Finansal Sorumlusu Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Bir Finans sorumlusu, bankalar gibi finansal kurumlarda işlemlerin belgelendiği şekilde yapıldığından emin olarak tüketicileri sahtekârlıktan korur. Çoğu Finans sorumlusu lisans derecesine sahipken, bazı işverenler, ortak derecelerine sahip bireylerin, aynı zamanda uzmanlık deneyimine sahip oldukları sürece pozisyonda kalmalarına izin verecektir.

Genel Bilgiler

Finansal sorumluları, her şeyin finansal kurumlarda uygun olmasını sağlayarak tüketici çıkarlarını korurlar. Bu profesyoneller yeni hükümet kuralları ve düzenlemelerinin gerektirdiği değişikliklere yardımcı olabilir ve değişiklik önerisinde bulunmaktan sorumlu olabilirler. Finansal sorumluları için iş unvanları oldukça geniş bir yelpazede değiştiğinden, eğitim gereksinimleri de öyle.

Eğitim Şartları Lisans veya özel tecrübeli önlisans derecesi
Diğer gereklilikler İsteğe bağlı sertifika
İş Büyümesi (2018-2028) %7 büyüme (Finans sorumluları için)*
Ortalama Maaş (2023) 80.180 Türk lirası (Finans sorumluları için)*

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

İşin Gereklilikleri

Bir finans kurumuna yatırılan para neredeyse hiç atılmadığı yerde kaldığı için, Finans sorumluları menkul kıymetler firmaları, kredi birlikleri, bankalar, sigorta şirketleri ve paranın yatırıldığı ve yatırıldığı diğer yerler tarafından ihtiyaç duyulur. Bu tür kurumların tümü, insanların yatırdıkları parayı alır ve daha fazla para kazandıran başka bir şey için kullanır. Bir para denetçisi, para yatırmış olan müşterilerin onu arayarak gelmesi için orada olmasını sağlamak için tüm finansal tabloları, defterleri, hesap raporlarını ve diğer belgeleri incelemek için düzenli olarak gelir.

Bir Finans sorumlusu, ihtiyaç duyduğu tüm kanıtların kurum tarafından sağlandığını hissetmiyorsa, daha fazla bilgi talep edilir. Mali denetçiler, genellikle avukatlar, muhasebeciler ve müdürler dahil olmak üzere, bankadaki veya başka bir kurumdaki her türlü insanla tanışır. Bir şirket satın almak veya başka bir şirketle birleştirmek gibi önemli bir eylemde bulunmak istediğine karar verdiğinde, denetçiler tüketici üzerindeki etkinin ne olacağını görmek için evrakları okurlar.

En Popüler:  Kişisel Antrenör Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Kurallar ve düzenlemeler sürekli bir akış halindedir. Bu yüzden bir yasa değiştiğinde ve finansal kurumlar politikalarını değiştirmeleri gerektiğinde Finans sorumluları yardım sağlar. Denetçiler çoğu kez değişiklikleri kendileri önermek zorundadır. Genel olarak bu bireyler, finansal kurumlarda her şeyin düzenli tutulmasını sağlayarak tüketici çıkarlarının korunmasına yardımcı olur.

İstihdam Görünümü ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu, Finans sorumluların 2018’de ortalama 90.310 Türk lirası maaş kazandığını bildirdi. Bu profesyonellerin istihdamının 2018-2028 yıllarında %7 oranında artacağı tahmin edildiğine dikkat çekildi. Bu süre zarfında, yeni hükümet düzenlemelerinin istihdam artışını artırması bekleniyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu