Otobüs Şoförü Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Otobüs Şoförü Nedir?

Masa başı bir iş tam size göre değilse ve insanlarla etkileşim kurmayı seviyorsanız, bu sizin için mükemmel bir seçim olabilir!

Bir otobüs şoförü, insanları iş, okul, alışveriş gibi çeşitli yerler arasında ve ülke genelinde taşır. Bazı otobüs şoförlerinin düzenli güzergahları vardır ve diğerleri yolcuları kiralık gezilerde veya gezi turlarında taşır.

Otobüs Şoförü Ne Yapar?

Bir otobüs şoförü genellikle aşağıdakileri yapar:
– Otobüs lastiklerini, ışıkları ve yağı kontrol edin
– Yolcuları belirlenen yerlerde teslim alma ve bırakma
– Bir zaman çizelgesine göre planlanmış bir rotayı takip edin
– Engelli yolcuların otobüse binip inmesine yardımcı olun
– Trafik yasalarına ve geçiş düzenlemelerine uyun
– Kendilerinin ve tüm yolcuların güvende olduğundan emin olmak için güvenlik prosedürlerini izleyin

Yerel toplu taşıma otobüsü sürücüleri İnsanları aynı şehir veya banliyö sokakları boyunca düzenli rotalarda taşırken günlük bir program izleyin. Genellikle sadece birkaç blok uzaklıkta ve bir yolcu durmak istediğinde sık sık dururlar.

Yerel toplu taşıma sürücüleri genellikle otobüs ücretlerini toplar, bazen yolcular için değişiklik yapar, tarifeler, güzergahlar ve transfer noktaları hakkındaki soruları yanıtlar ve kazaları veya diğer trafik aksaklıklarını merkezi bir sevk görevlisine bildirir.

Şehirlerarası otobüs sürücüleri şehirler veya kasabalar arasında yolcu taşımacılığı. Uzak şehirler arasında veya yalnızca birkaç mil uzaktaki kasabalar arasında seyahat edebilirler. Yolcuları genellikle, yolcuların bilet satın aldığı otobüs duraklarından alıp bırakırlar.

Şehirlerarası otobüsler, şehir merkezindeki kentsel alanlarda duraklar yerine kaldırım kenarı konumlarını giderek daha fazla kullanıyor. Şehirlerarası otobüs şoförleri, tüm yolcuların otobüse binmek için geçerli bir bilete sahip olmasını sağlar, satılmamış koltuklar olduğunda yolculara bilet satabilir, alternatif bir rota giderken merkezi bir sevkıyatçının talimatlarını takip edebilir ve yolcuların bagajları yüklemesine veya boşaltmasına yardımcı olur.

En Popüler:  Meteorolog Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Motorlu taşıt sürücüleri yolcuları kiralık gezilerde veya gezi turlarında taşımak. Programları ve rotaları, genellikle tatilde olan yolcuların rahatlığı için bir seyahat planlayıcısı tarafından düzenlenir. Genellikle uzun süre uzaktalar. Çünkü genellikle seyahatin uzunluğu boyunca tatilcilerle birlikte kalıyorlar.

Genellikle yolcu şikayetlerini dinler ve bazen ele alırlar, turun programa uygun kalmasını sağlarlar, bazen yolcular için tur rehberliği yaparlar, yolcuların bagajlarını yüklemelerine veya boşaltmalarına yardımcı olurlar ve bir yerden ayrılmadan önce tüm yolcuları hesaba katarlar.

Okul otobüsü sürücüleri öğrencileri okula ve diğer aktivitelere götürmek. Okul günlerinde, sürücüler sabahları öğrencileri alır ve öğleden sonra eve veya belirlenen otobüs durağına geri döndürür. Ayrıca öğrencileri saha gezilerine, spor etkinliklerine ve diğer etkinliklere yönlendirirler.

Otobüse binen ve inen çocukların güvenliğini sağlarlar, engelli çocukların ihtiyaçlarını karşılarlar, okul otobüsünde düzeni ve güvenliği sağlarlar, okul sisteminin öğrenci davranışlarıyla ilgili kurallarını anlar ve uygular ve disiplin sorunlarını okula bildirirler. bölge veya ebeveynler.

Bazı okul otobüsü şoförleri sabah ve öğleden sonra gezileri arasında kapıcılar, kafeterya çalışanları veya tamirciler gibi diğer mesleklerde okulda çalışır.

Otobüs şoförü Nasıl Olunur?

Otobüs sürücülerinin farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler. Bu da bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, samimi, pratik ve tasarruflu oldukları anlamına gelir. Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? Otobüs şoförünün en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Otobüs Şoförünün Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir otobüs şoförü genellikle işe giriş yaparak, anahtarları alarak, varsa kayıt defterini doldurarak, bir saat delerek ve günlük yolculuk öncesi güvenlik kontrolü yaparak güne başlayacaktır.

Hava koşulları değişiklik gösterir ve otobüs şoförünün her türlü hava koşulunda rahat sürüş yapması önemlidir.

En Popüler:  Çalışma İlişkileri Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Otobüs Sürücüleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu