Malezya Eğitim Sistemi

Birçok büyük İngiltere ve uluslararası üniversite Malezya’da yurtdışında kampüsler kurdu. Bu da ülkenin yüksek öğretim sektörünün artan gücünün bir işaretidir.

Malezya’nın 30 milyondan fazla nüfusu iki farklı bölgeye yayılmıştır: Güneydoğu Asya anakarası ve Güney Çin Denizi’ndeki Borneo adasının bir parçası. Anında tanınan Petronas ikiz kulelerine ev sahipliği yapan başkent Kuala Lumpur, 2018’de QS tarafından öğrenciler için dünyanın en uygun fiyatlı ikinci şehri seçildi.

Malezya nüfusunun yaklaşık yarısı etnik olarak Malay’tır. Fakat aynı zamanda birçok Malezya Çinli, Malezya Kızılderili ve yerli grup da vardır. Orada çalışmak, bu farklı ve dinamik ulus hakkında büyük bir içgörü sağlayacaktır. Çarpıcı yağmur ormanlarını ve plajlarını örneklemek için kaçırılmayacak bir fırsat verdiğinizden bahsetmiyoruz bile.

Malezya’ya seyahat etmek ve Malezya’da kalmak hakkında pratik bilgi için İngiltere hükümetinin yabancı seyahat tavsiyesine bakın.

Malezya üniversiteleri

Malezya’daki üniversiteler, lisans ve lisansüstü düzeyde uluslararası kabul görmüş kurslar sunan, kamu tarafından finanse edilen 20 ve 47 özel kurumun bir karışımıdır.

2018 yılında ülkenin yüksek öğretim sistemi, QS tarafından dünyanın en güçlü 25. sırada yer aldı ve bu da 2019 küresel lig tablosunda 13 Malezya üniversitesini de içeriyordu. Önde gelen kurumlar:

 • Malaya Üniversitesi (UM)
 • Malaya Ulusal Üniversitesi (UKM)
 • Universiti Putra Malezya (UPM)
 • Universiti Sains Malezya (USM)
 • Universiti Teknologi Malezya.

Malezya’da denizaşırı kampüsü olan on uluslararası üniversite de bulunmaktadır. İngiltere’den bunlar arasında Heriot-Watt Üniversitesi, Newcastle Üniversitesi (tıp), Nottingham Üniversitesi, Reading Üniversitesi ve Southampton Üniversitesi (mühendislik) bulunmaktadır. Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nin Malezya kampüsü de var.

Malezya’da en iyi bölümler ve dereceler

Malezya’da 2.300’den fazla lisans derecesi düzeyinde kurs bulunmaktadır. Tamamlanması üç ile beş yıl sürer. Bir yer kazanmak için A seviyelerine veya eşdeğerine sahip olmanız gerekir. Fakat belirli giriş gereksinimleri kursa ve üniversiteye göre değişir. Girişler kursa bağlı olarak Ocak, Nisan veya Eylül aylarında yapılır.

En Popüler:  Finlandiya Eğitim Sistemi

Yüksek lisans derecesi

Lisansüstü eğitim devlet ve özel üniversitelerde ve uluslararası üniversitelerin yurtdışı kampüslerinde verilmektedir. Bu eğitim seviyesinin PostgradMalaysia’da nerede bulunabileceğini öğrenin.

Yüksek lisans diplomalarına, yüksek lisans ve doktora programlarına kayıt yaptırabilirsiniz. Dersler, denemeler, grup çalışması ve sınavları içerir. Araştırma programları, uzun bir tez çalışmasına yol açan orijinal bir araştırma üzerine odaklanmıştır.

Tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışma mevcuttur. Eğer tam zamanlı çalışmayı seçerseniz, bir Master derecesi, kursunuza bağlı olarak tamamlamanız için bir ile üç yıl sürecektir. Bir dizi konu mevcuttur. Fakat Malezya kurumları özellikle şunlara odaklanmaktadır:

 • Biyoteknoloji
 • Dijital yayıncılık
 • Elektronik Ticaret
 • Online bilgi hizmetleri.

Yüksek Lisans kursunda bir yer sağlamak için, ilgili bir konuda lisans derecesine ihtiyacınız olacaktır. Bazı üniversiteler en az 2:1 derece yapmanızı bekler. Alternatif olarak alakalı bir alanda herhangi bir konuda ve iş tecrübeniz varsa, uygun olabilirsiniz.

Üniversiteler kendi giriş gereksinimlerini belirler. Bu yüzden başvurmadan önce daima kontrol edin.

PhDs (Doktora)

Malezya hükümeti araştırma çıktısını artırmaya büyük önem vermiştir. Bu yüzden uluslararası öğrencilerin devlet üniversitelerinde ve özel üniversitelerde doktora yapmaları için birçok fırsat vardır.

Malezya’da doktora yapmak için önemli bir orijinal akademik araştırma parçasını bir araya getirmeniz, bir tez sunmanız ve bulgularınızı bir değerlendirme paneline sunmanız gerekir. Giriş koşulları, bir lisans derecesi ve seçtiğiniz araştırma alanı ile ilişkili bir Master derecesi içerir.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Malezya’da bir şubesi olan veya bir Malezya üniversitesiyle ilişkisi olan bir Birleşik Krallık üniversitesinde eğitim görüyorsanız, bir sömestr ya da kursunuzun tüm yılını orada almanız seçeneği sunulabilir. Öğretmenlerinizden veya öğrenci servislerinden bu seçeneğin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmelerini isteyin.

Malezya üniversiteleri ile yapılan diğer değişim programları için, hangi fırsatların olduğunu görmek için kurumun web sitesine bakın.

Kurs ücretleri

Öğrenim ücretleri kurumlar arasında farklılık gösterir. Fakat bir Malezya üniversitesinde eğitim ile ilgili masraflar İngiltere, ABD ve Avustralya gibi ülkelerle karşılaştırıldığında uygun maliyetlidir. Lisansüstü dersler için öğrenim ücretleri ortalama 35.000 Malezya Ringiti’dir (yaklaşık 6.932 £).

En Popüler:  Norveç Eğitim Sistemi

Uluslararası bir şube kampüsünde eğitim almayı seçerseniz, eğitim ücretlerinde genellikle biraz daha fazla ödeme yaparsınız. 55.000 RMB (11.270 £) ve 65.000 RMB (13.684 £) arasında ücretlendirme eğilimindedirler. MBA için çalışmak ekstra ücrete tabidir.

Malezya’da eğitim için burs imkanları

Malezya’daki yaşam maliyetleri diğer birçok destinasyonla karşılaştırıldığında nispeten düşüktür. Fakat uluslararası öğrenciler dönem boyunca çalışamadıkları için, birçoğu burslar, burslar ve hibeler yoluyla alternatif finansman yolları aramaya karar verir.

Üniversiteler, lisansüstü öğrencilere birçok faktöre bağlı olarak finansman sağlar. Bu yüzden hangi finansmanın sizin için uygun olabileceğini öğrenmek için seçtiğiniz üniversiteye ulaştığınızdan emin olun.

Lisansüstü ve doktora öğrencileri, Malezya hükümetinin ülkedeki ileri akademik çalışmaları sürdürmek için dünyanın dört bir yanından en iyi zihinleri çekmeye yönelik bir girişimi olan Malezya Uluslararası Bursu için de uygun olabilirler.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Malezya’da okumak isteyen tüm uluslararası öğrencilerin, öğrenci kartı şeklinde vize almaları gerekir. Başvurular online yapılabilir. Fakat bir yer teklifini kabul ettikten sonra üniversitelerin çoğu sizin adınıza öğrenci geçişi için başvuracaktır.

Öğrenci kartı bir yıla kadar sürer. Bu yüzden kursunuz 12 aydan fazla sürerse yıllık olarak yenilemeniz gerekir.

Kendi adınıza bir öğrenci kartı başvurusunda bulunmak için üniversitenizin aşağıdakilere ihtiyacı olacaktır:

 • Pasaport boyutlu bir fotoğraf
 • Pasaportunuzun bir kopyası
 • Üniversite teklif mektubunuzun bir kopyası
 • Akademik sertifika ve transkript kopyaları
 • Varış öncesi tıbbi muayene raporu
 • Kişisel bir bağ.

Nasıl başvurulur?

Lisansüstü eğitim için, merkezi bir başvuru sistemi olmadığından doğrudan okumak istediğiniz üniversiteye başvurmanız gerekir. Kaç kuruma başvurabileceğiniz konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.

Çoğu durumda, akademik başarılarınızı özetleyen ve kişisel bir beyan içeren bir başvuru formu doldurmanız gerekir. Bununla birlikte başvuru yöntemleri üniversiteye göre değişir. Bazıları bir harf, bazıları ise çok daha ayrıntılı bir akademik tarih ve varsa araştırma teklifiniz gerektirir.

Dil şartları

Malezya’daki çoğu üniversite İngilizce lisansüstü dersleri verirken, lisans dereceleri genellikle yerel dilde, Malayca öğrenilir. Kursunuz İngilizce olarak öğretiliyorsa ve bu sizin ilk diliniz değilse yeterliliğinizi göstermek için IELTS gibi bir sınava girmeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu