Finansal Raporlama Uzmanı Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Finansal Raporlama Uzmanı için Görev Tanımı

Aynı zamanda finansal yöneticiler veya kontrolörler olarak da bilinen küresel finans ve raporlama uzmanları, diğer kuruluşların yanı sıra şirketler, devlet kuruluşları ve üreticiler için stratejik yatırım ve planlama faaliyetlerini denetler. Başlıca sorumluluklar arasında yatırımcılar için kamu mali raporları hazırlamak, yüksek riskli kararları etkileyebilecek önemli belgeler bulunmaktadır. Küresel finans uzmanları ayrıca piyasa analizi yapabilir ve kurumsal satın almalara katılabilir. Uzmanlık alanları nakit, kredi veya risk yönetimini içerebilir.

Eğitim Lisans veya yüksek lisans derecesi
İş Yetenekleri İyi iletişim becerileri, takım halinde çalışabilme, bilgisayarda yetkin, etik
Ortalama Maaş (2023)* 127.990 Türk lirası (finansal yöneticiler için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %19 (finansal yöneticiler için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Mezunlar, işletme finansı, muhasebe, ekonomi gibi çeşitli çalışma alanlarından birinde Lisans Diploması’nı izleyerek küresel finans ve raporlama alanında kariyer hazırlamaya başlayabilirler. İşletme ve finansa ek olarak ilgili kurs bilgisayar bilimi, etik, matematik ve pazarlama; Bir veya daha fazla yabancı dilde yeterlilik yararlı olabilir. Bireysel işverenler, finans, muhasebe ya da risk yönetimi ya da Ekonomi alanında yüksek lisans derecesi olan İşletme Yüksek Lisansı kazanan adaylar için tercihte bulunabilirler. Yüksek lisans derecesi ek iki yıl çalışmayı gerektirebilir; Küresel finans ve raporlama alanında güncel kalmak için mesleki gelişim gereklidir.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Küresel finans ve raporlama uzmanları mükemmel iletişim becerilerine sahip olmalı ve ekip üyeleri olarak çalışabilmelidir. Birçok insan bir firmanın yayınlanmış finansal istatistiklerinin doğruluğuna bağlı olduğundan, güçlü bir etik duygusu gereklidir. Küresel finans ve raporlama uzmanları da bilgisayar uzmanı olmalı ve elektronik tablo programları ve online veritabanlarıyla nasıl çalışılacağını bilmelidir.

En Popüler:  Maliyet Analiz Uzmanı Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

Meslek İstatistikleri Bürosu, 2018’de küresel finans ve raporlama uzmanlarını içeren daha geniş bir kategori olan yaklaşık 608.120 finansal yöneticinin çalıştığını bildirdi. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), finansal yöneticilere yönelik açılışların sayısının 2016 ve 2026 arasında ülke genelinde ortalama %19’dan daha hızlı artacağını tahmin etmektedir. 2018’de finansal yöneticilerin ortalama maaşı 127.990 Türk lirası’dır.

Benzer Meslekler

Aşağıdaki yönetim ve finans alanındaki diğer bazı kariyer seçenekleri hakkında bilgi edinin:

Menkul Kıymetler, Emtialar ve Finansal Hizmetler Satış Acenteleri

Menkul kıymetler, emtialar ve finansal hizmetler satış acentaları aracı kurumlarda veya sözleşmeli ve kredi aracı firmalarda bulunabilir, burada yatırımcılar ve satıcılar arasındaki kanallar gibi davranırlar. Muhasebe, işletme, ekonomi ve finans lisans dersleri zorunludur; yaz stajını son sınıflarında tamamlayan lisans öğrencileri, mezun olduklarında tam zamanlı iş teklifi alabilirler. İleri düzeydeki pozisyonları takip etmekle ilgilenen adayların MBA’e ihtiyacı olabilir. MİB’e göre menkul kıymetler, emtialar ve finansal hizmetler satış temsilcileri, 2016-2026’dan itibaren ülke genelinde istihdamda ortalama bir büyüme bekleyebilirler. 2018’de emtia ve menkul kıymetler üzerine uzmanlaşmış satış acenteleri ortalama 97.110 TL maaş aldılar.

Üst Yöneticiler

Üst düzey yöneticilerin sorumlulukları bir örgütün işletme ve stratejik planlama faaliyetlerini denetlemeyi içerir. İlgili pozisyonlar için 4 yıllık bir derece veya tecrübe bazı pozisyonlar için yeterli olabilir; Büyük şirketler MBA olan adaylar için tercihte bulunabilirler. MİB, üst düzey yöneticilere yönelik istihdam olanaklarının 2016 ve 2026 yılları arasında ülke genelinde ortalama bir oranda (%8) artacağını bildiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu