Moda Mal Alıcısı Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Moda Mal Alıcısı için Görev Tanımı

Moda ürünleri alıcıları perakende moda ve mağazalarda çalışmaktadır. Giyim, ayakkabı ve aksesuar üreticilerini ziyaret ederler ve mağazalarının her sezon hangi moda eşyalarını taşıyacağını belirlemek için fuarlara katılırlar. Trendlerle güncel kalmak ve rekabetçi fiyatlandırma önerisi nedeniyle iş genellikle hızlı tempolu ve agresif. Birçok moda ürünü alıcısı, düzenli olarak uluslararası üretim tesislerine ve büyüleyici defilelere uluslararası seyahat eder.

Eğitim İşletme, pazarlama veya moda üzerine lisans derecesi
İş Yetenekleri Güven, risk alma, kararlılık, mevcut moda trendlerinin bilgisi.
Ortalama Maaş (2024)* 62.000 TL (tüm alıcılar ve satın alma acentaları)
İş Büyümesi (2016-2026)* %-3 düşüş (tüm satın alma yöneticileri, alıcılar ve satın alma acenteleri)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Çoğu moda ürünü alıcısı işletme, pazarlama veya moda alanında lisans derecesine sahiptir. Genel olarak alana kıdemli alıcıların gözetimi altında çalışan yardımcı alıcılar olarak girerler. Bu daha deneyimli alıcılar iş başında eğitim veriyor ve orta seviye alıcıların çalıştıkları mağaza veya zincirin belirli zevklerini ve stillerini öğrenmelerine yardımcı oluyor.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Üniversite Kurulu, modaya uygun mal alıcılarının risk alan kişilerden emin olmalarını önerir. Kariyer, kararlılık ve moda endüstrisi eğilimlerinin kapsamlı bir araştırmasını gerektirir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu, genel olarak satın alma yöneticileri, alıcılar ve satın alma acentaları için iş piyasasının 2016 ve 2026 arasında %3 oranında düşmesini beklemektedir. 62.000 TL.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

En Popüler:  Soğutma Sistemi Teknisyeni Maaş, Kariyer ve İş Tanımı

Toptan ve İmalat Satış Temsilcisi

Sadece teknik veya bilimsel olmayan ürünlerin satışı için lise diploması gerektiren bu kariyer, devlet kurumları veya işletmeleri gibi müşterilere üreticiler veya toptancılar için mal satmayı içerir. MİB, sıklıkla seyahat etmeyi gerektiren bu yüksek basınçlı meslek için 2016-2026 yılları arasında ortalama %5’lik bir iş artışı öngördü. MİB, 2018’de bu satış temsilcilerinin yıllık 58.510 Türk lirası maaş kazandığını bildirdi.

Lojistikçi

Lisans derecesi ve ilgili iş tecrübesi ile lojistikçiler, edinimden teslimata kadar ürünlerin yaşam döngülerini yönetmek için istihdam ararlar. 2016-2026 yılları arasında bu profesyoneller için ortalama %7’lik bir istihdam artışı bekleniyordu. MİB, 2018’de ortalama kazancını 74.000 TL bildirmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu