildir.

İşte dropshipping modelinin en yaygın eksilerinden bazılarının listesi:

1. Ortaklarınıza aşırı güvenme

Fiziksel olarak ürününüz olmadığından, stok bulundurmak ve tükenmeyeceklerini ummak için her zaman ortaklarınıza güvenmelisiniz.

2. Sipariş teslimat üzerinde Küçük kontrol

Kendinizi stoklayan bir ürününüz olmadığından, ürünü öngörülen sürede teslim etmek tamamen iş ortaklarınıza aittir. Ürünü zamanında teslim etmedikleri takdirde müşteri memnuniyeti azalır ve bu da sonuçta işinize zarar verir. Bu nedenle başarılı bir iş yürütmek için verimli iş ortakları gereklidir.

3. Bozuk müşteri hizmetleri

Dropshipping ile paketleme, depolama, teslimat vb. dahil olmak üzere tüm tedarik zinciri sürecinden sorumlu değilsiniz. Her şey iş ortaklarınız tarafından halledilir. Sonuç olarak bir hata varsa ve aynısını düzeltmeyi reddederse, onlara ulaşamazsınız. Şimdi, memnun olmayan müşteriyi yatıştırmak için tek başınıza kalıyorsunuz.

4. Marka eksikliği

Sitenizde başka toptancı ürünleri sattığınız için marka imajınız zarar görebilir. Bunu hafifletmek için, toptancınızın nakliye üzerine markalı ambalaj malzemeleri eklemenize izin verdiğinden emin olun. Bu şekilde, ürün başka bir markadan geliyor olsa bile, kutudan çıkarma deneyimi müşterinin kim olduğunuzu hatırlamasını sağlar.

5. Daha düşük kar marjları

Kendi ürünlerinizi üretmekten daha az kar vardır. Aslında bazı dropshippers yetersiz kar marjları nedeniyle işlerini kapattı. Dropshipping ile geleneksel bir perakende mağazayla aynı karı elde etmek istiyorsanız, yüksek bir fiyat noktasında çok daha fazla ürün satmanız gerekir.

Genel olarak %20-30’luk bir kar marjı ve %2-3’lük bir dönüşüm oranı bekleyebilirsiniz. Bu metrikler sektöre ve duruma göre değişebilir.

Ortalama kâr marjına ve dönüşüm oranına bağlı olarak karınızı şu denklemi kullanarak tahmin edersiniz:

(Trafik x 0.02) x (Ortalama sipariş değeri x 0.2) = Kâr

Bunlar kısaca özetlenen artıları ve eksileri.

Dropshipping kimler içindir?

Dropshipping, girişimci ve acemiler, düşük bütçeli insanlar ve henüz paralarını yatırmak istemeyenler için iş dünyasına girmenin ideal bir yoludur.

Daha önce bir işletme kurmak için büyük miktarda para gerekiyordu. İnsanlar genellikle ebeveynlerine sermayeyi ödünç verir veya para kazanmak için fazla mesai yaparlar. Aslında Jeff Bezos Amazon’a ebeveynlerinden para ödünç alarak başladı ve hepimiz bunun onun için nasıl çalıştığını biliyoruz.

Mesele, başlangıç ​​sermayesi olmadan, bir iş kurmak için büyük bir engeldi.

Ama şimdi, dijitalleşme ve sosyal ortalamaın ortaya çıkmasıyla, online bir iş kurmak tarihin her zamankinden daha kolay.

Ancak dropshipping modeli başarılı olmak ve büyük kar elde etmek için yavaş bir yoldur. Basitçe söylemek gerekirse, bu sabırlı bir adamın oyunu.

Aşağıdakiler için harikadır:

 • Tomurcuklanan Girişimciler
 • İnsanlar sürekli büyümeye bakıyor
 • Kendi perakende satış işleriyle ilgilenen profesyoneller
 • Önemli web trafiği çekebilen pazarlama konusunda bilgili insanlar

Bunu kırmak, aşağıdaki grup insanlar için mükemmel bir iş modeli:

1. Giriş seviyesi Girişimciler

Dropshipping, iş dünyasına tanıtılmak ve ilk kez ticaretin püf noktalarını öğrenmek için harika bir iş modelidir. Giriş seviyesi girişimcilerin iş dünyasındaki yeni kavramları kavramaya çalışırken birkaç kez başarısız olmaları muhtemeldir.

Ancak dropshipping işinde tehlikede olan bir şey olmadığı için burada başarısız olabilirler.

Örneğin pazarlama pirzolalarınızı test etmek için düşük maliyetli tişörtler satan bir e-ticaret web sitesi başlatabilirsiniz. Giriş önündeki bu kadar düşük bir engelle, tomurcuklanan girişimciler için harika bir uygulamadır.

2. Çoklu Ürün Nişleri ile Satıcılar

Geniş bir ürün seçeneği satıyorsanız, dropshipping sizin için mükemmel bir seçenektir. Böyle bir senaryoda, çok çeşitli ürünlerin stoklarını ve stoklarını tutmak çok masraflı hale gelir ve uzun vadede sürdürülebilir olmayabilir.

Bu, özellikle Hedef veya Walmart liginde bir dizi ürün satmayı planlıyorsanız geçerlidir. Bir dropshipping modeline gitmek, bu durumda, stokların, stokların bakımını yapma ve mağaza veya depolara sahip olma ihtiyacını ortadan kaldırarak size çok para kazandırabilir.

3. Bütçe Girişimcileri

Anlaşılır; para kazanmak istiyorsunuz. Ancak şu anda yatırım yapmak için paranız yok. Açıkçası, sıkı bir bütçeniz olduğundan, depo veya perakende satış yeri kiralamak pahalıdır.

Bu durumda, dropshipping mükemmel bir modeldir. Envanter, aracılar veya depolara ön yatırım yapılmadan, neredeyse sıfır maliyetle bir dropshipping işine başlanabilir.

4. Onay arayan Perakendeciler

Şu senaryoyu inceleyin:

Satmak için bir ürününüz var. Ancak pazarda çalışıp çalışmayacağından emin değilsiniz. Bir depo yapmak ve bunun için yer kiralamak şu anda yapılacak akıllıca bir şey gibi görünmüyor. Her şeyden önce, suları test etmeniz gerekir.

Dropshipping ile ihtiyacınız olan doğrulamayı neredeyse hiçbir başlangıç ​​maliyetiyle alabilirsiniz. Ürününüze verilen yanıtın olumlu olduğu ortaya çıkarsa, kazanırsınız ve artık ürünü geniş bir şekilde başlatabilirsiniz. Olumsuz ise, en azından büyük kayıplar vermezsiniz.

Her iki durumda da geniş bir deneyim kazanacaksınız ve yolculuk boyunca başarılı olabilirsiniz.

5. Yancılar

Pasif gelir peşindeyseniz veya online para kazanmak istiyorsanız, dropshipping sizin için mükemmel bir seçenektir. Parmağınızı kaldırmanız veya ürünleri saklamanız gerekmez. Dropshipping, yıllar boyunca envanter saklamadan ve pasif gelir elde etmeden ürün satmanın mükemmel bir yoludur.

Yeni başlayanlar başlangıçta, ürünün pazarlanması, potansiyel tedarikçilere ulaşma vb. gibi bazı zorluklarla karşılaşabilirler. Ancak işin iplerini aldıktan sonra, dropshipping oldukça kazançlı olabilir.

Satış için Dropshipping Ürünleri Bulma

Dropshipping oldukça kolay ve basit bir iş modelidir. Doğru ortaklıklar, ürünler ve biraz sabır ile herkes işe başlayabilir ve başarının zirvesine ulaşabilir.

Bununla birlikte herhangi bir dropshipping işinin USP’si, sonuçta sattığınız “ürün” ve bunun karşılığında sunduğu değerdir.

Doğru nişin seçilmesi size çok yardımcı olacaktır. Markanızın oyunu belirlemenize ve sonunda teknoloji meraklıları, vücut geliştiriciler gibi belirli bir alıcı grubuna hitap etmenize yardımcı olur.

İşte 2021’de denemeniz için en popüler dropshipping niş fikirlerinin bir listesi:

 • Teknik niş fikirler: Wi-Fi 6 ürünleri, Kablosuz teknoloji, Giyilebilir cihazlar ve aksesuarlar, 360 derece kameralar ve aksesuarlar ve VR cihazları
 • Yaşam tarzı niş fikirleri: Akıllı ev cihazları, turizm malzemeleri, iç mekan bahçe aletleri, mayo ve su şişeleri
 • Moda niş fikirler: Rattan çanta, saç tokası ve tokalarım, metalik giyim, kadın şort ve dantel giyim

Bunun dışında, satmak istediğiniz ürün (ler) in türünü belirlemek için aşağıdakileri de içeren kanıtlanmış bir dizi kritere ihtiyacınız vardır:

1. Fiyatlandırma

Dropshipping ürünleri, başarı ve kar marjlarının büyük bir kısmı perakende ve toptan satış fiyatlarına bağlı olacaktır.

Düşük bir fiyat satışları artırabilir. Ancak kâr marjı fazla olmayacaktır. Öte yandan, yüksek bir fiyat çoğu müşterinin satın almasını reddeder. Ancak marj daha yüksek olacaktır. Bu nedenle siz ilerledikçe fiyatlar arasında bir denge kurmak çok önemlidir.

2. Boyut

Boyut ve ağırlık, ürünün fiyatlarını tahmin ettiğinizden daha fazla manipüle edebilir ve etkileyebilir.

Daha büyük ve daha ağır bir ürün:

 • Daha yüksek paketleme ücretleri
 • Daha yüksek nakliye ücretleri
 • Taşıma ücretleri (bazen)

En azından daha küçük ürünlerle başlamak ve daha düşük bir marj için razı olmak mantıklıdır. En azından daha büyük ve daha ağır gönderilerle karşılaşacağınız ek masraflardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

3. Çapraz- satış ve yukarı- satış

Ürünlerinizi çapraz satmanızı ve yukarı satmanızı kolaylaştıran bir niş seçmek daha iyidir.

Bu tekniklerin her ikisi de sadece daha fazla satış yapmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla gelir elde etmenize ve marjlarınızı ekstra bir ücret ödemeden artırmanıza yardımcı olur.

Çapraz satışın harika bir örneği ayakkabı ile birlikte ayakkabı bağcığı satmak veya özel, özel telefon kapaklarına sahip cep telefonları satmak olabilir.

Yukarı satışa bir örnek, 1 $’lık tıraş olma ve daha sonra web sitelerinde daha pahalı seçenekler gösterme olasılığı ile sizi çeken Dollar Shave Club kampanyaları olabilir.

Satış noktaları? Mükemmel değer!

Hem yukarı hem de çapraz satış, mükemmel karlar kazanmanıza ve dropshipping işinizi öne çıkarmanıza yardımcı olabilir.

4. Yenilenebilirlik

Orta derecede raf ömrüne sahip ürünler satmanız mantıklıdır. Düşük dayanıklılığa sahip ürünlerin değiştirilmesi gerekir ve herhangi bir şansla daha fazla müşteri siparişi gelebilir.

Diş macununu buzdolabıyla karşılaştırmak gibi. Her hafta yeni bir diş macunu şişesine ihtiyacınız olsa da (düşük dayanıklılık), muhtemelen önümüzdeki on yıl içinde buzdolabınızı değiştirmeyecek veya yapmayacaksınız (yüksek dayanıklılık).

Her şey marjlarda oynamakla ilgilidir ve ne tür bir ürün satmak istediğinize karar vermeniz gerekir.

5. Kin Alımları

Kin satın alma, tüketicinin satın almak istemediği bir üründür. Ancak seçenekleri sınırlı olduğundan yapmak zorundadır. Örneğin hastane sigortası, tıbbi malzemeler, otomobil lastikleri, soğutucular ve motor yağı gibi ürünlerin hepsi kin satın alımlarıdır. Kimse onları satın almak istemiyor. Ancak korkunç koşullar nedeniyle almak zorundalar.

Lastik ve soğutma sıvısı gibi ürünler satıyorsanız, siparişler çok fazla ve arasında olabilir ve satış noktaları sizin için de sorun olabilir.

Bu ürünleri satarken dikkatli olmalısınız. Onlar da toplu olarak satın alınmazlar ve marjlar çok düşük olma eğilimindedir.

Kin alımları ile uzun bir süre sürdürmek zorlaşır. Bu nedenle dropshipping girişiminizin başında bu tür ürünlerden kaçınmak isteyebilirsiniz.

Kaçınılması Gereken Ortak Dropshipping Hataları

Oldukça kazançlı olduğu için, dropshippers, dropshipping’den en başından çok daha fazlasını beklemeye başlar.

Hızlı sonuç beklentisiyle, birçok ortak hata yaparlar.

Kaçınılması gereken bazı yaygın dropshipping hatalarının bir listesi:

1. Satıcılara Fazla Güvenmek

Bir tedarikçiye çok fazla güvenmek, sürdürülebilir bir iş için sağlıklı değildir. Açık normlar belirlediğinizden ve herhangi bir ihlal durumunda sonuçlara dikkat ettiğinizden emin olun. En iyi ayaklarını öne çıkarmak için satıcıları ayak parmaklarında tutmak önemlidir.

Daha da iyisi, tek bir satıcıya güvenmeyin. Örneğin yalnızca tek bir satıcınız varsa, sizinle aniden uğraşmayı bırakabilir veya fiyatlarını hiçbir yerden yükseltebilir. Böyle bir senaryoda, isteklerine uymaktan başka seçeneğiniz yoktur.

Satıcılardan gelen rahat ve kayıtsız bir tutum, iş için çok zararlıdır ve daha sık olmamakla birlikte, aşırı güvenden kaynaklanmaktadır.

2. Kolay Kar İstiyorum

Bu dünyada bedava öğle yemeği yok.

Benzer şekilde, az çabayla kolay para beklemek, gerçek dünyada gerçekten işe yaramayan bir şeydir, daha çok dropshipping işinde.

Geleneksel perakendeciliğe göre dropshipping’de belirli avantajlardan yararlanabilseniz de, yoğun rekabet sorunuyla karşı karşıya kalmanız gerekir.

Açık nedenlerden dolayı, birçok online perakendeci dropshipping modelini tercih ediyor. Sizin açınızdan herhangi bir şikayet, müşterilerinizi rakiplerinize kaybetmenize neden olabilir.

Bu nedenle kolay para beklemeden, dropshipping işinizle nasıl değer yaratacağınıza ve profesyonelce nasıl uygulayacağınıza odaklanmalısınız.

3. Sınırlı Görünürlük (Tanıtım Faaliyetlerine Yatırım Yapmamak)

Dropshipping, diğer tüm işletmeler gibi, hedef kitlenize ulaşmak için yeterli tanıtım gerektirir.

Müşterilere ulaşmak ve satışları artırmak için ihtiyacınız olan ilk şey görünürlüktür. Bu nedenle tanıtım faaliyetlerine ve görüntü oluşturma alıştırmasına yatırım yapmalısınız.

Kitlenizin markanızı unutmasını istemezsiniz, bu yüzden kendinizi agresif bir şekilde pazarlamak önemlidir. Dedikleri gibi, s Gözden uzak, akıldan uzak. ’Temel göreviniz müşterilerinizin zihin alanını işgal etmek olacaktır.

Ürün ambalajına adınızı ve adresinizi girmeye çalışın veya reklam için ambalajın içindeki en son ürün portföyünü kaydırın. ‘Teşekkür ederiz’ notunu takip etmek veya alışveriş deneyimlerini sormak da mükemmel bir fikirdir.

Bir takip e-postası (ek bir indirim kuponuyla), müşterilerinizle etkileşime girmenin ve aynı zamanda deneyimlerine ne kadar önem verdiğinizi göstermenin uzun bir yoludur.

4. Ödün Verme Sipariş Ayrıntıları

Sipariş ayrıntılarından ödün vermekten kaçınmalısınız. Müşterilerinizi hizmetinizle tatmin edemezseniz ve yanlışlıkla sipariş ayrıntılarını toplarsanız, sizinle tekrar iş yapmaları pek olası değildir. Bunun da ötesinde, muhtemelen size pek çok potansiyel müşteriyi erteleyecek olan kötü eleştiriler sunma olasılıkları vardır.

Bir Walker araştırması, 2021 yılına kadar müşteri deneyiminin anahtar marka farklılaştırıcıları olarak fiyat ve ürünü geçeceğini öngördü.

Müşteri deneyimini etkileyebilecek şeylerden bazıları:

 • Yanlış adreste teslimat
 • Ürün için yanlış ambalajlama
 • Yanlış ürün teslimi
 • Doğru ürün teslim edildi ancak yanlış miktar
 • Ürün özellikleri siparişle eşleşmiyor
 • Kırık veya kurcalanmış ürün

Dropshipping perakendecisi sipariş hakkında zamanında ve doğru bilgi sağlamalıdır. Aksi takdirde, mutsuz müşteriler, rakip işlerinize geçecek ve gelir kaybına yol açacaktır.

5. Telif Hakkı/Ticari Marka ile Mal Satışı

Öncesinde izin alınmaksızın, ticari olarak telif hakkı alınmış ve telif hakkı alınmış malların, haksız niyetleri olmasa da satışından kaçınmak en iyisidir.

Beklenmedik bir şekilde, son derece zaman alıcı ve maliyetli olabilecek bir ticari marka ihlali davasına karışabilir.

Giorgio Armani kıyafetleri, Nike ayakkabıları veya Rolex saatler gibi marka logolarını açık bir şekilde satmak, dava açmanıza veya hatta dropshipping işinizi kapatmanıza neden olabilir.

Bu hatayı, yasal durumlarda herhangi bir sorun yaşamadan iş şemsiyesi altında kolayca yeniden markalanabilen ve yeniden satılabilen “beyaz etiketli” ürünler satarak önleyin.

Beyaz etiketli ürünler ve tüm konseptin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için bu kılavuza başvurabilirsiniz.

6. Uygun İade Politikası Oluşturmamak

Malların iadesi için bir hüküm sağlamazsanız, müşterilerinizle ilgili işler karışabilir.

Pazarda çok fazla çeşitlilik varken, müşteri belirli bir ürünü sipariş ettikten sonra bile başka bir şey satın almak isteyebilir. Bir sipariş reddedildikten, iade edildikten veya iade edildikten hemen sonra, dropshipping perakendecileri işe koyulmalı ve hızlı bir geri ödeme sunmalıdır.

Satılan ürünlerin hızlı ve hızlı bir koleksiyonu ve tam bir geri ödeme, sizi pazardaki meslektaşlarınızdan ayırabilecek şeydir.

Ayrıca sitenize ürünü nasıl iade edeceğiniz ve geri ödeme nasıl alacağınıza dair uygun talimatlar eklemek de çok önemlidir.

Birçok dropshipper, bu süreci ciddiye almamak, müşterilere çok fazla acı ve sıkıntıya neden olmak hatasını yapar. Uygun bir iade politikası sağlayarak bundan kaçınmak, dropshipping işinizi daha sorunsuz çalıştırmanıza yardımcı olabilir.

Doğru Dropshipping Tedarikçisi Bulma

Tedarikçilerin dropshipping iş modelinizdeki temel çarklardan biri olduğunu söylemeye gerek yok.

Aşağıdaki gibi çeşitli işlevler için tedarikçilere güvenmeniz gerekir:

 • Ürünün stoklanması (kesin özellikler)
 • Sorunsuz son mil teslimatı
 • Malların verimli taşınması ve nakliyesi

Sadece siparişi, müşteri bilgilerini ve ürün gereksinimlerini tedarikçilere iletmeniz yeterlidir. Bundan sonra, tüm zemin yapısını yapmak zorunda olan tedarikçiler.

Bu nedenle doğru tedarikçi ile birlikte çalışmanız işiniz için önemlidir.

Tedarikçilerle ortaklık kurarken nelere dikkat etmelisiniz? Temelde dört şey:

1. Tech-Savvy olan bir tedarikçi bulun

Günümüz çağında, teknoloji meraklısı bir tedarikçi artık bir varlık değil, büyük bir iş modeli için bir ön koşuldur.

Tedarikçinizi seçerken, tüm döngüye ayak uydurmak için gereken tüm teknolojiyi iyi bilmelerini sağlamak çok önemlidir.

2. Tedarikçi Dakik Olmalıdır

Ürünü zamanında göndermek, bir dropshipping mağazası için son derece önemlidir. Bunun da ötesinde, ürünleri 1-2 iş günü içinde teslim etmeyi başarırsanız işiniz için iyi bir seçimdir.

Piyasada çok fazla rakip varsa, izin almak için bir kapsamınız yoktur ve her zaman en iyi ayağınızı öne çıkarmalısınız. Drophip ürünlerine uzun zaman ayırırsanız, müşteriniz rakiplerinize geçmeden önce iki kez düşünmez.

Bu nedenle dakiklik, bir tedarikçi seçerken temel karar faktörlerinden biridir. Tedarikçinin hızlı olup olmadığını kontrol etmek için test siparişleri vermeyi bile deneyebilirsiniz.

3. Deneyimli ve Dinamik Bir Ekibe Sahip Bir Tedarikçi Bulun

Son kilometrelik teslimatı yapan siz olmayacağınız için, başarılı olanların işletmenizin olumlu bir resmini göstermesini sağlamanız gerekir.

Satış temsilcileri ve yöneticilerinden oluşan dinamik ve verimli bir ekibi olan deneyimli bir tedarikçinin, dropshipping işinin tüm özensizliklerini bilmesi muhtemeldir. Böyle bir tedarikçi ile takım kurmayı başarırsanız, başarılı olmak için zaten harika bir platformunuz var.

4. İdeal Bir Tedarikçi Kaliteye Odaklanmalıdır

Perakende ve geleneksel e-ticaret işi gibi, dropshipping de ürünün kalitesine bağlıdır. Bu nedenle ürün tedarikçinizi değerlendirirken dikkate alınması gereken önemli bir özelliktir.

Aynı ürün için seçebileceğiniz üç tedarikçi olduğunu varsayalım.

Fiyatlarda ve teslimat sürelerinde önemli bir değişiklik yoktur.

Peki hangi tedarikçiyi seçmelisiniz?

Tabii ki en iyi kaliteyi sağlayan tedarikçi.

Doğal olarak müşteriler para karşılığında değer istiyorlar.

Bu nedenle kaliteden asla ödün vermesi mümkün olmayan tanınmış bir tedarikçiye her zaman gitmek en iyisidir.

Kaliteye değer veren ve kaliteye odaklanan bir tedarikçi şunları sağlayabilir:

 • Malların geri dönüş oranı düşük
 • İptal edilen sipariş sayısı az
 • Müşteri memnuniyeti yüksek
 • Müşteri yaşam boyu değeri (CLV) yüksek

Şimdi soru şu: İş dünyasında muhtemelen binlerce tedarikçi var, bu yüzden en uygun olanı nasıl belirlersiniz?

İnternette bulunan ve genellikle niş tarafından organize edilen güvenilir bir tedarikçi veritabanı sağlayan çeşitli dropshipping dizinlerini kullanabilirsiniz.

Worldwide Brands, dropshipping dizinine mükemmel bir örnektir.

Worldwide Brands ile ilgili en iyi şeylerden biri, sunduğu her tedarikçi veya toptancının yasal olmasını sağlamasıdır.

Online dizinlerden tedarikçilere ulaştıktan sonra tedarikçileri değerlendirmek kolaydır. Onlara birkaç araştırma sorusu sorun ve beklentilerinize uygun olup olmadıklarını belirlemek için cevaplarını ölçün.

Sormak isteyebileceğiniz bazı sivri sorular:

 • Varsa iade politikası nedir?
 • Ne kadar fiyat dalgalanması beklenebilir?
 • Ürünler için herhangi bir garanti süresi var mı?
 • Ücretsiz teslimat için madde nedir?
 • Ürünlerde ne düzeyde özelleştirme beklenebilir?
 • Fiyatlandırma şartları nelerdir? Fiyatlandırma şartları pazarlık edilebilir mi?

Ancak yanıtlar, işletmenin geleceği hakkındaki beklentileriniz ve vizyonunuzla uyumlu olduktan sonra, müzakereyi bir sonraki seviyeye taşımalısınız.

İdeal partnere sıfırlanırken, kurnaz dolandırıcılara avlanmamak da önemlidir.

Ayrıca meşru bir ticari tedarikçiyle bağlantı kurduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Sahte bir tedarikçinin çok kolay bir şekilde tespit etmenize yardımcı olabilecek birçok gösterge vardır.

İlk başta, kayıtlı adresleri hakkında bilgi edinmeli, sektör oyuncularıyla konuşmalı ve online incelemelere bakmalısınız.

Tüm bunlar, yeni bir damla göndericinin bile yasal tedarikçileri vicdansız ve yozlaşmış olanlardan ayırmasını nispeten kolaylaştırıyor.

Bu tuzaklardan çıkmanız çok önemlidir, çünkü sadece işinizi uzun vadede etkilemekle kalmaz, aynı zamanda pazardaki marka imajınıza geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar verebilirler.

Kendi Dropshipping İşinizi Nasıl Yönetirsiniz?

Dropshipping işinize başlamak için kapsamlı araştırma yaptınız. Doğru ürünü bulmaktan uygun bir tedarikçiyle bir araya gelmek için işinize başlayabilirsiniz.

Son olarak dropshipping mağazanızı çalıştırma zamanı.

Ancak yakında bir iş kurmanın ve bir iş yapmanın çok farklı top oyunları olduğunu göreceksiniz.

Zamanla, pazarlama, SEO, görünürlük, ürün kalitesi, geri ödeme ve değişim, müşteri desteği ve çok daha fazlası gibi konular hakkında endişelenmeniz gerekiyor.

Onları buraya ayıralım:

1. Dropshipping Mağaza Pazarlama

Dışarıda çok fazla rekabet olduğunda, etkili pazarlama ihtiyacı çok baskı yaratıyor.

Hedef kitlenizin dropshipping mağazanızı bulmasını beklemek yerine, ürününüzü pazarlamak daha iyidir.

Hizmet vermeye çalıştığınız alan adı alanında kapsamlı bir araştırma yapmanız ve nüfusun davranış, psikografi, coğrafya ve demografiye göre bölümlere ayrılması gerekir.

Doğru segmenti belirledikten sonra, nüfusu uyumlu bir şekilde hedeflemeli ve aşağıdakiler gibi çeşitli aktiviteler gerçekleştirmelisiniz:

 • Müşteri etkileşimi
 • Marka oluşturma
 • Görüntü oluşturma
 • Ürün değeri oluşturma ve vurgulama

Drophipping mağazanızı pazarlamak için aşağıdakileri içeren çok sayıda kanal kullanabilirsiniz:

 • Sosyal Medya Tanıtımı: Mağazanızı Facebook, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya kanallarında tanıtın. İşte, dropshipping mağazanızı etkili bir şekilde tanıtmanıza yardımcı olabilecek en iyi sosyal medya yönetimi uygulamalarının bir listesi. Hedef kitlenize doğrudan kişisel sosyal medya özet akışlarına ulaşmak için sosyal medya kanallarında Reklam yayınlayabilirsiniz.
 • E-posta Pazarlama: En etkili pazarlama biçimlerinden biridir. E-posta pazarlaması, hoş geldiniz e-postaları ve diğer takip e-postaları göndererek müşterilerinizle etkileşime girmenizi sağlar. Bunun dışında satış, indirim, fiyat değişiklikleri vb. konularla ilgili döngü içinde de tutabilirsiniz. Ayrıca otomatik e-posta kampanyaları çalıştırabilecek ve derinlemesine analiz raporları oluşturabilecek çeşitli e-posta pazarlama yazılım araçlarını da kullanabilirsiniz.
 • Ücretli Reklamlar: Yukarıda belirtildiği gibi, dropshipping mağazanızı doğrudan hedef kitlenizin feed’inde tanıtmak için ücretli reklam kampanyaları yayınlayabilirsiniz. Sosyal medya reklamlarından Google Ads’e kadar, orada birçok seçenek vardır.

2. Envanter Bakımı

Ana iş modeli envanter depolamanızı gerektirmese de, ürünlerini markanızın altında satacağınız için tedarikçilerin deposunun envanterinde bir sekme tutmak iyi bir uygulamadır.

İyi haber, envanterleri kolayca yönetmenize ve izlemenize yardımcı olmak için çok sayıda gelişmiş envanter yönetimi ve çok depolu dropshipping yönetim yazılımı araçlarının internette mevcut olmasıdır.

Ecomdash örneğini ele alalım.

Çoklu sipariş karşılama merkezlerine sahip dropshippers için otomasyon yazılım pazarında devrim yarattı.

Envanterinizi takip etmek size yardımcı olur:

 • Bir müşteri bir sipariş verdikten sonra hoş olmayan sürprizlerden kaçının (stokta olmayan bilgiler mevcut olsaydı bundan kaçınılabilirdi)
 • Zamanında yeniden sipariş vermenize yardımcı olur
 • Müşteri ile iki yönlü iletişimin geliştirilmesine yardımcı olur (müşteri deneyimini geliştirir)

3. Etkileyici Müşteri Desteği Sağlayın

Gartner tarafından 2014 yılında yapılan bir araştırma, 2019 yılına kadar tüm kuruluşların %50’sinin müşteri hizmetleri için rekabet edeceğini ortaya koydu.

Küresel gelir düzeylerinin yükselmesi ve her türlü işletme arasında büyük rekabetin olması, sağladıkları ürün ve hizmet konusunda bir standartlaşma olmuştur.

Farklılaştırıcı faktörlerden birinin mükemmel müşteri desteği olması beklenmektedir.

Olağanüstü müşteri hizmetleri sağlamak için kullanabileceğiniz ortak platformlardan bazıları şunlardır:

 • Telefon
 • Sosyal medya platformları
 • E-postalar
 • Canlı sohbetler

7/24 yardım masası, işletmeniz olgunlaşmaya devam ederken bakmanız gereken bir özelliktir.

Bir Yorum

 1. Finansmana veya kişisel krediye ihtiyacınız var mı? Hiç gerek yok Dropshipping var .. anlayana..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu