Komedyen Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Komedyen Nedir?

İnsanları eğlendirmeyi ve güldürmeyi seviyor musunuz? Komedi alanında bir kariyer düşünmek isteyebilirsiniz!

Ünlü komedyen Victor Borge’nin sözleri, işin felsefi yönüne hitap ediyor: “Kahkaha, iki kişi arasındaki en kısa mesafedir.” Bu boşluğu kapatma umudu kanınızı pompaladıysa ve bazı kıvrımları kucaklamaya ve hayalinize giden yolda dönmeye istekliyseniz, bir komedyenin yapımlarına sahip olabilirsiniz.

Komedyenler Ne Yapar?

Komedyen olmak, kararlılık, sabır, inanç ve güven alıştırmasıdır. Ve mizah duygusu, hem genellikle uzun süren bir olma sürecinde hem de elbette, bir olmanın gerçekliğinde faydalıdır.

Komedyenler genel olarak gösterileri için genel bir yapı geliştirir ve ayrıca gösteri boyunca kullanacakları ve tutarlı tutacakları bir sahne kişiliği yaratırlar. Ayrıca kendi materyallerini yazar ve icra ederler. Bununla birlikte daha köklü komedyenler bir yazarla veya bir ekiple çalışabilir.

Eylemin yapısı içinde komedyenler şakalar, eğlenceli hikayeler anlatır veya biraz şakşak yapar. Ayrıca siyasi olaylara ve trend olan haberlere de atıfta bulunurlar, bu nedenle güncel olaylardan haberdar olmak önemlidir.

Bir komedyenin izleyiciyle etkileşime girebilmesi ve hem olumlu hem de olumsuz geri bildirimlerle başa çıkabilmesi gerekir. İzleyicinin dikkatini çekmek anahtardır ve izleyicinin tepkisine yanıt vermek için uyum sağlamak veya doğaçlama yapmak da önemlidir.

Bir komedyen doktora derecesine sahip olabilir. ya da liseden ayrılma olabilir. Her iki statü de başarılarının derecesini belirlemez. Diğer yaratıcı mesleklerin aksine, stand-up komedisi benzersizdir. Grafik tasarım, film prodüksiyonu, oyunculuk ve derece sunan diğer alanların aksine, genel olarak komedi okulları veya eğitim programları yoktur.

Her türden sanatçı pratik yaparak ve yaparak öğrenirken, bu özellikle bu meslekte geçerlidir. Komedyenler komedi yaparak komediyi öğrenirler.

Neyse ki, çoğu büyük Amerikan şehrinde, sürekli olarak sanatçılara ihtiyaç duyan komedi kulüpleri var. Bu kulüplerin çoğu amatörleri ‘açık mikrofon gecelerine’ davet ederek şakalarını ödeme yapan bir izleyiciye anlatmalarına izin veriyor. Etraflarındaki dünyayı bitmek bilmeyen meraklı ve gözlemci olanlar, çok çeşitli bir malzeme repertuarına sahip olacaklar ve muhtemelen en komik rutinleri yaratacaklar.

Açık mikrofon geceleri genellikle ücretsizdir. Fakat aynı zamanda komedyenler için zanaatlarını öğrenmenin, bilemenin ve geliştirmenin en iyi yoludur. Canlı performanslar vermek ve anında geri bildirim almak için olağanüstü fırsatlar sunarlar; şaka setlerinden oluşan bir portföy oluşturmak; kişisel bir marka ve sahnede bir kişilik geliştirin. İyi karşılanan materyallerle, komedyenlere sonunda ücretli işler sunulur ve diğer şehirlerde yol gösterileri için ilerleme sağlanır.

Süreç, uzun saatleri kabul etme istekliliği ve yol boyunca bazılarının reddedilmesini gerektirir. Doğru insan odasının önünde harika bir set, kapıların kilidini açabilir ve bir kariyer başlatabilir. Bir komedyen böyle doğar.

En Popüler:  Geliştirme Mühendisi Nedir? Nasıl Olunur?

Komedyen Nasıl Olunur?

Komedyenlerin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Komedyenin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Komedyenler nasıldır?

Kullanıcı havuzumuza göre komedyenler ağırlıklı olarak sanatsal insanlar olma eğilimindedir.

Komedyen Erma Bombeck, “Kahkaha ile acıyı, komedi ile trajediyi, mizahı ve acıyı ayıran ince bir çizgi var” dedi. Komedi aynı zamanda ‘trajedi artı zaman’ olarak da tanımlandı.

Bu bakış açıları doğruysa stand-up komedi yapmak kesinlikle bir sanattır, uygulayıcılarını hem hayatın sevinçlerinde ve zaferlerinde hem de üzüntülerinde ve yenilgilerinde keskin bir şekilde gözlemlemeye ve ustaca mizah bulmaya çağıran bir sanattır.

Komedyenler mutlu mu?

Komedyenler en mutlu kariyerler arasında yer alır. Genel olarak memnuniyet puanları listesinde 100. sırada yer alırlar.

Orantısız sayıda komedyenin genel nüfusa kıyasla depresyondan muzdarip olduğunu duymak veya okumak alışılmadık bir durum değildir. Bu doğru olabilir ve komedinin trajediye yakınlığını onaylasa da komedyenlerin nihayetinde mutlu insanlar olduğunu bilmek cesaret verici ve hatta güven vericidir.

Komedyen olmak için kaç yıl okunur?

Bu soru kolayca bir şakanın kurgusu veya can alıcı noktası olabilir. Çünkü aslında cevaplanamaz. Bir öğretmen, cerrah veya mühendis için kariyer yolunun aksine, komedyen olma yolculuğu yapılandırılmamıştır. Gelecek vadeden iki komedyen için nadiren aynıdır.

Doğal yetenek, bireysel öğrenme eğrileri, sahneye çıkma ve mikrofona adanmışlık ve organizatörleri ve kulüp sahiplerini takip etmede ısrar, genellikle profesyonel bir zaman çizelgesi üzerinde en fazla etkiye sahiptir. Fakat hiçbir garanti yoktur ve neredeyse hiçbir zaman hızlı bir başarı yolu yoktur. Birçok sanatsal kariyerde olduğu gibi, zamanlama ve şans genellikle bir rol oynar.

Bazı komedyenler için birkaç ücretli konsere geçmeleri iki ila üç yıl alabilir. Bazı deneyimli profesyoneller, komedyen olarak geçimini sağlamaya başladıklarında ‘on yıllık kuralı’ belirtirler. Jay Leno bir keresinde, ‘Kemerinin altında üç bin gösteri olana kadar kendine komedyen demeyin’ demişti.

Komedyen olmalı mıyım?

Bir komedyen olarak bir kariyeri düşünmeden önce, meslekle ilgili bazı gerçekleri takdir etmek önemlidir:

Komedi kendini ifade etmekle ilgilidir; şaka anlatmak değil.

Bilgisayarlarının başında oturan ve şakalar yapmaya çalışan müstakbel komedyenler, çok çabuk bir şekilde cesaretlerini kıracaklardır. En iyi komedyenler yazı yazma zamanlarını kendilerini ifade etmek için kullanırlar. Hayal kırıklıklarından, ilişkilerinden, çevrelerindeki dünya siyasetinden ve mizah gördükleri hayatlarının neredeyse her yönünden bahsederler. Komedinin gücü, izleyicinin komedyenle ve onun malzemesiyle özdeşleşme yeteneğinde yatar.

En Popüler:  Diyetetik Teknisyeni Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Komedi göründüğünden daha zordur.

Gerçek şu ki, pek çok insan ayağa kalkmak istiyor. Çünkü bunun kolay bir yolculuk olacağını düşünüyorlar. Bara giderler, arkadaşlarına birkaç şaka yaparlar, biraz gülerler ve ‘İnsanları gülümsetecek bu yeteneğe sahipken neden dokuzdan beşe bir işte çalışayım?’ Diye düşünürler. Gerçek şu ki, Cem yılmaz gibi önemli şahsiyetler, doğrudan arkadaşlarıyla gülmekten arenaları doldurmaya geçtiklerini gösteriyor. Aptal olma. Ayağa kalkmanın kolay görünmesini sağlamak son derece zordur.

Başından beri tek başınıza uçacaksınız.

Çoğu işin net bir beklenti taslağı vardır ve yeni çalışanların işlerini denetleyen bir akıl hocası veya amiri vardır. Bu özelliklerin hiçbiri bir stand-up komedi kariyeri arayışını tanımlamıyor. Başından beri, hevesli çizgi romanlar tek başlarına uçuyor. İşlerini kontrol eden, onlara nasıl daha iyi ve daha yetenekli olacaklarını öğütleyen ve başarılı olmalarını sağlayan deneyimli liderleri yoktur. Bu sizi korkuttuğundan daha fazla heyecanlandırıyorsa, komedi size uygun olabilir.

Bu alanda başarılı olmak için kendinizi ona kaptırmanız gerekir.

Çalışan, gelecek vadeden bir çizgi roman, başarıya giden yolun haftada bir veya iki kez mikrofona bağlanmaktan çok daha fazlasını gerektirdiğini bilir. Gerçek şu ki, aynı gece birden fazla yerde performans sergilemek nadir değildir. Ciddi hevesli komedyenler kendilerini komedi kültürüne kaptırırlar; kulüplere giderler; düzenleyiciler ve sahiplerle bağlantı kurarlar; ve ısrarla rezervasyon yaptırmak için çalışıyorlar. Bunun nedeni, sahnenin çizgi romanların bir şeyler denemesi, ince ayarlamalar yapması, çalışmayan şakaları ya da setleri terk etmeleri ve stand-up seslerini bulmaları için tek yer olmasıdır.

Komedide başarı genellikle diğer alanlardan çok daha yavaş olur.

‘Günlük İşinizden Bırakmayın’ ifadesi, gelecek vadeden komedyenler için çok sağlam bir tavsiyedir. Basit gerçek şu ki, bu işe girmek ve ilk gidişatta onu ‘öldürmek’ gerçekleşmiyor. Ayrıca birçok kulüp çizgi roman özenti olmak için hiçbir şey ödemiyor veya hemen hemen hiçbir şey ödemiyor. İçecekler ve maruziyet için çalışmak nadir değildir. Bu durum işin çalışma şeklidir ve diğer herhangi bir sektörde olduğu gibi bazı ücretler ödemeye hazır olun.

Başarısız olmaya istekli olmalısın.

Sahneye her adım attığınızda, özellikle de yeni başladığınızda, evi alaşağı etmeyeceksiniz. Ve sen de bombalamanın nasıl bir şey olduğunu öğreneceksin. Yine de bombalama çok faydalı olabilir. Gösterinizin hangi kısımlarının işe yaramadığını ve muhtemelen nedenini öğreneceksiniz. Bu durumlarda nasıl tepki verdiğinizi çabucak anlayacaksınız: Stresle başa çıkabiliyor musunuz? Ayaklarının üzerinde hızlı mısın? Seti kurtarabilir misin? En azından, tatsız bombalama deneyimi, bir daha olmasını önlemek için sizi daha da fazla çalışmaya sevk edecektir.

Eleştirileri görmezden gelebilmelisin.

Kaçınılmaz olarak bazı olumsuz eleştiriler olacak. Fakat hevesli çizgi romanların bunların ötesine bakabilmesi ve olumlu ağızdan ağza ve kapalı gişelere odaklanabilmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu