Oyun Sanatçısı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Oyun Sanatçısı Nedir?

Bir oyun sanatçısı, bir video oyununun karakterler, araçlar, sahne donanımı, sahne, arka plan, nesneler, renkler, dokular ve giysiler gibi görsel unsurları için 2D ve 3D sanat yaratan kişidir. Tüm bunlar bir video oyunu için görünüm ve his yaratır. Bu kariyer bilgisayar grafikleri odaklı olsa da oyun sanatçıları hala başlangıç ​​aşamalarında geleneksel el çizimi kullanıyor.

Oyun Sanatçısı Ne Yapar?

Bir video oyununun görünümü, başarısında büyük bir faktördür, yalnızca oynanabilirliğinden sonra ikinci sıradadır. Bazı video oyunları olabildiğince gerçekçi görünmeye çalışırken, diğerleri daha stilize bir görünüm hedefler. İstenilen sonuca ulaşmak için karakterleri ve nesneleri modellemek ve doku oluşturmak oyun sanatçısının görevidir.

Aslında oyun sanatçıları, özellikle video oyunlarına odaklanan grafik sanatçılarıdır. Öğelerin neye benzeyeceğini hayal ediyorlar, ön tasarımları çiziyorlar, oyunun istenen hissine uygun formlara eskizler geliştiriyorlar ve seçilen eskizleri 2 veya 3B bilgisayar grafiğine dönüştürüyorlar.

Oyun sanatçıları, bir baş sanatçı gözetiminde çalışır ve bir oyun içinde belirli sanat varlıkları yaratma sorumluluğuna sahiptir. Ayrıca paketler, promosyon materyalleri ve web siteleri için sanat eserleri oluşturabilirler. Bazıları insan figürlerinin ve karakterlerinin tasarımında, diğerleri bina ve manzaralarda ve bazıları 3B nesneler için dokularda uzmanlaşmıştır. Oyunun oynanacağı platformun teknik yeteneklerini ve sınırlamalarını akılda tutmalı ve QA testçilerinden gelen geri bildirimleri dinlemelidirler.

Oyun sanatçıları, farklı sorumluluklara ve tekniklere sahip çeşitli işler yapar:

Konsept Sanatçıları

– genel olarak bilgisayar yazılımı yerine kalem ve kağıt kullanacak, oyun dünyaları, karakterler, nesneler, araçlar, mobilyalar, giysiler vb. için fikirler çizecek. Asıl oyun sanatının yaratılmasına dahil olmamasına rağmen konseptleri oyunun görünümünü şekillendirmeye yardımcı olur. oyun.

En Popüler:  Web Geliştiricisi Nedir? Nasıl Olunur?

3D Modelleyiciler

– yaşam formları, manzara, bitki örtüsü, mobilya, araçlar vb. dahil olmak üzere oyunun karakterlerini, nesnelerini ve ortamlarını inşa edecekler. Görsel ayrıntıları oyunun teknolojisinin sınırlamalarıyla dengeliyorlar.

2D/Doku Sanatçıları

– duvar yüzeyleri ve binaların zeminleri gibi karakterlere, ortamlara ve oyun öğelerine dokular oluşturacak ve uygulayacaktır. Bu durum aydınlatma, perspektif, malzemeler ve görsel efektler konusunda oldukça fazla bilgi gerektiren oldukça yetenekli bir alandır.

Çevre Sanatçıları

– karakterlerin aksine çevreyle (dünyanın kendisi) çalışacaktır. 3B modelleme, doku oluşturma, karmaşık katmanlı gölgelendiriciler oluşturma ve bazı basit animasyonlar yapabilirler. Tüm yerleşik ve dokulu 3B nesneleri alırlar ve temel olarak dünyayı inşa ederler – dış mekanlar, iç mekanlar, köprülere giden yollar, dev asansörler, kayalık yamaçlar, derin ormanlar vb.

Aydınlatma Sanatçıları

– ışıkla ilgilenecek ve film dünyasındaki görüntü yönetmenine eşdeğerdir. Hem dünyayı daha gerçekçi hale getirmek hem de ruh halini yaratmaya yardımcı olmak için tüm ışıkları renk, yoğunluk ve düşüşü ayarlayarak oyun seviyelerine yerleştirirler.

Efekt Sanatçılar

– 2D ve 3D araçlar, parçacık sistemleri ve ışıkların bir kombinasyonu ile çalışarak herhangi bir alanı hayata geçirir. Efekt sanatçılarından, namlu flaşları, hava efektleri, kıvılcım telleri, su sızıntıları, duman, üfleme tozu, buhar delikleri ve gerekli diğer her şeyi oluşturmaları istenir.

Oyun sanatçısı Nasıl Olunur?

Oyun sanatçılarının farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Oyun sanatçısının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

En Popüler:  Klinik Psikolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Oyun Sanatçısının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Oyun şirketleri her zaman olağanüstü stil, yetenek ve yaratıcılık sergileyen oyun sanatçılarını arıyor. Büyük ve küçük şirketlerde değerli bir varlıktır. Daha küçük oyun şirketleri genellikle birçok farklı şey yapabilen ve sanatla ilgili çok sayıda çeşitli görevler verilebilecek oyun sanatçıları arayacaklar. Büyük bir şirkette çalışmak, sanatçılara daha odaklı ve uzmanlık kazandıracak. Saatler ürkütücü olabilir (özellikle crunch modunda) ve bazen sinir bozucu olabilir.

Oyunlar Sanatçılar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu