Ön Yazı/Kapak Mektubu Nedir Nasıl Yazılır?

Herhangi bir iş başvurusunun önemli bir parçası olan bir kapak mektubunun dikkat çekici ve öz olması gerekir. İlham almak için örneklerimize bir göz atın ve başarılı bir kapak mektubunun nasıl yazılacağını keşfedin

Kapak mektubu nedir?

Bir kapak mektubu, iş başvurusunda bulunurken CV’nizle birlikte gönderilen bir belgedir. Kişisel bir tanıtım görevi görür ve uygulamanızı satmanıza yardımcı olur. Bir işverene bu iş için neden en iyi aday olduğunuzu açıklama şansı verdiği için bir kapak mektubu gereklidir. Bunu ilgili beceri ve deneyimleri vurgulayarak yaparsınız. Bu nedenle kapak mektubunuzu daima başvurduğunuz pozisyonu aklınızda tutarak yazmalısınız.

Özgeçmişiniz için kişisel beyanlar ile karıştırılmaması için kapak mektupları özgeçmişinizi tamamlamalı ancak çoğaltmamalıdır. İşe alım görevlileri arasında bu belgelerin uzunluğu söz konusu olduğunda genel fikir birliği ne kadar kısa olursa o kadar iyidir. Genel olarak üç ila beş kısa paragraf, kapak mektupları bir A4 sayfasını geçmemelidir.

Elektronik olarak gönderiyorsanız, spam filtreleri tarafından algılanmasını önlemek için metni bir ek yerine e-postanın gövdesine koyun.

İş ilanı size farklı talimat vermediği sürece başvurular her zaman bir kapak mektubu içermelidir.

Kapak mektubu nasıl yazılır?

İşe uygunluğunuzu vurguladığından emin olurken kapak mektubunuzu kısa tutun. Aşağıdaki bölümlere ayrılabilir:

 • İlk paragraf – Açılış cümlesi, mektubu neden yazdığınızı açıklamalıdır. Başvurduğunuz pozisyonu, ilanını gördüğünüz yeri ve ne zaman başlayabileceğinizi belirterek başlayın.
 • İkinci paragraf – Neden bu işe uygun olduğunuzu, sizi bu tür işlere neyin çektiğini, şirket için çalışmakla neden ilgilendiğinizi ve kuruluşa neler sunabileceğinizi anlatın.
 • Üçüncü paragraf – İlgili deneyimi vurgulayın ve becerilerinizin iş tanımının belirli gereklilikleriyle nasıl eşleştiğini gösterin. Ek güçlü yönleri özetleyin ve bunların şirkete nasıl fayda sağlayacağını açıklayın.
 • Son paragraf – Mektubunuzu yuvarlamak için kapanış paragrafını kullanın. Göreve olan ilginizi yineleyin ve kişisel bir görüşme yapmak istediğinizi belirtin. Şimdi mevcut olmayan tarihlerden bahsetme zamanı. İşverene teşekkür ederek bitirin ve bir yanıt almayı dört gözle beklediğinizi söyleyin.

Bitirdiğinizde belgeyi okuyun ve gereksiz kelime ve cümleleri kesin. CV’nizde zaten anlatılanları tekrarlayarak alanı doldurmayın.

Kapak mektubu nasıl ele alınır?

Her zaman kapak mektubunuzu doğrudan okuyacak kişiye göndermeye çalışın. Doğru kişiye gönderirseniz, yanıt alma olasılığınızın daha yüksek olacağını unutmayın.

Reklamı yapılan pozisyonlar genellikle bir ilgili kişi adı içerir, ancak değilse, mektubun kime gönderilmesi gerektiğini bulmak için zaman ayırmaya değer. İşe alma müdürünün ayrıntıları için şirketin web sitesinde arama yaparak bunu yapabilirsiniz veya alternatif olarak mektubunuzu kime iletmeniz gerektiğini sormak için kuruluşu arayabilirsiniz. Bunu yapmaktan korkmayın, birçok işveren bunu yapmak için zaman ayırmanızı ve inisiyatif almanızı takdir ediyor.

İsimlendirilmiş bir kişi bulmakta zorlanıyorsanız, aşağıdaki gibi genel bir selamlama kullanabilirsiniz:

 • Sevgili Beyefendi/Hanımefendi
 • Sayın İşe Alma Müdürü
 • Değerli İnsan kaynakları direktörü.

Bununla birlikte, genel selamlar yalnızca adlandırılmış bir kişiyi bulma yöntemlerini tükettikten sonra kullanılmalıdır.

Kapak mektubunuzu nasıl imzalayacağınız, onu nasıl ele aldığınıza bağlıdır. İsimlendirilmiş bir kişi eklerseniz, ‘sizinkini içtenlikle’ imzalayın. Genel bir selamlama kullanıyorsanız, ‘sadakatle’ tamamlayın.

Örnek kapak mektupları

 • Örnek kapak mektubu – Becerilerinizi ve deneyimlerinizi vurgulamak ve işe uygunluğunuzu ve tutkunuzu ifade etmek için, işverenleri özgeçmişinize bakmaya teşvik etmek için kapak mektupları kullanılır. Ek bilgi sağlamaları gerektiğini unutmayın, bu nedenle CV’nizde bulunabilecek herhangi bir şeyi tekrar etmekten kaçının. Ayrıntılara dikkat etmek çok önemlidir ve yazım, dil bilgisi ve biçimlendirmeye dikkat edilmesi gerekir. Mükemmel belgenin nasıl hazırlanacağına dair ilham almak için örnek kapak mektubumuza bir göz atın.
 • Spekülatif ön yazı – Spekülatif uygulamalar bazen bir fırsat yaratmanın etkili bir yöntemi olabilir. Spekülatif kapak mektuplarının başarılı olmasını sağlamak için, başvurduğunuz şirket hakkında araştırma yapmanız gerekir. İşverenler, kapak mektubunuzun kuruluş için neden çalışmak istediğinizi detaylandırmasını ve ilgili beceri ve deneyimleri kanıtlamasını bekleyecektir. Şirketin sizin için neler yapabileceğinden ziyade şirket için neler yapabileceğinize odaklanmanız sizin için önemlidir. Kapak mektubu şablonumuzu kullanarak spekülatif uygulamalara nelerin dahil edileceğini keşfedin.
 • Bir Yüksek Lisans mezununun kapak mektubu – Muhtemelen konu bilginizi genişletmek, sektörle ilgili bağlantılar kurmak ve iş beklentilerinizi geliştirmek için bir Yüksek Lisans programına başladınız, ancak gerçekten işe yaraması için lisansüstü yeterliliğinizi işverenlere nasıl satacağınızı bilmeniz gerekir. CV’niz yeterlilik seviyenizi belirtirken, kapak mektubunuz size ilerideki çalışmalarınızın sizi iş için nasıl ve neden mükemmel bir aday yaptığını açıklama şansı verir. Kursunuzdan edindiğiniz ek becerileri ve yetenekleri vurgulayın ve ilgili yerleştirmeleri ve iş deneyimini dahil etmeyi unutmayın.
 • Deneyimi olmayan bir iş arayan için kapak mektubu – Kuşağınızın altında deneyimi olmayan bir işe başvurmak zor olabilir, ancak örnek kapak mektubumuz, doğrudan ilgili herhangi bir iş deneyiminiz yoksa kendinizi bir işverene nasıl tanıtacağınızı gösterir. Kendinizi kısa satmamayı unutmayın. Herhangi bir deneyim yararlı ve aktarılabilir, buna hobiler, kulüpler ve topluluklar gibi müfredat dışı etkinlikler, gönüllülük ve yarı zamanlı çalışma dahildir. İşin püf noktası, size ne öğrettiğini ve bunu başvurduğunuz işle nasıl ilişkilendirebileceğinizi bulmaktır. için.
 • Özgeçmişinizdeki bir boşluğu açıklamak – Özgeçmişinizdeki büyük boşluklar arasında nasıl gezineceğinizi bilmek zor olabilir ancak denemek ve bunları gözden geçirmek bir hatadır. Kapak mektubunuz, istihdam geçmişinizdeki bu boşlukları potansiyel işverenlere açıklamak için mükemmel bir yerdir. İlgili becerileri ve deneyimleri vurgulamaya öncelik verin, ancak yanlış anlaşılmadığından emin olmak için boşluğu kısaca açıklamak için biraz yer ayırın. İşverene bu süre zarfında ne yaptığını anlat ama deneyimden öğrendiklerine daha fazla odaklan. Nasıl devam edeceğinizi öğrenmek için örnek kapak mektubumuza bir göz atın.
 • Kariyeri değiştirmek için kapak mektubu – Kariyer değiştiriciler için örnek kapak mektubumuzda bir yön değişikliğini nasıl açıklayacağınızı öğrenin. Neden kariyeri değiştirmek istediğinizi ele almanız (kısaca röportajınız için özeni saklayın) ve geçmiş deneyiminizi ve becerilerinizin zenginliğini başvurduğunuz endüstri/işle ilişkilendirmeniz gerekir. Şirketin kariyer değişikliği yapmanıza nasıl yardımcı olabileceğini ve kuruma ne getirebileceğinizi özetleyerek toparlayın.
 • Uluslararası bir mezunun kapak mektubu – Yurtdışında çalışarak ufkunuzu genişletmek istiyorsanız, bir iş için başvuran uluslararası bir öğrencinin kapak mektubumuza bir göz atın ve bu ilkeleri seçtiğiniz ülkede uygulayın. Kapak mektubunuzun ilgili beceriler ve deneyimler ile ilgili bilgileri ve ek görevleri tamamlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz role uygunluğunuzu içermesi gerekecektir. Örneğin yeterlilik karşılaştırmalarına başvurmanız veya kapak mektubunuzun ana dile çevrilmesini sağlamanız gerekiyor mu?
 • Bir engelliliği ifşa etmek – Tıpkı cinsiyetiniz, medeni durumunuz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler gibi, engelliliğiniz de bir işi yapma becerinizi etkilemez ve yasal olarak CV’nizde veya kapak mektubunuzda ifşa etmeniz gerekmez. Bununla birlikte, ihtiyacınız olabilecek herhangi bir ayarlamanın ana hatlarını açıklamak için bir engelliliği açıklamak isterseniz, bu örnek kapak mektubu size nasıl yapılacağını gösterecektir. Engelliliğiniz hakkında şahsen konuşmayı tercih ederseniz, görüşme aşamasında bunu yapma fırsatına sahip olacaksınız. Unutmayın; işverenlerin bir engellilik nedeniyle size karşı ayrımcılık yapması yasalara aykırıdır. İfşa etmemeyi tercih ederseniz, zorunda değilsiniz.

Mükemmel kapak mektubu için 5 ipucu

İşverenler genellikle her açık pozisyon için çok sayıda başvuru alırken, kapak mektubunuzun doğru nedenlerle kalıcı bir izlenim bırakmasını sağlamanız gerekir. Başarı şansınızı artırmak için bazı ipuçları:

 • Kuruluşa göre uyarlayın – Şirketi hedeflemek için bir pozisyon için her başvurduğunuzda kapak mektubunuzu yeniden yazmalısınız. Tüm başvurular için genel bir mektup göndermek nadiren olumlu sonuçlar verir ve işe alım görevlileri zaman ve çaba eksikliğinizi bir mil öteden fark edebilir.
 • Düzeltme – Her hatayı algılamak için asla bir bilgisayar yazım denetimi programına güvenmeyin. Kapak mektubunuzu yazdırın ve bir aile üyesine veya arkadaşınıza bakması için iletmeden önce yazım ve dil bilgisi hatalarını iki kez kontrol edin. Ayrıca kendi iletişim bilgilerinizin ve şirket adınızın doğru olduğundan emin olun.
 • Biçim – Sunum önemlidir, bu nedenle kapak mektubunuzu uygun şekilde biçimlendirmeniz gerekir. Belgenin olabildiğince düzenli olduğundan emin olun, CV’nizde kullandığınız yazı tipini ve boyutunu kullanın ve postayla gönderiyorsanız veya üzerine yazdırmak için kaliteli düz beyaz bir kağıt kullanıyorsanız.
 • USP’lerinizi belirleyin – Bunlar benzersiz satış noktalarınızdır. Sunduğunuz şeyler konusunda olumlu olun ve becerilerinizin ve deneyimlerinizin iş tanımında istenenleri nasıl karşıladığını açıkça belirtin. Neden mükemmel aday olduğunuzu gösterin.
 • Örnekler ekleyin – Kapak mektubunuzdaki iddiaları, becerilerinizi ve deneyiminizi nasıl ve ne zaman kullandığınızı gösteren gerçek kanıtlar veya örneklerle destekleyin.

Öğrenciyseniz veya yeni mezunsanız, kapak mektubunuzu yazarken daha fazla yardıma erişmek için üniversitenizin kariyer ve istihdam edilebilirlik servisinden randevu alabilirsiniz. Özel eğitimli danışmanlarla konuşabilecek, neleri dahil edeceğiniz konusunda tavsiye alabilecek ve başvurunuzu göndermeden önce profesyonel bir gözle inceleyebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu