Maliyet Tahmincisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Maliyet Tahmincisi Nedir?

Bir maliyet tahmincisi, bir hizmet sağlamak, bir ürün üretmek veya bir bina inşa etmek için ne kadar zaman, para, malzeme ve iş gücü gerekeceğini tahmin etmek için verileri toplar ve analiz eder.

Tahminciler genel olarak bir ürün türü veya belirli bir sektörde uzmanlaşır. Tahmin edilebilen veya analiz edilebilen şeylerin bazı örnekleri şunlardır: elektronik, arabalar, binalar, köprüler, gemiler, uçaklar, yazılım sistemleri, hükümet programları ve üretim tesisleri.

Maliyet Tahmincisi Ne Yapar?

Her yeni icat veya programın maliyetinin ne olacağına dair bir tahmine ve neden ‘x’ tutarına mal olacağına dair nedenlerin bir analizine ihtiyacı vardır. Bir maliyet tahmincisi, neden orijinal tahminden daha fazla veya daha düşük maliyetli olduğunu anlamak için zaten maliyeti olan bir şeyi analiz edebilir.

Şirketler her zaman uygun maliyetli ürünler ve mükemmel maliyet tahminleri aradıklarından, maliyet tahmincilerine artan bir ihtiyaç vardır. Verileri toplayıp analiz ederek, bir maliyet tahmincisi bir ürün veya hizmet üretmenin veya satın almanın daha uygun maliyetli olup olmadığını belirleyebilir. Maliyet tahminleri, fiyat belirleme veya teklif verme konusunda yönetime büyük ölçüde yardımcı olur.

Bir maliyet tahmincisi, tahminleri formüle etmek için satıcılara, müşterilere ve inşaat ustalarına danışacaktır. Bu durum planları analiz etmek veya işçilik, zaman, maliyet ve malzeme için doğru tahminler vermek için belgeleri okumak ve analiz etmek anlamına gelebilir.

Tahmin ediciler, hesaplamalarını yaparken nakliye gecikmelerini, boşa harcanan malzeme ödeneklerini, kötü hava koşullarını ve maliyetleri artırabilecek diğer faktörleri hesaba katar. Bir projenin süresi boyunca, maliyet tahmincisi harcamalarda ve programlamada meydana gelebilecek değişiklikleri güncel tutacak ve bunları güncel tutmak için yönetime dokümantasyon sağlayacaktır.

En Popüler:  Multimedya Sanatçısı Nedir? Nasıl Olunur?

Genel olarak iki tür maliyet tahmincisi vardır:

İnşaat Maliyet Tahminleri – inşaat işinin maliyetini tahmin edecek. Örneğin yüksek katlı bir apartman, bir alışveriş merkezi veya bir köprü inşa etmenin maliyetini tahmin etmek. Maliyet tahminleri; hammaddeleri, işçiliği ve yapım süresini içerecektir.

İmalat Maliyet Tahminleri – Ev aletleri, araçlar veya yazılım sistemleri gibi ürün veya hizmetleri yeniden tasarlamanın, üretmenin veya geliştirmenin maliyetini tahmin edecek.

Bir maliyet tahmincisi genel olarak şu maddeleri yapacaktır:
– ihtiyaç duyulan malzemeler, gerekli işçilik ve diğer faktörler hakkında bilgi toplamak
– üretim süresi, malzemeler ve işçilik giderleri gibi maliyet faktörlerini tanımlayın
– bir ürünün karlılığını veya maliyet etkinliğini değerlendirmek
– tahminler üzerine müşteriler, mühendisler, mimarlar ve yüklenicilerle görüşün
– sorunları çözmek ve tahminleri tartışmak için sektör uzmanlarıyla buluşmak
– tahminler hazırlamak için teknik belgeleri veya planları okuyun
– müşteriler için tahminler ve teklifler hazırlamak için satış ekipleriyle işbirliği yapın
– veri girmek ve tahminleri hesaplamak için bilgisayar yazılımı kullanın
– bir ürünü daha karlı veya uygun maliyetli hale getirmenin yollarını önermek
– bir proje süresince bir plan geliştirmek
– mevcut bir ürünü daha uygun maliyetli veya karlı hale getirmenin yollarını önermek

Maliyet tahmincisi Nasıl Olunur?

Maliyet tahmin edicilerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Maliyet tahmincisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Maliyet Tahmincisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir maliyet tahmincisi çoğunlukla bir ofis ortamında çalışır. Fakat bazen fabrika katlarını veya şantiyeleri ziyaret eder. Tahmincinin hangi sektörde çalıştığına bağlı olarak sık seyahatler söz konusu olabilir.

En Popüler:  Pazarlama Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Maliyet tahmin edicileri genellikle tam zamanlı çalışır. Zaman zaman, teklifleri hazırlamak ve son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai gerekir.

Maliyet Tahmincileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu