Klinik Koordinatör Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Klinik Koordinatör İçin Görev Tanımı

Klinik koordinatörler, klinik bir deneme veya kılavuzlar, personel ve sarf malzemeleri gibi diğer klinik araştırma projeleri için gerektiğinde gerekli tüm kaynakların mevcut olmasını sağlar. Bazı klinik koordinatörler, yeni ilaçların veya tıbbi cihazların klinik deneylerine odaklanarak araştırma ortamlarında çalışır. Diğerleri sağlık hizmetleri veya toplum sağlığı ortamlarında çalışarak müşteri desteğini veya tedavileri ve hasta bakımını kolaylaştırır. Ayarlara bağlı olarak bazı akşam veya hafta sonu çalışmaları gerekli olabilir. İşyeri ortamından bağımsız olarak klinik koordinatörler bir bütün olarak projelerin ve programların yönetiminden sorumluyken, gerektiğinde daha küçük ayrıntıları yönetir ve delege ederler.

EğitimLisans derecesi gerekiyor, yüksek lisans derecesi de mevcut
İş YetenekleriZaman yönetimi, liderlik, kişilerarası beceriler, kayıt tutma
Yıllık Ortalama Maaş (2021)Sağlık ve sağlık hizmetleri müdürleri için 98.350 Türk lirası*
Klinik araştırma koordinatörleri de dahil olmak üzere doğa bilimleri yöneticileri için 118.970 TL
İş Büyümesi (2014-2024)Sağlık ve sağlık hizmetleri yöneticileri için %20*
Klinik araştırma koordinatörleri dahil doğal bilim yöneticileri için %10*

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Klinik koordinatörlerin lisans derecesine ve genellikle yüksek lisans derecesine sahip olmaları gerekir. Klinik koordinatörlerin yaşam bilimleri alanında bir derece veya hemşirelik, sosyal hizmet veya psikoloji gibi çalıştıkları kurumun misyonuyla ilgili başka bir konuya sahip olmaları muhtemeldir. Klinik koordinasyondaki bazı işler ek profesyonel lisans gerektirir. Lisans veya yüksek lisans derecesi için gerekli derslere özgü kurslara ek olarak klinik koordinatörler tıbbi etik, kayıt tutma ve finansal yönetim dersleri alabilirler.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Klinik koordinatörlerin, başarılı klinik çalışmalarda veya hasta bakım programlarında yer alan çoklu faktörleri dengelemek için zaman yönetimi, liderlik ve kayıt tutma becerilerine ihtiyaçları vardır. Klinik koordinatörler ayrıca kişilerarası becerilere de ihtiyaç duyarlar; çünkü doğrudan araştırma programı katılımcıları veya sağlık hizmeti müşterileri, meslektaşları ve program yöneticileri ile birlikte çalışabilirler.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, hasta bakımı için ayakta tedavi ortamlarında, toplum ve ayakta tedavi hizmetleri için çalışan klinik koordinatörlerin sayısında bir artış gerektirecek bir artış beklemektedir. Sağlık hizmeti araştırmalarında gelecekteki artışlar, klinik araştırma kuruluşları ve ilgili gruplarla birlikte klinik koordinatörler için gelecekteki iş fırsatları anlamına gelmektedir. BLS tarafından tıbbi ve sağlık hizmetleri yöneticileri için Mayıs 2017’de bildirilen ortalama yıllık maaş 98.350 liraydı ve işlerin 2016-2026 için %20 artması bekleniyordu. BLS ayrıca, 2016-2026 arasındaki klinik araştırma koordinatörleri de dahil olmak üzere doğa bilimleri yöneticileri için %10’luk bir istihdam artışı oranı yayınladı. Aynı kaynak, klinik araştırma koordinatörleri de dahil olmak üzere doğal bilim yöneticileri için ortalama yıllık maaşın 2017 yılında 118.970 TL olduğunu tahmin ediyordu.

Benzer Meslekler

Diğer kariyerleri de göz önünde bulundurun:

Klinik Veri Yöneticisi

Bir klinik veri yöneticisi, klinik denemeler veya araştırma projeleri yoluyla toplanan verileri almaktan ve analiz etmekten sorumlu bir istatistikçidir; desenleri, eğilimleri veya diğer anlamlı ilişkileri ararlar. Sadece bir lisans derecesine sahip bir iş bulmak mümkündür. Ancak çoğu istatistikçinin istatistik veya ilgili bir alanda yüksek lisans derecesi var; Sağlıkla ilgili alanlarda çalışanlar genellikle sağlık veya doğa bilimlerinde de ilgili kursları tamamlamışlardır. BLS, klinik veri yöneticileri de dahil olmak üzere tüm istatistikçiler için işlerin 2016-2026 arasında %34 oranında artması beklendiğini bildirmektedir; Ayrıca bu meslek için ortalama yıllık maaşın 2017’de 84.060 TL olduğunu da bildirmiştir.

Düzenleyici İşler Uzmanı

Bir düzenleme işleri uzmanı, bir şirketin veya kuruluşun, yürürlükteki kurallara veya düzenlemelere göre görevleri yerine getirmesini sağlar. Görevleri arasında denetim veya teftiş yapılması; düzenleme işleri uzmanları ayrıca yasal düzenleme standartlarını çalışanlara iletebilir ve gerektiğinde raporlar yazabilir. Düzenleyici işler uzmanları, bir iş bulmak için en az bir lisans derecesine ihtiyaç duyabilirler. BLS, düzenleme işleri uzmanının istihdamının 2016-2026’dan %8 oranında büyümesinin beklendiğini bildirmektedir; ortalama yıllık maaş, 2017 yılında aynı kaynak başına 67.870 liraydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu