Amazon’da Satış Yapmanın En İyi Yolu – 2023

Küresel e-ticaret pazarı hızla genişliyor ve Amazon ön planda. İki gün (veya aynı gün) nakliye. Akla gelebilecek hemen hemen her ürün. Yüksek performanslı bir tedarik zinciri ve lojistik merkezi. Müşteri hizmetlerine odaklanmış bir şirket. Bu fenomene katılmak ve Amazon’da nasıl satılacağını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Dedikleri gibi, sonunda, onları yenemezseniz, onlara katılın. 2018’de Amazon’un ABD e-ticaret pazarındaki payı inanılmaz %49’luk bir artış gösterdi.

Yirmi yılı aşkın süredir güven inşa eden ve her ay 2.5 milyar müşteri toplayan Amazon, dünyanın en büyük online perakendecisi olan Amazon, saflarına katılan her satıcı için online para kazanmanın yeni yollarını sunuyor.

Bu makalede, Amazon’da nasıl para kazanılacağını, Amazon FBA’da nasıl satılacağını, ürünleri nasıl fiyatlandıracağını ve başlamak için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu tartışacağız.

Amazon FBA’da Satış

Amazon FBA (Amazon tarafından yerine getirme), siparişleri kendiniz yerine getirmek zorunda kalmadan Amazon’da satış yapmanıza izin veren bir programdır. Amazon siparişlerinizi sizin için seçecek, paketleyecek ve gönderecektir.

FBA ile yalnızca Amazon’un yerine getirdiği envanter depolama alanı ve siparişler için ücret ödeyerek, kullandığınız kadar da ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca nakliye ücreti, Amazon Prime ücretsiz İki Gün Kargo için ekstra ücret ödemeden yıllık maaşlarınıza dahildir.

Amazon’da satışla ilgili güzel bir şey, ölçeklenebilir olmasıdır. Küçük başlayabilir ve zamanla hızlandırabilirsiniz. Satış tahmin yazılımı ile satışlarınızı önceden tahmin edebilirsiniz.

Başlamak için, Amazon’da satışa başlayabilmeniz için çalışmaya başlamak için ne yapmanız gerektiğine bakalım.

Amazon’da Ürün Nasıl Satılır?

Amazon Satıcı Hesabı’na kaydolabileceğiniz Amazon Hizmetlerine gitmenin ilk adımı.

Bu noktada, Amazon’un sizden aylık 39.99 ABD doları ücret aldığı “Profesyonel Olarak Satış Yapın” veya Amazon’un yaptığınız her satış için 0.99 ABD doları olduğu “Bireysel Olarak Satış” yapmak isteyip istemediğinize siz karar verirsiniz. Başlıyorsanız ve kemerinizin altında bir ton fırsatınız yoksa, bireysel olarak başlamayı seçebilirsiniz.

Uluslararası ücretler için Mastercard veya Visa gibi bir şirketle bilgi girmeniz ve kredi kartı girmeniz gerekir.

ABD dışındaysanız, Amazon yerel banka bilgilerinizi ister. Bu yerel bankanın banka havaleleri için ACH’yi tam olarak desteklemesi gerektiğini unutmayın.

Ayrıca postanız için yerel telefon numaranıza (ikamet ettiğiniz ülkenin tahsis edilmiş önekini taşıyan) ve ev adresinize de ihtiyacınız olacaktır.

Son olarak bir şahıs şirketi için bir Vergi no veya bir TC numarası ihtiyacınız olacaktır.

Artık gerekli bazı bilgileri edindiğinize göre Amazon FBA’nın nasıl çalıştığını tam olarak tartışalım.

Amazon FBA Nasıl Çalışır?

Satıcı olarak önce Amazon’da hangi ürünleri satmak istediğinizi seçmeniz gerekir. Ürünleri aklınızda tuttuktan sonra, ayrıntılarını başlıklar, açıklamalar, fiyatlar, resimler ve Amazon’a özgü diğer ürün bilgileri de dahil olmak üzere Amazon hesabınıza eklersiniz.

Ardından, listelenen öğeler hazırlanır (kutulanır) ve bir Amazon FBA deposuna gönderilir.

Öğeleriniz paketlendikten ve Amazon’a gönderildikten sonra, sizin için yerine getirme ile ilgilenecektir. Amazon, öncelikle öğelerinizin doğru ve doğru durumda teslim edildiğinden emin olmak için bir doğrulama sürecinden geçer.

Bu doğrulamadan sonra, Amazon girişlerinizi etkinleştirir. Etkinleştirildikten sonra, satıcı adınız artık ürünlerinizi satabileceğiniz yeni ürün detay sayfalarınızda görünür.

En Popüler:  En İyi Backlink Oluşturma Stratejisi Nedir? (2023)

Bu öğeler daha sonra bir alıcı sipariş edene kadar Amazon’un depolarında depolanır.

Amazon siparişi aldığında, yerine getirmeyi idare ederler ve Başbakan İki Gün Kargo olarak gönderebilirler.

Genel olarak Amazon FBA ilk olarak hesap bakiyenizi başladıktan 14 gün sonra hesaplar ve size her iki haftada bir ödeme yapılır.

Amazon FBA programının en önemli avantajı, bir tüccar olarak lojistik, iade ve müşteri hizmetlerine odaklanmak zorunda olmamanız ve yalnızca satış oluşturmaya odaklanmanızdır. Buna ek olarak müşterileriniz Amazon Prime İki Günlük Kargo avantajlarından yararlanır. Bu bir kazan-kazan.

Şimdi Amazon FBA ile tartıştığımız, nasıl başlayacağımız ve katılmanın faydaları, toplam maliyeti aşalım.

Amazon FBA’da Satış Maliyeti Nedir?

Amazon FBA’da satış, ayaklarınızı e-ticarette ıslatmak için oldukça ucuz bir seçenektir. Profesyonel bir satıcıysanız ve ayda 39.99 ABD doları ödüyorsanız, ürün ücreti başına 1.00 ABD doları ödemekten kaçınabilirsiniz. Dolayısıyla, genellikle ayda 40’tan fazla ürün satıyorsanız, profesyonel bir satıcı olarak Amazon FBA’ya katılmalısınız.

İşte benim tavsiyem. Aylık 41 veya daha fazla ürün satmayı planlıyorsanız, profesyonel satıcı hesabı ile başlamak daha iyi olur. Fakat ayda 40’tan az ürün satacaksanız, bireysel satıcı hesabıyla gidebilirsiniz.

Bununla birlikte satılan öğelerin türüne göre değişen Amazon Tavsiye Ücretleri de vardır. Örneğin kitap satıyorsanız, Amazon %15 alacaktır. Tüketici elektroniği satıyorsanız, %8 sevk ücreti alırlar.

Bu ücretler zamanla artar. Bu yüzden Amazon’a ödediğiniz maliyet ve giderleri hesaplamak önemlidir. Büyük kullanıcı tabanlarından yararlanmak ve ürünlerinizi daha fazla insanın önüne çıkarmak harika olsa da web sitenizden satış yapma planınız olması gerekir.

Hem Amazon hem de web sitenizden satış yapabilmeniz için Amazon listelerinizle senkronize olan bir e-ticaret platformu kullanmanızı öneririm. Ayrıca bu platformlar çok kanallı pazarlama stratejinizi oluştururken İnstagram, Facebook ve diğer kanallarda satış yapmanıza yardımcı olur.

Amazon’da Satılacak Ürünleri Seçme

Büyük ölçüde, Amazon’daki karlılığınız, satmayı seçtiğiniz ürün kategorisine ve farklı bir marka ne kadar iyi oluşturabileceğinize bağlıdır. Mutfak eşyaları veya kağıt ürünleri gibi basit ürünler satıyorsanız, markanızın kalabalığın arasından sıyrılması zor olacaktır.

Bu nedenle özel markalı ürünleri anlamanız çok önemlidir.

Özel markalı ürünler, bir şirket tarafından başka bir şirket tarafından satılmak ve markalanmak üzere üretilen mal veya hizmetlerdir.

Özel etiketlerle, ürünler kişiselleştirilmiş logonuzla marka adınız altında satmanıza izin veren üçüncü taraf üreticiler tarafından oluşturulabilir.

Dediğim gibi, özel etiket yöntemini tavsiye ederim. Ama bunu neden yapayım?

Amazon Özel Etiket Ürünlerinin Faydaları Nelerdir?

1. Özel etiket kaynak ürünleri stres sizi rahatlatır

Birçok satıcı, küçük miktarlarda birden fazla ürün tedarik eder. Özel etiketle daha önemli miktarda ürün elde etmeye odaklanabilirsiniz.

2. Özel etiket fiyat kontrol etmenizi sağlar

Özel etiket modelinde, Amazon girişinizden doğrudan siz sorumlusunuz. Arbitraj ve toptan satışta, rekabeti azaltma eğilimi vardır. Fakat özel etikette, fiyatın kontrolünü daha üstlenirsiniz.

Amazon Satıcı Merkezi Ürünleri Nasıl Fiyatlandırılır

Doğru ürünün önemli bir kar marjı vardır ve aynı zamanda uzmanlığınıza ve marka imajınıza uyan bir üründür.

Ürün fikirleri oluşturmaya başlamanın kolay bir yolu, ilgilendiğiniz bir kategori seçmek ve şirketlerin sponsorlu bir listeye sahip olduğu ürünleri kontrol etmektir. Bu durumlarda markaların bu ürünlere para harcamaya istekli olduklarını biliyorsunuz. Bu da yatırım getirisinin iyi bir göstergesi olabilir.

1. Ürün Araştırma Araçlarını Kullanın

Amazon’da satış yapmak için doğru ürünü bulmak, seçtiğiniz ürün araştırma araçlarıyla da çok ilgilidir. Bu ürün araştırma araçları, seçtiğiniz kriterlere en uygun ürünleri belirleyerek filtrelemenizi sağlar.

En iyi Amazon ürün araştırma araçlarından bazıları Jungle Scout, AMZ Scout ve Unicorn Smasher.

Birçok Amazon satıcısı, ürünlerini çok düşük veya çok yüksek fiyatlandırma hatası yapar.

Fiyatınız çok yüksekse, alıcılar muhtemelen kapatılacak ve satın alınmayacaktır. Fiyat çok düşükse, markanızın kalite algısı azalabilir. Alternatif olarak çok fazla satış elde edersiniz. Fakat kâr marjı kârlılığı sürdürmek için çok küçüktür.

En Popüler:  En İyi 10 Veritabanı Yazılımı ve Sistemleri (2023)

2. Brüt Marjınızı ve Satılan Malların Maliyetini Anlayın

Brüt marjınızı ve satılan malların maliyetini anlarsanız, sizi hem rekabetçi hem de karlı hale getiren fiyat noktasını daha iyi anlarsınız.

Brüt kar marjı, satılan malların maliyetini (COGS) toplam gelirden çıkardığınızda ve sonra bu sayıyı toplam gelire böldüğünüzde elde ettiğiniz tutardır. Denklemdeki en yüksek sayı brüt kar marjıdır – satılan malların toplam maliyetini (COGS) çıkardığınızda toplam gelir.

Amazon örneğinde, formül şöyle görünür:

Brüt Kâr Marjı = Toplam Gelir – Satılan Malların Maliyeti (COGS) – Amazon Tavsiye Ücreti

İlişkili tüm maliyetlerden ve Amazon ücretlerinden sonra %20-30’luk bir marj sağlayabiliyorsanız, iyi durumdasınız demektir. Bu yüzden ürün kategorilerinizin Amazon tavsiye ücretlerini kontrol ettiğinizden ve fiyatlandırma stratejinizi sonlandırırken COGS’nuzu anladığınızdan emin olun.

3. Rakiplerinize Göz Atın

Rekabetçi bir alanda satış yapıyorsanız, neredeyse aynı fiyata veya ana rakiplerinizden biraz daha düşük fiyata satış yapabilirsiniz.

Yeni bir satıcının göz önünde bulundurması gereken faktörlerden biri Amazon depolama ücretleri. Amazon ile iyi durumda olduğunuzdan emin olmak için bunları böyle durumlarda her zaman düşürebilirsiniz.

Amazon’daki her senaryoda doğru uygulanan bir “Kutsal Kase” fiyatlandırma stratejisi yoktur. Genellikle envanteriniz için bir fiyatlandırma stratejisi benimsemeden önce, sağlıklı asimilasyondan önce bir beta aşamasında (minimum riskle) denemeniz en iyisidir. Anahtar, karlılık ve sürdürülebilirlik arasındaki dengeyi yakalamaktır.

Amazon’da Ne Kadar Para Satmanız Gerekiyor?

Amazon’da satışa başlamak için bir ton paraya ihtiyacınız yok.

Amazon’da satışa başladığınızda büyük olasılıkla para harcayacağınız beş alan vardır.

1. Envanteriniz

Başlangıç ​​envanterinizle, Amazon’da satmaya başlayacağınız ürünleri kastediyorum. Başlangıç ​​envanterinizin Amazon maceranızı yaratabileceğini veya kırabileceğini şimdiden belirledim. Bu yüzden doğru ürünleri doğru bir şekilde tanımlamanız çok önemlidir.

Başlangıç ​​envanterinizin maliyeti için, 150 ile 500 dolar arasında bir yer, başlangıç ​​için havalı. Bu şekilde, envanterinizi çok hızlı bir şekilde tüketmek ve ivme kaybetmek yerine bir süre devam etmenizi sağlayacak yeterli stokunuz olacaktır.

Tabii ki, başlangıç ​​envanterinizin önemli bir kâr potansiyeli olmalıdır. Amazon FBA hesap makinesini, özellikle Amazon operasyonel ücretlerini aldıktan sonra, bu tür öğelerin uzun vadede ne kadar değerli olacağını tahmin etmek için kullanabilirsiniz. Bu tür kar beklentisi için kullanılacak başka bir araç Amazon Satıcı Uygulamasıdır.

Yaklaşık 18 farklı öğeden iki veya üç kopya ile gidebilirsiniz. Bu strateji, potansiyel olarak flop oluşturabilecek tek bir ürüne tüm sermayenizi dökmek yerine yatırımınızı korumanıza yardımcı olabilir.

2. Amazon hesabınızın maliyeti

Daha önce belirttiğim gibi, profesyonel bir satıcı hesabı ile bireysel bir satıcı hesabı arasında seçim yapacağınız bir Amazon hesabı açmanız gerekecek. 40’tan fazla ürün satıyorsanız, profesyonel satıcı hesabı en iyi seçimdir. Amazon’un her satış için 0.99 ABD doları aldığı bireysel satıcı planının aksine. Profesyonel bayi hesabı aylık 39.99 ABD dolarıdır.

3. UPC Kodlarının maliyeti

Amazon’da satış yapmak için standart bir barkod almanız gerekir. Bu UPC, “FNSKU” (Amazon’un ürün ambalajınıza basılmış zorunlu bir kod olan tescilli barkod) oluşturulması için temeldir.

FNSKU’nuzu almak için Amazon’un Hizmet Şartları sizden bir Global Ticari Kimlik Numarası talep edecektir.

Bir süre önce Amazon, TOS prosedürlerinde değişiklikler yaptı. Bu modifikasyonlar, barkodların sadece GS1’den alınabileceğini öngörüyordu. Bu durum yaklaşık on barkod için yıllık 50 $’lık yenileme ücretine ek olarak 250 $’lık bir başlangıç ​​kayıt maliyetiyle gelir.

Üçüncü taraflardan UPC satın alma seçeneği de vardır. Bununla birlikte Amazon bu tür üçüncü taraf UPC alımını kısmak için çılgınca çaba sarf ettiğinden bu takip edilmesi gereken en iyi yol olmayabilir.

4. Ürün fotoğrafçılığı

Amazon’daki yüksek kaliteli ürün fotoğraflarının gücünü abarlayamıyorum. Bugün, insanlar yüksek kaliteli görüntüleri izlemek ve mağaza içi perakende deneyimine olabildiğince yakın bir şey yaşamak istiyorlar.

Fotoğraflarınız ürün satışlarını ve dönüşüm oranlarını artırabilecek önemli şeylerden biri olduğu için kaliteli fotoğrafçılığa yatırım yapmaya değer.

5. Şirket marka ve logo tasarımı

Özel markalı bir Amazon satıcısıysanız, tescilli bir ticari marka almanız gerekir.

Ayrıca markanız öne çıkmalıdır. Başlıyorsanız, profesyonel bir varlık göstermeniz için yine de bir şirket logosu ve Amazon görüntü varlıkları oluşturmak için bir tasarımcıya ihtiyacınız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu