Hemşire Asistanları Maaşları – Eğitim ve Kariyer Bilgisi

Hemşire Asistanının Görev Tanımı

Hemşirelik asistanları (CNA’lar) hemşirelere hastalara temel bakım sağlamalarında yardımcı olur. CNA’lar genellikle hastalarla yüz yüze vakit geçirerek sağlık ekibinin diğer üyelerinden daha fazla zaman harcarlar. Sertifikalı bakım asistanları genellikle bakım evlerinde, genişletilmiş bakım tesislerinde, hastanelerde ve bazen de hastaların kendi evlerinde çalışmaktadır. Görevleri arasında hayati belirtiler almak; yemek yeme, banyo yapma ve giyinme konusunda yardıma ihtiyacı olan hastalara yardım etmek; yatalak hastaları yeniden konumlandırarak; yatak çarşaflarının değiştirilmesi; tüketilen yiyecek ve sıvı miktarını ve idrar çıkışını not ederek; hastanın aile üyeleriyle etkileşime girme; hastaların izlenmesive verilen bakımın bir kaydını tutmak.

Eğitim Şartları Lise diploması veya dengi
Gerekli beceriler Takım çalışması, iletişim, yönlendirme, çoklu görev, organizasyon
Ortalama Maaş (2023) Hemşire yardımcıları için 27.520 TL
İş Büyümesi (2016-2026) Hemşirelik asistanları için %11

Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Sertifikalı bir hemşire asistanlığı kariyerine başlamak için genellikle lise diplomasına eşdeğerine ihtiyacınız olacaktır. Bir CNA olma gereklilikleri duruma göre değişir. Fakat çoğu devlet gereksinimi belirli sayıda eğitim veya denetimli klinik çalışmayı ve bir yeterlilik sınavını geçmeyi içerir. Birçok teknik okul ve toplum kolejleri devlet onaylı hemşirelik sınavlarına hazırlanmak için bir veya iki aylık eğitim programları sunar.

İstenen Yetenekler

CNA’lar doktor ve hemşirelerin yönetimi altındaki bir tıbbi bakım ekibinin bir parçası olarak çalışmaktadır; Bu nedenle bir takımın bir parçası olarak yön alabilmeniz ve çalışabilmeniz önemlidir. Hemşire asistanları genellikle bir kerede ele almak için birden fazla hastaya ve göreve sahiptir; CNA’ların görevlerini öncelik sırasına koyabilmeleri ve etkili bir şekilde çoklu görev yapabilmeleri önemlidir.

En Popüler:  Kalite Kontrol Mühendisleri Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Ekonomik ve İstihdam Görünümü

Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) hemşire asistanlarını içeren hemşirelik asistanlarının ortalama maaşının 2017’de MİB tarafından 27.520 Türk lirası olduğu bildirildi.

Benzer Meslekler

Bir hemşire yardımcısı olmak için gereken bazı beceriler, diğer alanlardaki işlere hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Tıp asistanı

CNA’lar hastaların evlerinde veya yatan hasta tesislerinde çalışırken, sağlık görevlileri bir klinikte veya doktorun ofisinde idari işler ve temel tıbbi prosedürleri gerçekleştirir. Büro kayıtlarına ek olarak aynı zamanda hayati işaretler alır, ilaç verir ve laboratuvar için numune örnekleri hazırlar. Lisenin ötesinde eğitim gerekli değildir. Fakat bazı işverenler bir meslek okulunda veya topluluk kolejinde, diploma veya lisans programı tamamlayanları tercih eder. Birçok sağlık görevlisi aynı zamanda rekabet avantajı elde etmek için profesyonel sertifikalandırma uygulamasına da devam eder. MİB, 2016 ve 2026 yılları arasında sağlık görevlileri için iş fırsatlarında %29 oranında bir artış öngördü ve ortalama maaşın 2017’de 32.490 TL olduğunu tahmin etti.

Kayıtlı hemşire

Daha karmaşık hemşirelik sorumlulukları almak isteyenler için, kayıtlı hemşirelik mesleğinde kariyer başka bir olasılıktır. Hemşireler yalnızca uygulamalı hasta bakımı sağlamakla kalmaz. Hem de tedavi planlarını koordine eder, tıbbi ekipmanı çalıştırır, hastalıkların teşhisine yardımcı olur ve hasta eğitimi sunar. Alana girmek için, bireylerin bir hemşirelik diploması, bir önlisans veya lisans derecesini tamamlamaları gerekir. Tüm devletler ayrıca Ulusal Konsey Ruhsat Verme Sınavını geçmeyi içeren lisansa da ihtiyaç duyarlar. 2017 Mayıs ayında, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) kayıtlı hemşirelerin ortalama 75.000 TL yıllık maaş aldığını bildirdi. Ayrıca 2016-2026 yılları arasında istihdamda %15’lik bir büyüme öngörüyorlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu