Tiyatrocu Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Tiyatrocunun Görev Tanımı

Bir tiyatro oyuncusu oyunlarda ve skeçler, akşam yemeği tiyatrosu ve kabare şovları gibi diğer canlı prodüksiyonlarda sahne alır. Bazen turneye çıkarlar. Oyuncuların başkalarını icra etme ve eğlendirme yetenekleri var. En yaygın mekanın canlı bir sahne olması nedeniyle, tiyatrocu, film ve televizyon aktörlerinin zevk aldığı çoklu alımların ve düzenlemelerin faydalarını içermez.

Eğitim Özel tiyatro eğitimi önerilir
İş Yetenekleri Doğal yetenek, ısrarcı seçmeler, senaryo ezberlemesi, doğaçlama becerileri
Ortalama Ücret (2017)* Tüm oyuncular için saat başına 17.40 TL
İş Büyümesi (2016-2026)* Tüm aktörler için %12

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Aktör ya da oyuncu olmak için Tiyatroda Sanat Lisansı gerekmese de, resmi eğitim ve öğretim bu zorlu ve rekabetçi sektörde sıklıkla yardımcı olur. B.A. kazanma Tiyatro’da, oyunculara yapısal bir ortamda oyunculuk becerilerini öğrenme ve canlı izleyicilerin önünde yaratıcı dramatik ifadelerini uygulama fırsatı sunar. Oyunculuk derslerinden çok daha fazlasını sağlayan 4 yıllık bir lisans derecesi, tiyatro, yönetmenlik, tiyatro tarihi, oyun yazımı, prodüksiyon tasarımı, kostüm tasarımı, makyaj ve tiyatro teknolojisi gibi performans ve prodüksiyonun tüm ana yönlerinden dersler içermektedir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Doğal yetenek, seçmelere devam etmedeki sebat ve şans, tiyatrocu kariyerinin başarısında önemli faktörlerdir. Senaryoları ezberleme ve baskı altında doğaçlama yeteneği de aday oyuncular için faydalıdır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Tiyatro oyuncuları, Aktörler Eşitlik Derneğine tiyatro aktörlerini temsil eden ulusal birlik. Üyeler, kariyer danışmanlığı, eğitim seminerleri ve seçmelere erişimin yanı sıra kontrat avantajı da alabilirler.

En Popüler:  Endüstriyel Boru Tesisatçısı Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Meslek İstatistikleri Bürosu, sahne sanatları şirketleri için çalışan aktörlerin ortalama maaşlarının 2017’de saat başı 16.82 Türk lirası olduğunu ve aktörlerin gelirlerini desteklemek için ihtiyaç duydukları durumlarda başka alanlarda çalıştıklarını bildirmişlerdir.

Ayrıca MİB başına, 2016-2026 arasındaki tüm aktörler için %12’lik bir iş artışı bekleniyor. Tiyatrolar için finansman eksikliğinin, performansların azalmasına ve dolayısıyla mevcut tiyatroların sayısının azalmasına neden olması beklenmektedir. Fakat iyi bilinen tiyatrolar fırsatlar sunmaya devam etmelidir. Lisans derecesine sahip tiyatro oyuncuları, rolleri doldurmak için daha olumlu bir şekilde incelenebilir.

Benzer Meslekler

Diğer eğlence alanları için şu kariyerleri düşünün:

Tasarımcısı Ayarla ve Sergile

Genellikle tiyatro, set ya da doğal tasarım alanında lisans derecesine sahip olmak gerekirken, bu tasarımcılar tiyatro, televizyon ve sinema için setler oluşturur. MİB, 2016-2026 yılları arasında bu meslek için ortalama %10’luk bir büyüme bekledi. Set ve sergileyen tasarımcılar, 2017 yılı itibariyle yıllık 53.090 TL ortalama maaş kazandı.

Dansçı veya Koreograf

Dansçılar performanstaki fikirleri ifade etmek için hareketler kullanırken, koreograflar dansçıları seçmelere sokar, müziği seçer ve daha karmaşık rutinleri öğretir. Resmi dans eğitimi gereklidir ve koreograflar genellikle dansçı olarak başlar. 2017’deki MİB’e göre koreograflar saatte 23.20 TL ortalama maaş kazandı ve dansçılar 14.20 TL ortalama saatlik bir yıllık maaş aldı. 2016-2026 yılları arasında koreograf ve dansçılar için %4’lük bir istihdam artışı bekleniyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu