Nasıl Mali Müşavir Olunur?

Ne yazık ki, Batı dünyasında finansal okuryazarlık tüm zamanların en düşük seviyesindedir. Çalışmalar defalarca bu bölümde eksik olduğumuzu ve genellikle kötü para kararlarına neden olduğunu buluyor. Gençken büyük bir anlaşma gibi görünmeyebilir. Fakat yıllar geçtikçe, kış yıllarınızda size zarar verecek geniş bir yelpazede fırsatlar yarattığınızı fark ediyorsunuz. Kredi kartı borcundaki ani artıştan, değersiz bir üniversite diplomasındaki öğrenci kredi borcuna kadar, zayıf kişisel finansal bilgi her zaman sonunda herkesi rahatsız etmek için geri gelecektir.

İşte bu noktada bir mali müşavir devreye girer. Uzun yaşam beklentisi olan genç profesyoneller veya yaşlılar, bu pozisyon için talep hacimlerini kaldıran mali müşavirlerin hizmetlerinden yararlanmaktadır. Birçok insan, sahip olduğu maaşla para biriktirmeye çalıştığı ve harcamalarını dizginlemeye çalıştığı için, mezunlar kazançlı bir kariyer yoluna başlama fırsatına sahiptir. Aynı zamanda daha fazla özerkliğe, esnek saatlere ve inanılmaz bir yaşam sürme şansına sahip olmanıza yardımcı olur.

Bir kariyer arayan veya iş değiştirmeyi düşünen biri için, nasıl finansal danışman olunacağını düşünmek uzun vadeli planlarınıza eklenecek bir şey olacaktır. Peki, yine de bir olmak için atılacak adımlar nelerdir? Sürecin kapsamlı bir dökümünü derledik.

Mali Müşavir Ne Yapar?

Bir mali müşavir, müşteriler ve cüzdanlarıyla çalışmak söz konusu olduğunda birçok şapka takıyor Bir para uzmanı, bir emeklilik planlayıcısı, bir finansal eğitimci ve belki de müşteriler gerçekten ne kadar borca ​​sahip olduklarını fark ettiklerinde ağlayacak bir omuz – rolünü beğenebilirsiniz tüm esnaf profesyonel bir jack. Bir mali danışman, ister çocuğunu üniversiteye gönderebilsin, ister bir sonraki büyük cinayet gizemini yazmak için Venedik’te emekli olup olmadıklarına bakılmaksızın, halkın yaşamdaki maddi hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur.

Benim için Doğru İş mi?

Bir mali müşavir pozisyonu oldukça cazip hale getirebilecek çok sayıda fırsata sahiptir.

Pozisyonun en yaygın faydaları, sınırsız kazanç potansiyeli ve esnek bir çalışma programıdır. Ayrıca işinizi yürütürseniz, o zaman firma üzerinde özgürlük ve kontrole sahip olursunuz. Öte yandan, pozisyonun dezavantajları genellikle kendi müvekkilinizi oluşturmak, sürekli olarak hükümet düzenlemelerine uymak ve büyük bir stresle (satış kotaları, piyasa koşulları ve potansiyel bir potansiyel arayışı) mücadele etmekten ibarettir.

Finans alanında bir kariyer düşünürken veya kariyer değiştirmek istediğinizde iyi ve kötüyü vurgulamak önemlidir. Olumluları vurgulayabilirsiniz. Fakat negatifler tarafından dengelenebilir.

Hangi Niteliklere İhtiyacım Var?

Her yetki alanı ve her şirket farklı gereksinimleri karşılar. Fakat sektörde iş fırsatları ararken fark edeceğiniz bazı genel şeyler vardır.

En Popüler:  Girişimciler ve yeni başlayanlar için trendler (2023)

Örneğin tüm aracı kurumlar, finansal danışmanların en azından lisans derecesine sahip olmasını şart koşar. Kuruluşun talep ettiği büyüklük veya uzmanlık alanı farklılık gösterecektir. Fakat iş, finans veya pazarlamayı öngörüyorsunuz. Endüstri ultra rekabetçi olduğundan, birçok şirket şimdi gelecekteki tüm başvuru sahiplerinden İşletme Yüksek Lisansı (MBA) yapmasını istiyor.

Özgeçmişinizi doldurmak, güvenilirliğinizi artırmak ve sektörde çalışmak için birkaç sertifikaya ve atamaya ihtiyacınız var. Her ülkenin kendine ait birçok sertifikası vardır. ABD’de yaygın olarak kabul edilen sertifika, Sertifikalı Finansal Planlayıcı Standartlar Kurulu (CFPBS) tarafından yayınlanan Sertifikalı Finansal Planlayıcı’dır (CFP). Büyük Beyaz Kuzey’de Financial Planner Canada, ulusal sınav ve üç yıllık iş deneyimi gerektiren önemli bir eğitim programı zorunlu kılıyor ve ayrıca her yıl 25 saatlik sürekli eğitim kurslarını tamamlamanız gerekiyor. Büyük Britanya’da Yeminli Menkul Kıymetler Enstitüsü ile bir CFP elde edebilirsiniz. Gerçekten de dikkate alınması gereken her türlü finans sertifikası vardır.

Ayrıca her ülkenin, tüm profesyonellerin uyması gereken katı bir etik kurallarını ve mesleki sorumluluk standartlarını koruyan kendi düzenleyici organı olduğunu unutmayın.

Hangi Becerilere İhtiyacım Var?

Lisedeyken, öğretmenler her mesleğin eğitim yönüne bakarlar. Bir işe girmenize yardımcı olmak için kolej ve üniversite derecelerine odaklanırlar. Bugünün neslinin tarihteki en eğitimli olduğu açıktır. Fakat işgücü piyasasında büyük bir sorun vardır: Yumuşak bir beceri boşluğu. Raporlar, işe alma yöneticilerinin, çeşitli işe alım yeteneklerinde, yeni işe alımların işin gereklerini yerine getirmesini zorlaştırabilecek önemli bir uçurum rapor ettiğini bulmuştur.

Kimlik bilgilerine ek olarak finansal danışmanların sert ve yumuşak becerilerin mükemmel bir karışımına sahip olmaları gerekir. İş satış odaklı olduğundan, mevcut finansal danışmanların çoğunun zaten sahip olduğu eğitim ve uzmanlıktan daha fazlasına sahip olmak önemlidir. Kalabalıktan sıyrılmalısın.

Maalesef, bugünün pazarında finansal danışman olarak öne çıkmak için bir hesap makinenizden ve cep koruyucunuzdan fazlasına ihtiyacınız olacak. Bu alanda, aşağıdaki yeteneklere sahip olmalısınız:

  • Kişilerarası beceriler: Bu durum başkalarıyla etkileşime girmeniz gereken insanların yetenekleri olarak da bilinir.
  • İletişim becerileri: Bir finans danışmanının meslektaşları ve müşterileri ile bizzat veya telefonla konuşması gerekir; insanlarla sadece kısa mesaj veya e-posta yoluyla konuşamazsınız. İşin bir kısmı soğuk aramayı içerir. Bu yüzden iletişim zorunludur.
  • Güven: Genellikle işinizde iyiyseniz ve finans konusunda bilgiliyseniz, otomatik olarak kendinize güveneceksiniz.
  • Proaktif tutum: Bir finansal danışman olarak müşterilerin yoluna çıkmasını bekleyemezsiniz. Onları aramalısınız ve onları kavradığınızda, bir satış gerçekleştirmeniz gerekir.
  • Müşteri hizmetleri becerileri: Müşteri her zaman haklı mı? Bu sizin politikanız olmayabilir. Fakat yine de telefon aramalarını hemen iade ediyor veya pazar koşullarında düzenli güncellemeler sunuyorsa, müşterinin memnuniyetini sağlamak ve müşteri memnuniyetini sağlamak için elinizden geleni yapmanız gerekir.
  • Organizasyon becerileri: Gerçeklerden ve rakamlardan müşterisine kadar her şeyi, her mali müşavirin organize edilmesi gerekir. Aksi takdirde, bunalırsınız ve sonunda müşterilerinize faydalı olduğunu kanıtlayan önemli bilgileri kaybedersiniz.
En Popüler:  Çalışmak İçin En İyi Yabancı ​​Şirketler; 2023

Nasıl İş Bulurum?

Bir firmada finansal danışmanlık işi için başvurmadan önce, biraz deneyim toplamak önemlidir. Yukarıda belirtildiği gibi, bu aslında sertifika almak için bir ön koşuldur. İster bir finans kurumunda, ister bir aracı kurumda başka bir rolde olsun, kemerinizin altına biraz iş deneyimi koymak yardımcı olur.

Bu şekilde, eğitim, deneyim ve yeteneklere sahip olduğunuzda, dünya sizin istiridye. Finansal danışmanlar, özellikle en büyük demografik hale geldiklerinden ve mali yardım gerektirdiklerinden, yüksek talep görmeye devam etmektedir. Veriler, kariyer için toplam istihdam düzeylerinin önümüzdeki sekiz yıl için yaklaşık %7 oranında büyüyeceğini göstermektedir.

Aramanızı başlattığınızda, iş pozisyonlarını yakından inceleyin ve günlük görev türlerini belirleyin. Bu durum özgeçmişinizi ilgili reklama göre uyarlamanıza yardımcı olabilir. Genel olarak şirketlerin adaylarda ne aradığı ve görev sürenizde bir veya bir günde günlük rolünüzün ne olacağı hakkında genel bir fikriniz olacaktır.

Nerede Çalışmalıyım?

Birçok endüstri çalışması, tüm finansal danışmanların yarısından fazlasının menkul kıymetler ve emtia aracı kurumları, bankalar, sigorta şirketleri ve finansal yatırım evleri tarafından istihdam edildiğini bulmuştur. Fakat bir finansal danışmanın sunduğu hizmetlerin sayısı vergi planlaması, emlak planlaması, yatırım analizi, eğitim planlaması ve emeklilik modifikasyonu arasında değişmektedir. Bu yüzden çalışma yerleri için birçok seçeneğiniz vardır.

Ayrıca serbest meslek sahibi olduğunuzda ev ofisinizde de çalışabilirsiniz.

Kariyerimi Nasıl İlerletebilirim?

Birçok tecrübeli mali müşavir nihayetinde bölgesel veya ulusal bir ofiste belirli bir alanda uzmanlaşır. Yıllar ilerledikçe, iş müşterilerle kişiler arası etkileşimi azaltacak ve kurumun diğer finansal danışmanları adına müşteri hesaplarını daha etkin bir şekilde yönetmeye yol açacaktır.

Hatta bir şube satış müdürü veya bir bankada şube müdürü olarak bir yönetim fırsatına hazırlayabilirsiniz. Her şey firmanın politikalarına ve ofisinin büyüklüğüne bağlıdır. Kariyer uzmanları ayrıca, yönetimde mükemmelleşmenin nihayetinde finans sektöründe çalışan herkes için önemli bir adım taşı olan ürün pazarlama yönetimine dönüşebileceğini belirtiyor.

Kariyer yolunuz şu anda neye benziyor? Haritaya koyduğunuz belirli bir yola mı gidiyorsunuz? Yoksa bir finansal planlamacı mı yoksa bir iç tasarımcı mı olacağınızdan hala emin değil misiniz? Her endüstrinin ultra rekabetçi olduğu göründüğünde, özellikle küresel ekonomide kariyer seçmek kolay değildir.

Bu bilgi ile belki de bir yaşam için sayıları kırmaya veya insan sermayenize yatırım yapmak için başka bir şey düşünmeye karar verebilirsiniz.

Mali müşavir misiniz? Bu alana girmek isteyenler için faydalı ipuçlarınız var mı? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu