Malzeme Mühendisi Nedir? Nasıl Olunur?

Bir malzeme mühendisi, uçak kanatları, bilgisayar çipleri, biyomedikal cihazlar ve hatta golf sopaları gibi çok çeşitli ürünleri yapmak için kullanılan malzemeleri işler, test eder ve geliştirir. Belirli kimyasal, elektriksel ve mekanik gereksinimleri karşılayabilecek yeni malzemeler oluşturmak için metal, kompozit, seramik, plastik ve nanomalzemelerin yapılarını ve özelliklerini inceler ve değerlendirirler.

Nasıl Malzeme Mühendisi Olunur?

Bir malzeme mühendisi, mühendislik ve malzeme bilimi alanında lisans derecesine sahip olmalı veya benzer bir alanda bir derece almalıdır. Bu programlar, mühendislik ilkelerine vurgu yaparak sınıf ve laboratuvar çalışmalarını içermelidir. Bazı kolejler veya üniversiteler, bir öğrencinin hem lisans hem de yüksek lisans derecesi alabileceği 5 yıllık bir program sunar.

Doktora olabilecek bir yüksek lisans derecesi. Seviye, bir mühendisin araştırma ve geliştirme yapmasına veya lise sonrası öğretmen olmasına izin verir. Genellikle bir kolej veya üniversite, eğitimlerini bitirirken pratik deneyim kazanmalarına izin veren, sektörde ortaklığı olan öğrenci işbirliği programları ve stajlar sunar. Bazı işverenler, akredite bir programdan mezun olmuş ve genellikle lisanslı bir profesyonel mühendis olmak için gerekli olan bir adayı istihdam etmeyi tercih eder. Bu kariyer alanını düşünmek isteyen lise öğrencileri bilgisayar programlama, matematik ve fen dersleri almalıdır.

Malzeme Mühendisinin İş Tanımı

Bir malzeme mühendisinin işi, malzemeleri atomik düzeyde incelemek ve oluşturmak ve malzemelerin özelliklerini ve bileşenlerini kopyalamak için bilgisayarları kullanmaktır. Yeni projeleri planlama ve değerlendirme, bütçeler ve teklifler hazırlama, raporlar yazma ve diğer yönetimsel işler arasında işgücü maliyetlerini analiz etme görevleri vardır.

Bir malzeme mühendisi teknisyenlerin, teknoloji uzmanlarının ve diğer bilim adamlarının ve mühendislerin çalışmalarını denetleyebilir. Malzemelerin performansını izlerler ve nasıl kötüleştiklerini incelerler. Bir malzeme mühendisi, herhangi bir ürün arızasını bulup düzeltir ve ürünlerin veya süreçlerin tasarım hedefleriyle ilgili ekonomik ve teknik faktörleri değerlendirir. Bir malzeme mühendisi, matematik ve analitik becerilerin yanı sıra yazma, problem çözme ve konuşma yetenekleri gerektirir.

En Popüler:  Çiçek Tasarımcısı Nedir? Nasıl Olunur?

Bir malzeme mühendisi, tasarım ekipmanlarına ve bilgisayarlara ihtiyaç duyulan erişime sahip olmak için çoğunlukla ofislerde çalışırken bulunur. Fakat diğerleri araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında veya fabrikalarda çalışabilir.

Malzeme Mühendisi Kimdir?

İster telefon ekranları için yeni bir kırılmaz cam türü geliştirin, ister Mars görev ekipmanını desteklemek için ısıya dayanıklı bir bileşik geliştirin, malzeme mühendisleri ve malzeme bilim insanlarının sektördeki tüm yeniliklerde parmak izleri var. Hem yeni ürünler geliştirirken hem de mevcut olanları iyileştirirken, malzeme bilimcileri malzemelerin yapısı ve özelliklerine odaklanırken, malzeme mühendisleri bu bilgileri ürünleri geliştirmek için uygular. Her ikisi de genellikle seramik, cam, metal veya yarı iletkenler gibi temel bir malzemede uzmanlaşmıştır.

Malzeme bilimcileri, metal alaşımları veya süper iletken malzemeler gibi malzemeleri geliştirerek ürünlerin daha önce mümkün olmayan özelliklere ve işlevlere sahip olmasını sağlar. Ayrıca yeni malzemeler geliştirirler. Malzeme bilimcileri deneyler yapar ve sonuçlarını analiz eder. Malzeme mühendisleri, belirli ürünler için malzeme seçer ve mevcut malzemeleri kullanmak için yeni yollar geliştirerek sürekli iyileştirmeler tasarlar. Teklifler ve bütçeler hazırlarlar, işçilik maliyetlerini analiz ederler ve teknoloji uzmanlarını ve teknisyenleri denetleyebilirler.

Bu profesyoneller diğer uzmanlarla ekip oluşturur ve genellikle ofislerde, üretim tesislerinde veya araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında çalışır. Giriş seviyesi işler için malzeme bilimi, mühendislik veya alakalı bir alanda bir lisans derecesi gereklidir. Malzeme bilimcileri ayrıca kimya veya fizik alanında da uzmanlaşabilir ve bir yüksek lisans veya doktora derecesine ihtiyaç duyabilir. Yüksek lisans derecesi, bir mühendisin üniversite düzeyinde bir öğretmen olarak çalışmasına veya araştırma ve geliştirme yapmasına izin verir.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Malzeme Mühendisleri.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 17-2131.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.
En Popüler:  Veri Analisti Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu