Rekreasyon Terapisi Uzmanı Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Terapötik Rekreasyon Uzmanı için Görev Tanımı

Sertifikalı rekreasyon uzmanları veya rekreasyon terapistleri, tıbbi hastaların ve engellilerin zihinsel ve fiziksel refah seviyelerini korumalarına veya artırmalarına yardımcı olmak için egzersiz, el sanatları, hayvanlar ve topluluk gezileri içeren etkinlikler düzenler. Genellikle tıp merkezlerinde, hastanelerde ve özel rehabilitasyon tesislerinde çalışırlar. Bireysel hastalarla veya hasta gruplarıyla çalışabilirler. Bir rekreasyon terapisti, hastanın ihtiyaçlarının ve kısıtlamalarının değerlendirilmesine dayanarak faaliyetler planlar.

Eğitim ŞartlarıGiriş seviyesi pozisyonlar için lisans derecesi
İş YetenekleriOrganizasyon becerileri, iletişim becerileri, sabır, sempati
Ortalama Maaş (2024)*47.690 TL (eğlence terapistleri)
İş Büyümesi (2016-2026)*%7 büyüme (eğlence terapistleri)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Giriş seviyesi pozisyonlarının çoğu lisans derecesi gerektirir ve bir kişinin rekreasyon terapisti olarak çalışabilmesi için karşılanması gereken özel şartlar vardır. Alana girmek isteyen öğrenciler psikoloji, fizyoloji, insan anatomisi ve müdahale tasarımı gibi dersler almalıdır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Rekreasyon terapistleri olağanüstü organizasyon becerilerine sahip olmalı ve mükemmel iletişimciler ve motive ediciler olmalıdır. Ek olarak sabırlı olmalı ve hastalarının ihtiyaçlarına ve sakatlıklarına sempatik olmalıdır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

MİB’e göre rekreasyon terapistlerinin işlerinin 2016’dan 2026’ya kadar %7 oranında artması bekleniyor ve bu da tüm mesleklere göre ortalama. MİB, rekreasyonel terapistler için ortalama maaşın 2017’de 47.860 TL olduğunu bildirmiştir.

Benzer Meslekler

İşte birkaç alternatif kariyer örneği:

Mesleki terapist

Fiziksel engelli insanlara yardım etmek isteyenler mesleki terapi alanında kariyer yapmak isteyebilirler. Mesleki terapistler, sakatlıkları veya engelli hastaları değerlendirmek ve engelli hastaları uyarlamak ve aşmak için yollar bulmak için çalışan profesyonellerdir. Fakat bazıları doktora derecesini tamamlamayı seçebilir. MİB’e göre 2017’de ortalama maaş 83.950 liraydı. MİB, meslek terapistleri için işlerin 2016’dan 2026’ya kadar %24 artacağını ve bu süre için ortalamanın çok daha hızlı olacağını öngörüyor.

En Popüler:  Elektrik Bakım Teknikeri Nedir? Maaşları, Kariyeri ve Eğitimleri

Rehabilitasyon Danışmanı

Zihinsel ve fiziksel engelli insanlara yardım etmeye odaklanan bir diğer kariyer rehabilitasyon danışmanıdır. Rehabilitasyon danışmanları, hastaların duygusal ve fiziksel durumlarını değerlendirir ve sonra bu hastaların kendi başlarına yaşamayı öğrenmelerine yardımcı olacak bir plan oluşturur. Rehabilitasyon danışmanları ayrıca başa çıkma mekanizmalarını öğretebilir ve hastaların hizmetleri ve kaynakları bulmalarına yardımcı olabilir. Çoğu rehabilitasyon danışmanlığı işinde yüksek lisans derecesi gerekir ve ruhsat almak için rehabilitasyon danışmanları gerekir. Profesyonel belgelendirme, Rehabilitasyon Danışmanlığı Belgelendirme Komisyonundan edinilebilir. 2017 yılında Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) rehabilitasyon danışmanlarının ortalama 34.860 TL kazandığını bildirdi. MİB’e göre bu kariyer alanının 2016’dan 2026’ya kadar %13 oranında büyümesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu