Kuyumcu Nedir? Nasıl Olunur?

Bir kuyumcunun özel bir çalışma alanı vardır. Fakat kuyumculuk mesleğinin imalat, tasarım, satış, değerlendirme ve onarımdan birçok yönüyle ilgilenirler. Bir kuyumcu bir perakende mağazasında çalışmıyorsa, genellikle serbest meslek sahibidir ve evden çalışabilir, mücevherlerini satmak için hafta sonlarını ticaret ve zanaat şovlarında geçirebilirler. Diğer kuyumcular, onarım ve ayarlamalarda uzmanlaşmış üretim tesislerinde veya dükkanlarda çalışabilir.

Bir kuyumcunun ne yaptığını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Ücretsiz Meslek Testi

Nasıl Kuyumcu Olunur?

Kuyumcular genellikle bir lise diploması veya eşdeğeri gerektirir. Çünkü birçok kuyumcu iş başında eğitim alır. Eğitimin süresi, uzmanlığın zorluğuna bağlıdır. Bilgisayar destekli tasarım (CAD), mücevherler ve metaller ve onarım konusunda ek eğitim sağlayan kurslara sahip ticaret okulları vardır.

Bazı kurslar, takı ticaretinin araç ve gereçlerinin bakımının yanı sıra tasarım ayarı, döküm ve cilalama öğretir. Bu programlar 6 aydan 1 yıla kadar sürdükleri için iş aramak için avantajlı olabilir ve işverenler iş başında daha az eğitim gerektiren adayları tercih eder.

Kuyumcunun İş Tanımı

Kuyumcuların görevleri, çalıştıkları uzmanlık alanına göre değişir. Örneğin bazıları değerli metal işçileri, kuyumcular ve tezgah kuyumcuları olabilir. Bununla birlikte hepsi genel olarak mücevher yapmak için değerli metaller ve taşlar kullanır. Taşları ve elmasları, cilalama ve temizleme diskleri ve kimyasal banyolar gibi özel aletler ve yöntemler kullanarak derecelendirmeleri ve incelemeleri gerekir.

Müşteriler takıları onarabilir, taşları sıfırlayabilir ve yüzük boyutlarını değiştirebilirler. Mücevher yapmak için, değerli taşları yerinde tutmak için metali şekillendirebilirler ve parçaları birbirine lehimleyebilir ve taş yerleştirebilirler. Yeni parçaları oymalı mumla veya bilgisayar destekli tasarımla modelledikten sonra metale döküyorlar. Kuyumcular ve metal işçileri, onarımlar için işçilik ve malzeme maliyetlerini veya yeni mücevherlerin maliyetini belirler.

En Popüler:  Ekonomist Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Nasıl Gemolog Olunur?

Bir gemolog, bir kuyumcunun sahip olduğu yeteneklere sahip olsa da değerli taşlar ve mücevherler konusunda uzmanlaşmıştır ve genellikle müşterilerle etkileşime giren bir kuyumcu dükkanının önünde çalışmazlar. Bu profesyoneller, öğenin değerini değerlendirmek ve orijinalliğini (laboratuvarda yapılmamış) sağlamak için büyütme ekipmanı kullanarak mücevherleri ve taşları kusurlar açısından inceliyorlar.

İşverenler, bu alanda lise diploması ve biraz ticaret eğitimi olan adayları arayacaklar. İlgili bir alandaki deneyim önemlidir, bu nedenle bir kuyumcu veya gemologla çıraklık yapmak çok önemlidir. Prestijli GIA Graduate Gemologist programı gibi resmi eğitim programları da vardır. Bu program öğrencileri elmaslar ve renkli taşlar konusunda eğitir ve size değerli taşları 4C’ye göre (renk, netlik, kesim ve karat ağırlığı) değerlendirme deneyimi sunar.

Peki Detaylar- Nedir? Kimdir?

İster bir pırlanta alyans yaratıyor ister türünün tek örneği bir kolye yapıyor olsun, kuyumcular giyilebilir sanatlar yaratır. Kuyumcular ve değerli taş ve metal işçileri takı tasarlar ve yapar ve sıklıkla da satarlar. Ayrıca eski mücevherleri de onarırlar ve hem mücevherlerin hem de mücevherlerin değerini değerlendirebilirler.

  • Değerli metal işçileri altın, gümüş ve diğer metalleri şekillendirmek için el aletlerini kullanır.
  • Gemologlar, değerli taşları veya bitmiş parçaları incelemek ve kalitelerini onaylamak için mikroskoplar ve bilgisayarlı araçlar kullanır.
  • Mücevher değerleme uzmanları, mücevherlerin değerini belirlemek için referans kitapları, açık artırma kataloglarını, fiyat listelerini ve İnternet’i kullanarak mücevher pazarını araştırır ve ardından değerleme belgeleri yazarlar. Kuyumcular, değerleme firmaları, müzayede evleri, tefeciler veya sigorta şirketleri için çalışabilirler.
  • Tezgah kuyumcuları genellikle mücevher perakendecileri için çalışır, basit mücevher temizliği ve onarımından kalıp ve parçaları sıfırdan yapmaya kadar çeşitli görevleri yerine getirir.

Pek çok kuyumcu ve değerli taş ve metal işçisi serbest meslek sahibidir, ticaret ve el sanatları fuarlarında veya online olarak ürün satarlar. Diğerleri kuyumcularda, tamirhanelerde ve üretim tesislerinde çalışıyor. Birçoğunun farklı programları vardır ve zamanlarının çoğunu bir tezgahta geçirirler. Lise eğitimi ve iş başında eğitim bu alanlara girmenin genel yolları olsa da bir teknik okulda ders almak istihdam olasılıklarını artırabilir.

En Popüler:  Koç Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Kuyumcular ve Değerli Taş ve Metal İşçileri.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu