Çiftçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çiftçi Nedir?

Çiftçi, tarım şemsiyesi altında çalışan, insan ve hayvan tüketimi için çeşitli gıda ürünleri üreten kişidir. Hayvan yetiştiren çiftçilerden mahsul yetiştiren çiftçilere kadar çeşitli çiftçiler vardır.

Bir çiftçinin temel amacı, geçimini sağlamak ve nüfusu beslemek için iyi bir mahsul veya sağlıklı hayvanlar üretmektir. Çiftçiler, hayatta kalmamız için ihtiyaç duyduğumuz tüm mahsul ve çiftlik hayvanlarından sorumludur. Gıda olmazsa dünya yavaş yavaş ölürdü ve çiftçiler her gün bol miktarda mahsulü ve hayvansal ürünü pazarda tutmak için çok çalışıyorlar.

Çiftçi Ne Yapar?

Bir çiftçinin kendi alanında çeşitli sorumlulukları vardır. İster nakit bir mahsul çiftliğinde tohum satın almak ve dikmek, ister bir hayvancılık çiftliğinde kaliteli damızlık stoğu satın almak veya bir hayvan üretim çiftliğinde belirli bir çiftlik hayvanının beslenmesi ve bakımı olsun, bir çiftçinin bir bütün olarak tarım endüstrisinin geniş bilgi tabanı.

Dikim tarihleri, üreme döngüleri ve hasat dönemleri hakkındaki genel bilginin yanı sıra, bir çiftçi, ekipmanlarını çalışır durumda ve optimum düzende tutmak için genellikle iyi bir mekanik çalışma bilgisine ihtiyaç duyar.

Tarım endüstrisine yerleştirilen birçok düzenleme olduğundan, Gıda ve İlaç İdaresi, devlet kurumları ve yerel yönetimin sınırlamaları ve düzenlemeleri hakkında güçlü bir çalışma bilgisi bir çiftçi için bir zorunluluktur.

Aşağıdakiler çeşitli çiftçilerdir. Ne yaptıklarını öğrenmek için her türe tıklayın.

Organik Çiftçi – Böcek ilacı, herbisit veya kimyasal gübre kullanmadan meyve, sebze, tahıl veya çiftlik hayvanı üretmek

Tahıl ve Yem Bitkisi Üreticisi – Buğday, arpa, yulaf, çavdar, keten, bezelye gibi tahıllar ve özel mahsuller veya yem bitkileri yetiştirir

Süt Çiftçisi – Süt ve diğer süt ürünlerinin üretimi için ineklerin yetiştirildiği bir çiftliğin sahibi veya yöneticisi

Kümes Hayvanları Çiftçisi – Kaz, ördek, hindi veya tavuk gibi evcilleştirilmiş kuşları büyütür

Çiftlik sahibi – Sığır veya koyun gibi çiftlik hayvanları veya geyik, bizon, devekuşu, emu veya alpaka gibi daha az yaygın olan çiftlik hayvanları yetiştirir

Arıcı – Bal arılarını tutar ve bal, polen, arı sütü ve balmumu üretir

Çiftçi Nasıl Olunur?

Çiftçilerin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Çiftçinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Çiftçinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir çiftçinin çalıştığı yer, tarım endüstrisinin hangi alanında çalışmayı seçtiğine bağlıdır. Burada balık çiftçiliği, nakit mahsul yetiştiriciliği, hayvancılık ve hayvancılık üretimini içeren mevcut birçok seçenekten sadece birkaçını özetleyeceğiz.

Mahsul yetiştiriciliği – bir çiftçi tüketim, tıbbi kullanım, hayvansal gıda üretimi ve büyüyen bitki endüstrisi için piyasaya ürün yetiştirecektir. Bu tarladaki bir çiftçi, mahsulün ekilmesinden, gübrelenmesinden ve hasat edilmesinin yanı sıra, hasatta satış için uygun üretim asansörlerine taşınmasından sorumlu olacaktır. Nakit mahsul çiftçilerinin tarlalarında iyi bir temel elde etmek için ekim zamanları, hasat zamanları ve hava durumu modelleri hakkında güçlü bir çalışma bilgisine ihtiyaçları olacaktır.

En Popüler:  Sunucu Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bu mahsullerden bazıları ileride kullanılmak üzere çiftçilere satılmak üzere işlenebilir. Bu mahsuller, mahsulleri işleyen ve işleyen ve daha sonra onları tarlalarını dikmek için tohum olarak kullanmak üzere çiftçilere satan tohum şirketleri tarafından satın alınır. Bu tür bir döngüsel satışın diğer örnekleri, hayvan yemi üretmek için satın alınan ve daha sonra hayvancılık ve hayvancılık üretim alanlarında çiftçilere satılan mahsulleri içerir.

Hayvancılık – çiftçiler, daha sonra tüketilmek üzere işlenmek üzere sağlıklı ve doyurucu hayvanlar sağlamaya odaklanır. Çiftçiler genellikle bu alandaki bir hayvan türünde uzmanlaşırlar ve her mevsim en kaliteli yavruları üretmek için çiftlik hayvanlarını dikkatlice yetiştirirler. Yavrular daha sonra, bir süre sonra satılan mevcut üreme stoğu ile zaman içinde mevcut damızlık stoğun yerini alacak şekilde yetiştirilir. Hayvancılık, üremede en iyi sonuçları sağlamak için kan hatları ve tür türleri hakkında güçlü bir bilgi ve bu türlerin mümkün olan en iyi geçişlerini gerektirir.

Ayrıca bazı yavrular, belirli bir üretim amacı için yetiştirilmek üzere hayvancılık üretiminde uzmanlaşmış diğer çiftliklere satılabilir. Bir dana çiftliği, belirli bir üretim amacı için bir hayvancılık çiftliğinden yavru satın alabilen, özel hayvancılık üretimine dahil olan bir çiftlik örneğidir. Buzağıların özel bir diyete alınması gerektiğinden, bu çiftlikler hayvancılığın o diyete tabi tutulması, sağlıklarının izlenmesi ve uygun yaş, ağırlık ve büyüklükte üretim tesislerine satılarak gerekli ürün gereksinimlerinin üretilmesinden sorumludur. alan. Hayvansal üretim yapan çiftçilerin, uzmanlık alanları için gerekli diyetleri, hastalıkları, tedavileri ve büyüme oranlarını bilmeleri gerekecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Çiftçi Olmanın Yolları

Birçok çiftçi bir aile çiftçiliği işinde doğar. Çocukluklarından itibaren bilgilerini gözlem ve uygulamalı deneyim yoluyla kazanırlar. Bununla birlikte çiftçilik endüstrisinin modernizasyonu ve yeni karmaşıklıkları, çiftçilerin ve çiftlik sahiplerinin de resmi eğitim alma ihtiyacını artırmıştır. Bu durum özellikle finansal ve operasyonel kararlar almaktan sorumlu olanlar için geçerlidir.

Çiftçi olmak için kaç yıl okunur?

Uygulamalı deneyimlerini resmi eğitim veya öğretimle tamamlamayı seçen aday çiftçiler, genellikle aşağıdaki zaman çizelgelerinden birini veya daha fazlasını öğrenim yollarına ekleyecektir:

•Sertifika – Sertifika programlarının uzunluğu, içeriğin türüne ve miktarına bağlı olarak büyük ölçüde değişir.
•Online Derece – bir yıldan on sekiz aya kadar
•Ön Lisans – bir ila iki yıl
•Lisans Programı – dört yıl

Çiftçiler mutlu mu?

Çiftçiler kariyerler arasında üst sıralarda yer alır. Genel olarak memnuniyet puanları listesinde 73. sırada yer alırlar.

Çiftçinin yaşamı operasyonel, finansal ve düzenleyici zorlukları kapsayabilir. Fakat çiftçilik geleneği ve sunduğu toprakla bağlantı, yüksek mesleki mutluluğunu çok iyi açıklayabilir. Çiftçilik, denemeleri ve sıkıntıları olmadan olmasa da bunda çok tatmin edici ve derin bir şeyler var gibi görünüyor.

Çiftçiler nasıldır?

Kullanıcı havuzumuza göre çiftçiler ağırlıklı olarak araştırmacı insanlar olma eğilimindedir. Bu hakim özellik, çiftçilerin yapması istenen işlerin çoğunu yansıtıyor: uygun araziyi araştırmak, mahsulleri incelemek, hayvanları incelemek, bütçeleri analiz etmek ve pazarlama seçeneklerini keşfetmek. Açıkça, ‘araştırmacı’ mükemmel bir çiftçiyi tanımlar.

En Popüler:  Dermatolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çiftçi olmalı mıyım?

Çiftçilik, bağımsızlık ve toprağa bağlanma hayatı sunar. Fakat aynı zamanda büyük sorumluluk gerektirir. Çiftçiliğin taleplerine nasıl yanıt vereceğiniz konusunda bir fikir edinmek için aşağıdaki sorulara verdiğiniz yanıtları değerlendirin:

Tüm bir operasyondan tek başına sorumlu olmaktan memnun musunuz?
Çoğu küçük çiftliğin başarısı, tamamen hem günlük operasyonlardan hem de uzun vadeli planlamadan sorumlu olan sahiplerine aittir.

Hayatınızdaki belirsizliği ve değişkenliği kabul edebiliyor musunuz?
Çiftçilik endüstrisinde belirsizlik, hatta güvensizlik nadir değildir. Bir çiftçinin geçimini etkileyebilecek faktörler arasında iklim değişikliği, hükümet yetkileri ve düzenlemeleri ve küresel ticaret politikaları yer alır.

Hızlı öğrenen misin?
Çiftçilik endüstrisi oldukça karmaşık hale geldi. Çok dik bir öğrenme eğrisine sahiptir. Çiftçiler, ürünleri için en iyi fiyatı almaya çalışmak ve tohum, gübre ve ekipman için en düşük fiyatları bulmak için sürekli olarak pazarları izlemelidir. GPS güdümlü sürüş sistemlerine sahip traktörler gibi karmaşık yüksek teknolojili makineleri çalıştırmaları gerekir. Çok sayıda biyo-mühendislik ürünü tohum çeşidini ve gübrelerin kimyasal yapısını, toprak tiplerini ve yabani ot öldürücüleri anlamaları gerekir. Basitçe ifade edersek, çiftçi olmak, birçok bilgiyi özümsemeniz ve değişen sistem ve tekniklere ayak uydurmanız gerektiği anlamına gelir.

Becerikli bir problem çözücü müsünüz?
Çiftçilik bir meslek olduğu kadar bir zihniyet ya da yaşam tarzıdır. Mesleğin getirdiği zorluklar ve aksilikler, çözüm bulmak ve hayatta kalmak için hayal gücüne ve yaratıcılığa sahip olmanızı gerektirir.

Sabırlı biri misin?
Başladığınızda hatalar yapacak ve engellerle karşılaşacaksınız. Uzun vadeli bakış açısıyla iyi hizmet alacaksınız çünkü başarı genellikle uzun zaman alır.

Temel işletme yönetimi becerilerine sahip misiniz?
Bir çiftliğin çalışır durumda kalması için çiftçiler nakit akışını, bütçeleri ve ekipman amortisman programlarını yönetebilmelidir; risk marjlarını hesaplamak; kar takibi; ve pazarlama planları oluşturun. Ekonomik eğilimleri anlamalı ve işletmeleri ile ilgili hükümet mevzuatından haberdar olmalıdırlar.

Bir çiftlikte çalışma şartlarına hazır mısınız?

Çalışma saatleri ve zaman talepleri: Bir asistan işe almadıkları sürece, tam zamanlı, bağımsız çiftçilerin ekim, yetiştirme ve hasat dönemlerinde izin almaması alışılmadık bir durum değildir. Bu dönemlerdeki görevler genellikle sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar sürebilir. Yılın geri kalanında önümüzdeki sezon için hazırlıklar yapılmalıdır; bunlar bakım ve onarımları, muhasebe ve pazarlamayı içerebilir.

El emeği: Modern ekipmanlarla bile, çiftçilik bir el emeği işletmesi olmaya devam ediyor. Makul bir fiziksel uygunluk seviyesi çok önemlidir.

Tehlikeler: Hayvancılıkla uğraşmak, çeşitli kimyasallar kullanmak ve tarım makineleri ve ekipmanlarını çalıştırmak ve onarmak tehlikeli olabilir.

Çiftçiliğe yatırım yapmak için yeterli paranız var mı?
Küçük bir çiftliğe başlamak bile önemli miktarda başlangıç ​​sermayesi gerektirir. Malzeme ve ekipman satın almalısınız. Ya arazi satın almanız ya da arazi kiralama ilişkileriyle uğraşmanız gerekir.

Çiftçiliğin potansiyel ekonomik zorluklarına hazır mısınız?
Suda kalabilmek için, tüm küçük çiftliklerin yaklaşık %91’inin ya ikinci bir işten ya da hükümet ve vakıfların hibelerinden dış gelir gerektirdiği tahmin edilmektedir.

Yukarıdaki soruların ortaya koyduğu talepler konusunda kendinizi rahat hissediyorsanız, mesleğin bu basit ama çekici faydalarıyla çiftçi olmak için daha fazla motive olabilirsiniz:

•Ofisten kaçın
•Kıyafet yok
•İşe gidip gelme yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu