Yeni Zelanda Eğitim Sistemi

Yeni Zelanda, lisansüstü eğitim düşünen öğrencilere bolca fırsat sunuyor ve ülkenin çarpıcı manzarası sayesinde bir ömür boyu macera sunuyor.

Nispeten küçük ve kalabalık sadece 4.7 milyonluk bir nüfusa sahip Yeni Zelanda sürekli olarak dünya yaşam kalitesi çalışmalarına öncülük ediyor. Hava kuzeyde sıcak ve subtropikalden güneyde serin ve ılımaya kadar değişmektedir. Yaz Aralık-Şubat ayları arasında, kış Haziran-Ağustos ayları arasında düşer.

Mevsim ne olursa olsun, ilçede herkes için bir şeyler var. Māori kültürünü deneyimleyebilir, ormanları, karla kaplı dağları, pitoresk gölleri ve fiyortları ve ülkenin birçok kumsalını keşfedebilirsiniz. Aktif sıralama bungee jumping, sörf, bisiklete binme veya yürüyüş yapabilir ve daha fazla metropolitan tadı olanlar için çok sayıda tiyatro, sanat galerisi, sinema, kafe, bar ve restoran var. Biraz gezi yapmak istiyorsanız Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin yerlerini ziyaret etmeyi kaçıramazsınız.

Kaliteli eğitimiyle dünya çapında tanınan popüler öğrenci şehirleri arasında ülkenin en büyük şehri Auckland, başkent Wellington, Christchurch ve Dunedin bulunmaktadır.

Yeni Zelanda üniversiteleri

Tıpkı İngiltere’de olduğu gibi Kivi kurumlarında lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi alabilirsiniz. Akademik yıl Şubat ayında başlar. Dönemler Şubat-Haziran ve Temmuz-Kasım arasıdır.

Ülkenin lisans düzeyinde eğitim veren sekiz devlet tarafından finanse edilen üniversitesi var. Kurumlar şu maddeleri içermektedir:

 • AUT Üniversitesi
 • Lincoln Üniversitesi
 • Massey Üniversitesi
 • Auckland Üniversitesi
 • Canterbury Üniversitesi
 • Otago Üniversitesi
 • Waikato Üniversitesi
 • Wellington Victoria Üniversitesi.

Yeni Zelanda’da ayrıca İngilizce dil okullarını içeren 16 Teknoloji ve Politeknik Enstitüsü (ITP) ve 550 Özel Eğitim Kuruluşu (PTE) bulunmaktadır.

Yeni Zelanda’daki sekiz üniversitenin hepsi QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2019’da yer alıyor. İlk beşte şunlar var:

 • Auckland Üniversitesi (85.)
 • Otago Üniversitesi (175.)
 • Wellington Victoria Üniversitesi (221.)
 • Canterbury Üniversitesi (231.)
 • Waikato Üniversitesi (274.)

Nelson Marlborough Teknoloji Enstitüsü (NMIT)

Her yıl 7 binden fazla öğrenci sertifika, diploma, lisans ve yüksek lisans düzeyinde 100 farklı programda NMIT’de eğitim görmektedir.

Yeni Zelanda’da en iyi bölümler ve dereceler

Ülkedeki tüm nitelikler Yeni Zelanda Yeterlilikler Çerçevesinde sıralanmaktadır. Lisans derecesi olarak bilinen lisans derslerinin tamamlanması genellikle üç yıl alır ve çeşitli konularda çalışılabilir.

Yeni Zelanda’daki popüler kurslar şu maddeleri içermektedir:

 • Tarım
 • İş ve yönetim
 • Dijital tasarım
 • Mühendislik
 • Moda Tasarımı
 • Yemek ve ağırlama
 • Matematik
 • Bilim
 • Teknolojisi.
En Popüler:  Türkiye Eğitim Sistemi

Bir lisans programında yer almak için tanınmış bir lise terk sertifikasına ihtiyacınız olacak, örneğin İngiltere’den iseniz, A seviyeleri. Ayrıca İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir.

Sizi üniversite düzeyinde eğitime hazırlamak için sertifika ve diplomaların yanı sıra kısa süreli vakıf veya üniversite öncesi çalışmalar yapmak da mümkündür.

Yüksek lisans derecesi

Ülkedeki lisansüstü yeterlilikler, tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışma seçenekleri sunan programlarla İngiltere’deki meslektaşlarına eşdeğerdir.

Sunulan yeterlilikler arasında lisansüstü sertifikalar ve diplomalar ile Master dereceleri bulunmaktadır. Bir öğretim veya araştırma Master öğrenebilirsiniz ve mezun olduktan sonra Yeni Zelanda’da üç yıla kadar çalışma sonrası çalışma vizesi üzerinde çalışmaya hak kazanacaksınız.

Geleneksel olarak Master kurslarının tamamlanması iki yıl sürmektedir. Fakat şimdi bir yıl içinde tamamlanabilecek birçok program bulunmaktadır.

PhDs (Doktora)

Yeni Zelanda’daki doktora dereceleri diğer ülkelerdeki programlara benzer. Kendi derinlemesine, bağımsız araştırmanızı yapacak ve bulgularınızı bir tezde sunacaksınız. Çalışmanız dış denetçiler tarafından işaretlenecektir ve sözlü sınavı tamamlamanız gerekebilir.

Doktoralar tam zamanlı çalışıldığında genellikle üç ile dört yıl sürer. Başvuru sahipleri, ilgili bir konuda Yüksek Lisans yeterliliğine ihtiyaç duyarlar.

Yeni Zelanda hükümet politikası sayesinde, tüm uluslararası doktora öğrencileri yerli öğrencilerle aynı ücretleri ödemeye hak kazanırlar. Neyse ki bu, Doktora ücretlerinin maliyetini önemli ölçüde azaltır.

Yeni Zelanda’da doktora eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin yılda 6.500 $ (3.369 £) ile 9.000 $ (4.665 £) arasında bir ödeme yapması beklenmektedir.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Borsalar ve yerleşimler, yabancı bir ülkede okumak istediklerinin tadına bakmak isteyenler için mükemmel bir kısa vadeli seçenektir.

Bristol, Nottingham, Sheffield ve Southampton üniversitelerinin hepsi Yeni Zelanda’ya değişim fırsatları sunmaktadır.

Üniversitenizin uluslararası eğitim ofisine Kivi kurumlarıyla yapılan değişim anlaşmaları hakkında bilgi alın. Yurtdışı eğitiminiz süresince yurt içi (Birleşik Krallık) öğrenim ücretlerini ödemeye devam edeceksiniz.

Kurs ücretleri

Kurumlar kendi ücretlerini belirler ve öğrenim ücretleri kursa ve kuruma bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Daha fazla bilgi edinmek için üniversitenize danışmanız gerekir.

Uluslararası öğrenciler lisans derecesi için 32.000 $ (16.595 £) için 22.000 $ (11.409 £) ve tıp, mühendislik gibi konularda yüksek lisans kursu için 26.000 $ (13.483 £) ödemeyi beklemelidir.

Öğrenim ücretlerinin yanı sıra, bulunduğunuz yere ve yaşam tarzınıza bağlı olarak yaşam maliyetlerini de hesaba katmanız gerekir. Konaklama, yemek, seyahat, eğlence ve telefon ve internet maliyetlerini dikkate almanız gerekir.

Yeni Zelanda’da bir yıldan uzun bir süre eğitim görmeyi planlıyorsanız, ilk yıl boyunca kendinizi desteklemek için en az 15.000 $ (7.779 £) olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bir yıldan az bir süredir eğitim alıyorsanız, yaşam giderlerinize katkıda bulunmak için her eğitim ayı için 1.250 $ (648 £) olduğunu kanıtlamanız gerekir.

En Popüler:  Danimarka Eğitim Sistemi

Yeni Zelanda’da eğitim için burs imkanları

Burslar, yüksek lisans veya doktora eğitimi alan uluslararası öğrenciler için geçerlidir. Üniversiteler kendileri için fırsatlar sağlayabilir veya devlet bursu almaya hak kazanabilirsiniz. Hangi seçeneklerin mevcut olduğu ve hangi programlara başvurabileceğiniz hakkında en son bilgiler için kurum web sitelerini kontrol edin.

Örneğin Yurtdışı Go bursu ABD ve Avrupa’dan öğrencilere açıktır ve 15.000 ABD Doları’na kadar öğrenim ücretlerini kapsar.

Çoğu öğrenci vizesi, dönem boyunca haftada 20 saate, planlanan tatillerde tam zamanlı çalışmanıza olanak tanır. Bu durum yaşam ve eğitim giderlerinizin bir kısmını karşılamanıza yardımcı olabilir.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

İngiltere’deki öğrencilerin Yeni Zelanda’da okumak için vizeye ihtiyaçları vardır. Farklı vize seçenekleri mevcuttur ve hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu bulmak için kendi araştırmanızı yapmanız gerekir.

İhtiyacınız olan vize türü büyük ölçüde kursunuzun süresine bağlıdır. Üç aydan daha az bir süre eğitim almayı planlıyorsanız ziyaretçi vizesi alacaktır. Eğitim programınız üç aydan uzun sürerse öğrenci vizesine başvurmanız gerekir.

Bu vize ile ülkede dört yıla kadar kalabilirsiniz. Bu programdan yararlanabilmek için, onaylanmış bir eğitim sağlayıcısına kayıtlı olmanız ve kursunuzun tamamını ödemek için araçlara sahip olmanız gerekir.

Bu vize için online olarak başvurabilirsiniz ve şu maddeleri göndermeniz gerekir:

 • Eğitim kurumunuzdan ‘yer teklifi’
 • Kaldığınız süre boyunca yaşam masrafları için yeterli paranız olduğunu kanıtlayın
 • Pasaport tarzı fotoğraflar
 • Ülkenize bir dönüş uçak bileti veya bir tane satın almak için paraya sahip olduğunuzu kanıtlayın
 • Tıbbi sertifika.

Okurken uygun ve güncel seyahat sigortanız da olmalıdır.

Öğrenci vizelerinin işlenmesi 25 gün sürebilir.

Göçmenlik Yeni Zelanda, başvurunuzla birlikte vermeniz gereken kanıtlar da dahil olmak üzere vize başvurusu için tam bir rehber sunmaktadır.

Nasıl başvurulur?

Üniversiteler kendi giriş gereksinimlerini belirler. Bu yüzden bunlar hangi programı seçtiğinize ve elbette kurumun kendisine bağlı olarak değişir.

Yeni Zelanda’nın merkezi bir üniversite başvuru hizmeti yoktur. Bu yüzden doğrudan seçtiğiniz üniversiteye posta yoluyla veya online başvuru formu aracılığıyla başvurmanız gerekir.

Kaydınızı tamamlamak için aşağıdakileri de içeren destekleyici belgeler sağlamanız gerekir:

 • Akademik sertifikaların ve not belgelerinin onaylı kopyaları
 • İngilizce dil yeterliliğinin kanıtı
 • Yeni bir CV.

Kabul edildikten sonra, üniversiteniz size kurs ayrıntılarını ve başlangıç ​​tarihlerini onaylayan bir ‘yer teklifi’ gönderecektir. Ücretlerinizi ödedikten sonra, öğrenci vizenize başvururken ihtiyaç duyacağınız bir ‘onaylanmış yer teklifi’ mektubu alacaksınız.

Dil şartları

Tüm dersler İngilizce olarak verilmektedir. Bu yüzden ana diliniz değilse, bir programa kabul edilmeden önce yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir.

Yeni Zelanda’da okuyabileceğiniz İngilizce dil kursları şu maddeleri içermektedir:

 • Genel ingilizce
 • IELTS veya TOEFL
 • Akademik amaçlar için İngilizce
 • Özel amaçlar için ingilizce.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu