2023 İçerik Pazarlaması: En Önemli 11 İçerik Stratejisi

Bu yıl büyümesi veya ortaya çıkması beklenen 11 içerik pazarlama stratejisi topladık.

İçerik pazarlama dönüşüm oranları diğer yöntemlere göre 6 kat daha fazladır. Ayrıca ücretli aramalardan daha düşük ön maliyetlere ve daha uzun vadeli faydalara sahiptir.

Bu nedenle yeni bir blog başlatmak, SEO’nuzu geliştirmek veya başarılı bir podcast başlatmak istiyorsanız en yeni içerik pazarlama stratejilerini anlamanız çok önemlidir.

Bu içerik stratejilerini ve trendlerini bu yıl pazarlama planınıza eklemeyi düşünün.

En İyi İçerik Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

1. Konuşmalı Pazarlamanın Yükselişi

Konuşmalı pazarlama son aylarda çok fazla konuşmaya neden oldu. Sektörlerde içerik planlarına ve satış stratejilerine yöneliyor. Peki konuşmalı pazarlama nedir?

Özetle, potansiyel bir müşteriyi bir satış hunisi üzerinden geçiren gerçek zamanlı görüşmelerdir. İki haftalık e-posta yolculuğunuzun tek bir şık sohbete dönüştürüldüğünü düşünün.

Botun Gücü

Öyleyse, etkileşimli pazarlama ile içerik pazarlaması arasındaki ilişki nedir? Bot, içerik stratejinize etkileşimli pazarlamayı dahil etmek için kullanabileceğiniz bir araçtır.

Accenture, şirketlerin yüzde 57’sinin konuşma botlarının minimum çaba için büyük bir yatırım getirisi sağlayabileceğini kabul etti.

Botunuza meraklı bir arama çubuğu olarak bakın. Bir konuşma botu, anahtar kelimeleri veya arama terimlerini tanımlama ve insanları ihtiyaç duydukları içeriğe yönlendirme gücüne sahiptir. Bu sizin yerinde dizininiz ve içerik dağıtımı için harika bir araçtır.

Mongodb.com bunu chatbotlarıyla mükemmel bir şekilde yapıyor. İlk temastan sonra birçok içerik sunarlar ve aradığınızı bulamadıysanız, sohbet içinde arama seçeneğiniz vardır.

Botunuzla eğlenceli olun

Büyük olasılıkla, web sitenizin ziyaretçileri bir sohbet botuyla konuştuklarını bileceklerdir. Onları ertelemesine izin verme.

Kullandığınız dil ve bot’un yanıtları konusunda dikkatli olun. Bir makine ile konuştuklarına ve zekanızın parlamasına izin verin. Markanızın kişiliğini göstermenin harika bir yoludur. Birisi doğrudan satış temsilcisiyle konuşmamış olsa bile, yine de “ekibinizin” bir üyesiyle etkileşimde bulunmaktan zevkli bir deneyim yaşayabilir.

2. Tasarım ve Görsel Veriler

İçeriğinizi nasıl bir deneyime dönüştürüyorsunuz?? Görsel verilerle. Gerçekleri yazmak iyidir. Fakat onları görselleştirdiğinizde, bu çok daha fazla etki yaratabilirler.

2023’de markaların verileri ve bu verileri nasıl görüntüleyecekleri konusunda daha zengin olacağını tahmin ediyoruz. Spotify, 2019’u paylaşılabilir İnstagram hikayeleriyle tamamlayarak harika bir örnek yaptı. 2023’de içeriği daha yenilikçi ve görsel yollarla görüntülemek veya kendi tasarımlarını oluşturmak için Infographic şablonlarını kullanan markaları görmeye başlayacağız.

3. Etkileşimli İçeriğin Uygulanması

Bir ve iki noktayı yankılandıran etkileşimli içerik, aşırı tüketim gereksinimini vurgular. Artık B2C’nin tek yönlü bir caddesini görmeyi beklemiyoruz. İlişki kurmak istiyorsanız sadece konuşmanız ve dinlenmenizi beklemeniz için değil, konuşmalar yapmanız gerekir.

2023’de markaların insanlarla etkileşime geçmenin yenilikçi yollarını bir araya getirmesini bekliyoruz. Markalar, online test yapımcılarıyla kendi testlerini oluşturacak, eğlenceli açılış sayfaları oluşturacak ve tüketici yolculuğunu oynayacak.

4. Sosyal Medya ile Dijital Detoks

2019, Apple ve Microsoft gibi devlerin ekran zamanımızı sınırlandırmamız için bize çok gerekli bir fırsat verdiğini gördü.

Teknoloji kullanımını sınırlamak için teknolojiyi kullandığımız kadar ironik olduğu için, talebin hala tüketicinin elinde kalmasının mükemmel bir örneği. Apple bunu yapmasaydı, başka biri yapardı. Bu sosyal medya pazarlama planınız için ne anlama geliyor?

En Popüler:  Telegram ile nasıl para kazanılır?

Düşünceli içerik.

2020, düşünceli içerik için bir itme görecek. Artık ürünlerimizi satmak için gün batımlarına ve kedilere güvenemeyiz; Her ne kadar kediler, bir dereceye kadar, hala oldukça iyi olacaklar. Markalar artık bir İnstagram özet akışında iki saniyelik bir kaydırma olsa bile insanların zamanına göre daha düşünceli olmalı. Eğitimsiz içeriğe, düşünceli mesajlara ve ekrandan arındırılmış hatırlatıcılara doğru bir itme göreceğiz.

Makyaj metriklerine veda edin.

2020, birçok sosyal platformda makyaj metriklerinin ortadan kaldırılmasını getirecek. İnstagram ve Twitter gibi sosyal medya devlerinin beğenilere ve takipçi sayısına daha az odaklandığını ve gerçek etkileşimleri ve daha fazlasını artırdığını görmeye başlayacağız.

Bu büyük adımların kendi sosyal medya kanallarınızda yayınladığınız içeriği etkilemesine izin verin. Daha da önemlisi, sosyal medya platformları için hedeflerinizi değiştirmeyi düşünün. Çift dokunma kazanmak yerine gerçekte insanlarla etkileşime girdiğinizi gösteren hedeflere bakmaya başlamanız gerekir.

5. Marka Avatarlarının Entegrasyonu

Bu 2019’da çok oynandı, 1.8 Milyon İnstagram takipçisi olan Lil Miquela patlaması vardı ve hatta Bella Hadid ile bir Calvin Klein reklamında görünüyordu.

Ayrıca sosyal medyada marka adından söz ettiren %119’luk bir artış sağlayan “Fortnite’i Taze Tutmak” kampanyasıyla Wendy’nin hakim Fortnite’ı sevdik.

Ancak bunların hepsi buzdağının sadece görünen kısmı. 2020 boyunca marka avatarlarını içerik pazarlama stratejilerine dahil eden markaları görmeyi bekliyoruz.

Lil Miquela’nınki gibi karakterlerin derinliklerinde olmaları gerekmese de, kesinlikle Microsoft’un ataçının üzerinde bir adım olabilirler.

6. Yeşil Baskı Altındaki KSS Girişimleri

Son yıllarda neredeyse hepimizin üzerinde anlaşabileceğimiz bir şey vardı. Bu gezegen hakkında bir şeyler yapmalıyız. Sadece tüketicinin sorunu değil, aynı zamanda örnek olarak liderlik etmek de markalara kalmış. Sürdürülebilirlik çoğu şirketin 2023 için operasyonel girişimlerinin başında geliyor.

İster eğitim içeriği olsun ister şirketinizin çabalarını takip edin, içerik stratejilerinize yeşil bir girişimde bulunmanız gerekecek, çabalarınızı vurgulamıyorsanız, tüketicilerin sıcaklığını hissetmeyi beklemelisiniz.

Hatta küresel emisyonların %71’inden sorumlu olan sadece 100 şirket. Bu yüzden gezegene bakmaya aktif bir adım atmıyorsanız, bunun için çağrılmayı bekliyoruz.

7. Metamorfik Tasarım ve Eğitim İçeriği

İnsanlar çevresel etkilerinin bilincinde olduklarından, daha bilinçli satın alma kararları veriyorlar. Bu durum her zaman yeni bir ürüne geçmek istemez. Fakat sahip oldukları mevcut ürünü yükseltir. Bu eğilimi SaaS şirketlerini de izleyeceğiz. Şimdi neye sahip olduğunuza bakın, tüketici ihtiyaçlarını dinleyin ve zaten tüketicilerin ellerinde olanları güncelleyin.

Eğitim içeriği.

Özellik keşif içeriğini 2020 içerik planlarınıza dahil etmeniz gerekir. Bir kullanım kılavuzu, ısırık boyutunda parçalara ayrılmış ve müşteri yaşam döngüsü boyunca dağıtılmış olarak düşünün.

Oyunlardaki yük ekranlarında göreceğiniz gibi, bir kişinin gününü kesintiye uğratmayan. Fakat bundan fayda sağlayan anlarda ürününüzü sergilemek için yenilikçi olmayan yollar kullanın.

8. Gerçek Online Topluluklar

Topluluk güçlü bir kelimedir ve genellikle aşırı kullanılır. Bir topluluk, ürünü kullanmaktan başka bir şey yapmazsa bir insan topluluğu değildir. Bir topluluk kendi kendini yönetir ve bir şeyin karşılıklı sevgisi üzerinde bir araya gelir. Eğer bu bir şey sizin ürününüzse, o zaman zaten bir kazanan içindesiniz.

2023’de yapmanız gerekenler topluluğunuzu birleştirmenin yeni ve özgün yollarını bulmaktır. İster birlikte oluşturulmuş içerik, arz ve talep içeriği ya da topluluğunuzun belirli bir grubuna özgü niş içerik yoluyla yapın, bunu düşünceli ve otantik bir şekilde yapmanız gerekir.

Topluluğunuzun markanızın başarısından sizin kadar sorumlu olduğundan emin olun.

En Popüler:  Evde Yaparak Çok Para Kazanabileceğiniz İş Fikirleri 2023

Otantik topluluklar oluşturun.

First Round’un eski İnstagram topluluk yöneticisi Bailey Richardson ile yaptığı son röportajda Richardson şu maddeleri söyledi: “Birçok toplulukta eksik olan içerik özveri.

Bir defaya mahsus etkinlikler veya yıllık bağışçılar koyarız. Fakat potansiyel topluluk üyelerine sorumluluklarını üstlenmek için göstermeye devam etme veya ellerini kaldırma şansı vermeyiz (FirstRound). ”

2022 için içerik pazarlama stratejinizde, topluluğunuzu ve birbirleriyle olan bağlantılarını gerçekten oluşturmaya, onlara bağlanacak platformlar ve bağlanacak içerikler sunmaya bakın.

Dahası onlara yönelik düzenli çabaları atayın, markanızı destekleyen bir şeyler oluşturmalarına izin verin ve birbirlerini “ortaya çıkmalarından” sorumlu tutmalarına izin verin.

9. Etkileyen Pazarlamanın Büyümesi

Kendi içerik pazarlama planınız için, markanızın bir etkileyiciyle ortak çalışabileceği benzersiz ve gerçek yolları düşünün, yalnızca kitlelerini ve tutkularını kullanmak için bakmayın ve ürününüzün başarılı olması konusunda çok daha fazla çaba göstereceklerdir.

Mikro Etkileyenler kalmak için buradalar.

Mikro-etkilenenler 2019’da belirginleşti ve 2023’de de böyle olmaya devam edecek. Mikro-etkilenenler söz konusu olduğunda, 5-20K takipçisi olan insanlara bakarken, ücretli iş alma olasılığı daha düşük olan ancak yine de harika içerikler yaratanlar.

Araştırmalar, insanların %72’sinin mikro düzeyde sosyal medya etkileyicilerini tercih ettiğini ve katılımcıların %68’inin ünlü olmayan bir etkileyiciden bir gönderiye dayalı bir satın alma yaptıklarını söyledi. Güvenilir ve zaman zaman, büyük takipleri olan etkilenenlerden daha da fazla olan bu mikro etkileyicilerdir.

Dolayısıyla, belirli bir pazarda lansman yapmak istiyorsanız pazarda bir dev yerine 10 – 15 mikro-etkene yaklaşmayı düşünün.

10. Sesli Arama Yeni Aramadır

Alexa ve Siri gibi sesli yardımlar 2023’de insanlar bir ekrana başvurmadan bilgi aramak için başka yollar bulmaya çalıştıkça giderek daha fazla kullanılacak.

TÜM aramaların %50’sinin 2023’de sesle olacağı tahmin ediliyor. Bu durum SEO içerik pazarlama stratejiniz için önemlidir, sesli yardımcıların okuyabileceği tüm önemli özellikli snippet’leri sıralamak ve vurmak hiç bu kadar önemli olmamıştı.

11. Podcast’ler Dinlemeye Değer

Şu anda dünya çapında 700.000 aktif podcast var ve bölümler 29 milyondan fazla! Bu numaraların sizi ertelemesine izin vermeyin, sadece doğru yer olduğundan emin olmalarını sağlayın.

Ortalama dinleyici haftada yedi farklı gösteri dinler ve ortalama olarak %80 tamamlanma oranına sahiptir. Bu da herhangi bir tüketim ortamının en iyi tamamlanma oranlarından biridir.

Podcast’lerin yalnızca 2023’de kitle boyutunda büyüyeceği tahmin ediliyor ve pazarda yeni markaların gelmesi ve kullanılmayan bir kitleye bağlanmanın yollarını bulması için çok fazla alan var.

Her şeyden önce, kendi içerik pazarlama stratejinize uygulama kapasitesine sahip olup olmadığınıza karar vermeden önce bir podcast’in nasıl başlatılacağını bilmeniz gerekir.

Ancak bunu yaparsanız, dinleyicilerinizin markanızı sosyal medyada takip etme ve ürününüzü ev ortamında keşfetme olasılıkları daha yüksektir. Bu da araştırmalarını yapmak için zamanları olduğu anlamına gelir.

Podcast’ler tahıllara karşı çıkıyor, birisinin gününü bozmak için dışarıda değiller. İnsanları bir sosyal medya postası aracılığıyla kasıtsız bir Youtube medya sarmalına göndermiyoruz. Onların gelen kutusundan dikkatleri için de savaşmıyoruz.

Bu durum 2023 için içerik pazarlama stratejilerini ele alıyor

2022 için bu içerik pazarlama trendlerinin kendi içerik pazarlama stratejilerinizi etkilemeye yardımcı olacağını umuyorum.

Verileri ve müşteri yolculuklarını oyunlaştırmaya, orijinal bağlantılar oluşturmaya ve belki de eskilerini yeniden oluşturmaya çalışırken, içerik için büyük bir yıl olacak. Bu durum nihayet bu kadar çok kişinin çok uzun süredir takip ettiği makyaj metriklerini ortadan kaldırmamıza yardımcı oluyor.

Çok kanallı, ilerici ve önceden planlanmış bir içerik pazarlama stratejisiyle yeni yıla adım atmanın zamanı geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu