Norveç Eğitim Sistemi

Norveç fiyortları, Viking tarihi ve Kuzey Işıkları ile bilinir. Fakat bu İskandinav ülkesinde ücretsiz olarak çalışabileceğinizi de biliyor muydunuz? Üniversiteleri ve lisans programları hakkında daha fazla bilgi edinin

Beş milyonun biraz üzerinde bir nüfusa sahip olan Norveç, kaliteli yüksek öğrenim sağladığı için bilinir.

Ayrıca eğitim her düzeyde ücretsizdir yani; uluslararası lisans ve lisansüstü öğrencilerin eğitim ücretleri hakkında endişelenmeleri gerekmez.

Ayrıca artan sayıda derece programı İngilizce olarak öğretildiği için, ustalaşması zor bir dil olan Norveççe kavramak konusunda endişelenmenize gerek yok.

Genellikle yaşamak için en iyi ülkelerden biri olarak gösterilen Norveç, dünyadaki en düşük suç oranlarından birine sahiptir. Bu da onu yaşamak için güvenli bir yer haline getirir. Konaklamanız sırasında yaz aylarında gece yarısı güneşini ve kışın ünlü Aurora Borealis’i (Kuzey Işıkları) deneyimleyebileceksiniz. Doğa severler dağları ve fiyortları keşfedebilirken, büyükşehirler sanat ve kültür sağlar.

Norveç üniversiteleri

Norveç’te üç tür devlete ait yüksek öğretim kurumu vardır. Bunlar arasında üniversiteler, üniversite kolejleri ve uzman kolejler bulunmaktadır.

Sekiz üniversite vardır ve bunlar şu maddeleri içermektedir:

 • Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 • Norveç Yaşam Bilimleri Üniversitesi
 • Agder Üniversitesi
 • Bergen Üniversitesi
 • Nordland Üniversitesi
 • Oslo Üniversitesi
 • Stavanger Üniversitesi
 • Tromsø Üniversitesi.

Sekiz üniversite koleji şu maddeleri içermektedir:

 • İç Norveç Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 • Saami Üniversitesi Koleji
 • Oslo ve Akershus Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
 • Oslo Ulusal Sanat Akademisi
 • Østfold Üniversite Koleji
 • Güneydoğu Norveç Üniversite Koleji
 • Volda Üniversitesi Koleji
 • Batı Norveç Uygulamalı Bilimler Üniversitesi.

Beş uzman üniversite koleji şu maddeleri içermektedir:

 • Bergen Norveç Ekonomi ve İşletme Okulu
 • Molde Üniversitesi Koleji
 • Norveç Spor Bilimleri Okulu
 • Oslo Norveç Devlet Müzik Akademisi
 • Oslo Mimarlık ve Tasarım Okulu.

Ülkenin ayrıca birçok özel yüksek öğretim kurumu var.

Oslo Üniversitesi, Bergen Üniversitesi, Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Tromsø Üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2018’de yer alıyor ve sırasıyla 142, 164, 259 ve 367. sırada yer alıyor.

Norveç akademik yılı Ağustos-Haziran ayları arasında iki döneme ayrılır: sonbahar (Ağustos-Aralık) ve ilkbahar (Ocak-Haziran). Genel olarak Norveç’teki yüksek öğretim sisteminin yapısı İngiltere’ye çok benzer.

Nerede çalışılacağı hakkında bazı fikirler için Bergen, Kristiansand, Oslo, Tromsø ve Trondheim popüler öğrenci destinasyonlarıdır.

Norveç’te en iyi bölümler ve dereceler

Norveç’teki yüksek öğretim kurumları Bologna Sürecini takip eder. Bu yüzden programların türü ve yapısı İngiltere’dekilere benzer.

Lisans kurslarının tamamlanması genellikle üç yıl sürer ve çeşitli konularda mevcuttur.

Öğretim yöntemleri dersleri, seminerleri ve proje çalışmasını içerir. Laboratuvar çalışması, geziler ve geziler de bazı konularda zorunludur. Öğrenciler genellikle A-F puanlama ölçeğini kullanarak ders sonu sınavları değerlendirilir.

En Popüler:  Almanya Eğitim Sistemi

Bir lisans programına giriş için minimum gereklilik olarak bir ortaöğretim okul bitirme sertifikasına ihtiyacınız olacaktır.

Yüksek lisans derecesi

Ülkenin karşılama tutumu ve günümüzde giderek artan sayıda lisansüstü derslerin İngilizce olarak öğretilmesi sayesinde, Norveç’te Master eğitimi uluslararası öğrenciler için popüler bir seçenektir.

Programlar birçok konuda mevcuttur ve tamamlanması iki yıl alır. Lisans dereceleri gibi, yüksek lisans dersleri de birçok konferans, seminer ve atölye çalışması yoluyla verilmektedir. Genel olarak Master’lar genellikle 120 krediden oluşur ve her modül ayrı ayrı değerlendirilir. Derecenizi tamamlamak için bağımsız olarak araştırılmış bir tez sunmanız istenecektir.

Norveç’te bir lisansüstü kursa başvurmak için bir lisans derecesi tamamlamış olmanız gerekir. Bazı kurumlar, lisans düzeyinde seçtiğiniz Master programıyla ilgili bir konuyu incelemenizi isteyebilir.

PhDs (Doktora)

Doktora dereceleri üç yıl sürer ve zorunlu tez bileşenini içerir. Bununla birlikte birçok doktora öğrencisi dört yıl boyunca yapılandırılmış bir doktora programı izlemekte, ek yıl ders verme ve öğretim gibi mesleki gelişim faaliyetleri için kullanılmaktadır.

Öğrencilere tezleri için en az üç kıdemli akademisyen tarafından değerlendirilen en az bir danışman atanır. Bunlardan biri başka bir üniversiteden olmalı, diğeri ideal olarak Norveç’in dışından olmalıdır. Öğrenci, inceleme komitesinden önce tezlerini savunan en az bir halka açık ders verir.

Başvuru sahipleri yüksek lisans veya profesyonel derece gerektirir ve doktora adayları yasal olarak öğrencilerden ziyade üniversitenin çalışanları olarak kabul edilir.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Şu anda İngiltere’deki bir üniversiteye devam eden öğrenciler Avrupa Birliği’nin (AB) eğitim, öğretim ve gençlik destek programı Erasmus+’a katılabilirler. Program, üç aydan bir akademik yıla kadar süren fırsatlar ile birçok gence çalışma, eğitim, iş deneyimi ve gönüllü yerleşimler sunuyor.

Mali destek, eğitim ve öğretime aktif olarak katılan tüm Birleşik Krallık kamu, özel veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar için Erasmus+ girişimi aracılığıyla sağlanmaktadır. Nasıl başvuracağınızla ilgili bilgi için kurumunuzla konuşun.

Bu bilgiler, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının ardından hala geçerlidir ve değişiklik olması durumunda güncellenecektir.

Oslo Üniversitesi ve Norveç Teknoloji Bilimi Üniversitesi gibi birçok kurum da kendi değişim programlarını sunmaktadır.

Kurs ücretleri

Norveç’teki çoğu yüksek öğretim kurumu Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir ve bu nedenle herhangi bir öğrenim ücreti almamaktadır. Bu durum hem yerel hem de uluslararası lisans ve lisansüstü öğrencilerinin ücretsiz eğitim aldığı anlamına gelir.

Bununla birlikte özel bir kurumda eğitim almayı seçerseniz, eğitim ücretlerini karşılamanız gerekecektir. Fakat bunlar genellikle İngiltere ve Avrupalı ​​meslektaşlarından daha ucuzdur. Yabancı öğrenciler Norveçlilerle aynı ücretleri öderler.

Öğrenim ücretsiz olmakla birlikte, öğrenciler sınavlara, ucuz seyahat ve sağlık, spor ve danışmanlık olanaklarına erişim hakkı tanıyan küçük bir dönem öğrenci sendika ücreti ödemek zorundadırlar. Dönem başına 300-600 Norveç Kronu (NOK) (yaklaşık 30-60 £) ödemeyi bekliyoruz.

En Popüler:  Portekiz Eğitim Sistemi

Norveç’te eğitim için burs imkanları

Öğrenim ücretleri mevcut olmasa da Norveç’te yaşam maliyetleri yüksektir; özellikle Oslo ve Bergen gibi popüler turizm ve öğrenci şehirlerinde.

Bununla birlikte bakım maliyetlerine yardımcı olmak için, Norveç Devlet Eğitim Kredisi Fonu, 2018’de resmi potansiyel yaşam maliyetine göre hibeler ve krediler tahsis eder ve destek 2018’de 110.000 NOK (yaklaşık 10.000 £) potansiyel olarak aşabilir.

Bu başlangıç ​​kredisi (kredinin %40’ı hibe olabilir) konaklama, yemek ve kurs masraflarını karşılar ve tüm öğrenciler belirli kriterleri karşılamaları koşuluyla uygundur. Örneğin sınavlarını geçmeleri ve 177.500 NOK’dan daha az kazanmaları (yaklaşık £ 16.500) yıllık.

Norveç’te öğrenim görmekte olan burs ve hibeleri bulabilirsiniz.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Norveç Avrupa Birliği’ne (AB) üye olmasa da Avrupa Ekonomik Alanı’na (AÇA) üyedir. Bu durum AÇA vatandaşlarının polise kaydolmadan önce üç ay boyunca Norveç’te okuyabilecekleri anlamına gelir.

Norveç’te üç aydan daha uzun süre kalmayı planlayan tüm öğrencilerin öğrenci vizesi/oturma iznine ihtiyaçları olacaktır. AEA üyesi olmayan vatandaşlar seyahat etmeden önce bunun için Norveç büyükelçiliğiyle iletişime geçmelidir.

AB veya AEA öğrencileri için işlem ücreti alınmaz. Fakat diğer adayların ödeme yapması gerekecektir. Kabulünüz onaylanır onaylanmaz vize başvuru sürecine başlamalısınız.

Ülkenizdeki büyükelçilik veya yüksek komisyon ile iletişime geçerek vize gereksinimleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Bu vize bilgileri, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının ardından hala geçerlidir ve değişiklik olması durumunda güncellenecektir.

Nasıl başvurulur?

Lisans dersleri başvuruları Norveç Üniversiteleri ve Kolejleri Kabul Servisi (NUCAS) aracılığıyla merkezileştirilir.

Yüksek lisans dereceleri için, doğrudan belgelerinizi inceleyecek, uygunluğunuzu kontrol edecek, bir giriş sınavını geçmeniz gerekip gerekmediğini size bildirecek ve kabul mektubunuzu verecek olan seçilen kuruma başvurular yapılır.

Her kurumun ve kursun kendi ek kabul koşulları ve başvuru süreçleri vardır. Bu yüzden başvurmadan önce üniversitenize danışın.

Eğitim seviyenizden bağımsız olarak doldurulmuş bir başvuru formu ve akademik sertifikalar sunmanız istenecektir. Bazı programlar için ayrıca bir yetenek testi geçmeniz veya kişisel bir bildirim göndermeniz gerekir.

Uluslararası öğrenciler için son başvuru tarihleri ​​genellikle Aralık ve Mart ayları arasındadır (bir sonraki öğretim yılında başlayan dersler için). Fakat kurumunuza danışmalısınız.

Dil şartları

Birincil öğretim dili Norveççe’dir. Fakat İngilizce hem sınıf içinde hem de dışında ikinci bir dil olarak yaygın bir şekilde konuşulmaktadır. Bu yüzden üstesinden gelmek için Norveççe öğrenmek zorunda değilsiniz.

Ancak Norveççe kavramak yeni çevrenize yerleşmenize yardımcı olacak ve Danimarka ve İsveç’ten diğer yabancı öğrencilerle iletişim kurmanıza izin verecek. Bu yüzden başka bir dil öğrenme fırsatını geri çevirmeyin. Bu nitelikteki beceriler iş başvurusunda bulunurken işverenleri etkilemektedir.

Bazı programların Norveç dilinde yeterlilik gerektirdiğini unutmayın. Bunları genellikle uluslararası öğrenciler için bir yıllık yoğun bir dil kursu alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu