Soğutma Sistemi Teknisyeni Maaş, Kariyer ve İş Tanımı

Lise diploması ile bir kariyer sistemine soğutma sistemi teknisyeni olarak başlamak mümkündür. Fakat çoğu işveren, bir meslek yüksekokulunda stajyerlik veya lise eğitimi sonrası başvuranları tercih eder. Ruhsat gerektiren ülkeler genellikle kendi eğitim gereksinimlerine sahiptir.

Genel Bilgiler

Soğutma sistemi teknisyenleri ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma hizmeti (HVACR) teknisyenleri ve montajcıları kategorisine girer. HVACR teknisyenleri ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemleri kurmak, onarmak ve değiştirmek için eğitilmiştir. Birçok HVACR çalışanı tüm sistemlerle çalışacak şekilde eğitilmiştir. Fakat birinde uzmanlaşmayı seçmektedir.

Eğitim Şartları Özel bir eğitim gereksinimi yoktur. Fakat adaylar, okul sonrası bir kurum veya stajyerlik eğitimi yoluyla soğutma sistemleri için resmi eğitim almalıdır.
Diğer gereklilikler Ruhsat şartları devletlere göre değişmektedir; gerekli soğutucu maddelerle çalışma sertifikası
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* Tüm ısıtma, iklimlendirme ve soğutma mekanik ve tesisatçıları için %13
Ortalama Maaş (2023)* Tüm ısıtma, iklimlendirme ve soğutma teknisyeni ve tesisatçıları için

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Soğutma Sistem Teknisyenleri için İş Büyümesi ve Maaş Bilgileri

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre ısıtma, iklimlendirme ve soğutma mekanik ve tesisatçılarının 2018 ve 2028 yılları arasında tüm meslekler için ortalamadan çok daha hızlı olan %13’lük istihdam artışı beklemesi bekleniyor. HVACR ile ilgili makinelerin kullanım ömrü ile birlikte artan soğutmalı ekipman kullanımı ve daha yüksek verimli modellere olan talebin artması, HVACR teknisyenlerinin artan talebine katkıda bulunmaktadır.

Mayıs 2018’de Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) rakamlarına göre ısıtma, iklimlendirme ve soğutma mekaniği ve tesisatçıları ortalama 47.610 liralık yıllık maaş aldı. Bina Ekipmanları müteahhitleri bu alanda işçilerin çoğunu bu dönemde istihdam ederken, Diğer Ağır ve İnşaat Mühendisliği İnşaat sektöründe çalışanlar ortalama en yüksek yıllık maaşı 84.590 TL’den kazandı.

En Popüler:  Hemşire Asistanları Maaşları – Eğitim ve Kariyer Bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu