Görüntü Yönetmeni Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Görüntü Yönetmeni Nedir?

Yetenekleri açısından inanılmaz olan teknolojiye, araçlara ve kameralara sahibiz. Güneşten daha güçlü ışıklarımız ve insan gözünden daha iyi görebilen kameralarımız var. Fakat arkalarında sanatsal bir vizyon sahibi olmadıkça bu araçlar oldukça yararsızdır!

En iyi film yapımcıları her zaman üst düzey görüntü yönetmenlerini işe almaya yatırım yapacaklardır. Çünkü bir film harika bir senarist, en yenilikçi yönetmen ve en iyi oyunculara sahip olsa da sonunda önemli olan ekrandaki görüntüdür.

Tüm bu muhteşemlikler filme alınmazsa proje maalesef iflas edecek.

Görüntü Yönetmeni Ne Yapar?

Film yönetmeni, bir yapımın tüm yönlerini denetler ve onaylar. Bununla birlikte yönetmen tüm süreç boyunca görüntü yönetmeniyle çok yakın çalışır.

Bir görüntü yönetmeninin işi, senaristin hikayesini ve yönetmenin vizyonunu filme anlatmaktır. Sinematografi mutluluk, üzüntü, kahkaha ve korku duygularını uyandırmaktan oluşur. Olağanüstü kamera çalışması ve ışıklandırma, duyguları geliştirmek ve sinematografinin özünü oluşturmak için bir görüntü yönetmeni tarafından bir araya getirilir.

Bir görüntü yönetmeninin bir film veya videonun yapımında çok önemli bir görevi vardır. Görüntü yönetmenleri, sanat departmanının yardımıyla görüntüleri sıfırdan oluşturur ve görüntülerin anlamlı olduğundan emin olmak ve bir hikayeyi eve götürmek için belirli araçlar kullanır.

Sanatsal bir bakış açısına ve yarattıklarına dair benzersiz bir vizyona sahipler. Bu durum onların kapsamlı kamera, kompozisyon ve aydınlatma bilgileriyle birleştiğinde, vizyonlarının meyvesini veriyor.

Ön prodüksiyon kadar erken bir zamanda bile, görüntü yönetmenleri bir filmin görünümü ve hissi hakkında önemli kararlar vermek zorundadır: dijital olarak mı yoksa filmle mi çekilecek? renkli mi yoksa siyah beyaz mı olacak? renkler canlı mı yoksa soluk ve mat mı olacak? kamera bir karaktere bağlanacak mı? Film gerçekçi mi yoksa dışavurumcu bir ton mu olacak?

En Popüler:  Jeodezist Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Daha büyük filmlerde, görüntü yönetmeni çekim kompozisyonu ve planlamasından kesinlikle sorumludur, görüntü yönetmeni ise aydınlatma ekiplerine bakar ve aynı zamanda çekim için gerekli olan kamera, lensler, bomlar ve diğer ekipmanı seçer.

Görüntü yönetmeni Nasıl Olunur?

Görüntü yönetmenlerinin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir.

Bu meslek sana göre mi? Görüntü yönetmeninin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Görüntü Yönetmeninin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Görüntü yönetmenleri asla yalnız çalışmaz. Bunun yerine, bir filmin çekimleri sırasında film yönetmeni, ışık teknisyenleri ve set tasarımcıları gibi diğer sinema profesyonelleriyle işbirliği yaparlar.

Diğer görüntü yönetmenleriyle de çalışabilirler. Özellikle büyük sinema filmleri gibi daha büyük yapımlarda. Daha küçük yapımlar ise yalnızca bir görüntü yönetmenine ihtiyaç duyabilir.

Görüntü yönetmenlerine yalnızca hareketli görüntüler çekmek için ihtiyaç duyulmaz. Bazıları televizyon şovları, belgeseller ve reklamlar için de çalışıyor.

Görüntü yönetmenleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu