Genel Muhasebeci Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Genel Muhasebe Muhasebecisinin Görev Tanımı

Genel muhasebe muhasebecisi, bir işletmenin işlemlerinin doğru şekilde muhasebeleştirilmesini ve şirketin muhasebe sürecini doğru bir şekilde yansıtmasını sağlamaktan sorumlu bir muhasebecidir. Genel muhasebe, bir şirketin muhasebesinin sonucudur ve bu nedenle ABD’deki büyük ve küçük her işletme için gereklidir. Genel muhasebe muhasebecileri genellikle, şirket muhasebecileri, mülk muhasebecileri ve finansal raporlama muhasebecileri dahil olmak üzere diğer muhasebeciler gibi çalışma becerilerine sahiptir. Genel muhasebe muhasebecileri aynı zamanda denetimde çalışmaya veya kendi bağımsız şirketlerini kurmaya yetkilidir.

Eğitim Şartları Lisans veya önlisans iş veya muhasebe derecesi
İş Yetenekleri Genel muhasebe ve defter tutma becerilerine aşina olmak, takım halinde çalışabilmek veya bağımsız olmak, güçlü iletişim yetenekleri ve temel bilgisayar becerileri
Ortalama Maaş (2023)* 70.000 TL (tüm muhasebeciler ve denetçiler)
İş Büyümesi (2016-2026)* %10 (tüm muhasebeciler ve denetçiler)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Bir lisans veya iş ortağının işletme veya muhasebe derecesi, genellikle genel muhasebe muhasebeciliği mesleğinden istenmektedir. Ayrıca genel muhasebe muhasebecilerinin çoğu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (EBM). Bununla birlikte muhasebe konusunda hala bir derece takip ediyorsanız, ödenecek hesaplarda deneyim, alacak hesapları, bordro veya defter tutma gibi giriş düzeyinde bir pozisyon elde etmek mümkündür. Fakat şirketler muhasebe konularında en az 24 dönem kredisi içeren ve EBM sınavını geçen bir EBM veya EBM adayını tercih edebilirler.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Genel muhasebe muhasebecileri, genel muhasebe, bordro, defter tutma, temel bilgisayar becerileri, takımlarda çalışma (özellikle büyük şirketlerde) ve kendi kendine yönlendirme altında tek başlarına çalışmaya aşina olmalıdır. Genel muhasebe muhasebecisi aynı zamanda pozisyonun organizasyon içindeki çeşitli seviyelerle, müşteriler, devlet kurumları ve bankalarla temas halinde olması nedeniyle iyi iletişim becerilerine sahip olmalıdır.

En Popüler:  Yazılım Kalite Kontrol Mühendisi Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)’na göre genel muhasebe muhasebecileri genellikle her işletmenin ihtiyaç duydukları gibi talep görmekte ve muhasebecilerin ve denetçilerin istihdamının 2016-2026 arasında %10 oranında artması beklenmektedir. Bu oran tüm mesleklerde ortalamanın üzerindedir. Muhasebecilerin ve denetçilerin ortalama maaşı, 2018’de 70.000 TL’di.

Benzer Meslekler

Bu alanla ilgileniyorsanız, ayrıca:

Bütçe analisti

Bütçe analistleri bir kuruluşun bir bütçe oluşturmasına ve bölümler veya programlar gibi daha küçük bütçeler oluşturmasına yardımcı olur. Mevcut bütçelerin ve bütçe raporlamalarının izlenmesine, fonlama taleplerinin gözden geçirilmesine ve bütçe rakamlarına dayalı finansal projeksiyonların yapılmasına yardımcı olurlar. Bu kariyer bir lisans veya yüksek lisans derecesi gerektirir; İstatistik veya muhasebe dersleri alan adayların daha iyi iş olanakları olabilir. Sertifikalı Devlet Mali Yöneticisi kimlik bilgileri, federal bütçe analistlerine açıktır. MİB, bu alandaki işlerin 2016-2026’dan %7 artacağını tahmin ediyor ve aynı zamanda bütçe analistlerinin 2018’de ortalama 76.220 liralık bir kazanç elde ettiklerini de rapor ediyor.

Finansal Analist

Finansal analistler, çeşitli yatırım araçlarını ve öngörülen gelecekteki performansını, tarihsel ve güncel ekonomik ve finansal verilerle birlikte araştırır. Bilgilerini, şirketler veya bireyler olan müşteriler için yatırım önerileri yapmak için kullanırlar. Lisans derecesine sahip bir iş bulmak mümkündür. Fakat lisans için yüksek lisans derecesi gerekir. Eğitim, iş deneyimi ve testlerin bir kombinasyonunu içeren profesyonel sertifika gerekebilir. Mali analistler, genellikle Mali Endüstri Düzenleme Kurumu (FINRA) lisansı almak için gereklidir. MİB, finansal analistlerin işlerinin 2016-2026’dan bu yana ortalamadan daha hızlı bir oranla %11 artacağını tahmin ediyor. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), finansal analistlerin 2018’de ortalama 85.660 liralık bir maaş kazandığını da bildirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu