Kalite Mühendisi Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Kalite mühendisleri süreçlerin verimliliğini artırmak için planlar geliştirir ve uygular. Nihai hedef, ürünlerin geliştirilmesi sırasında kalite kontrolüdür. Kalite mühendisleri genellikle bir lisans derecesine sahiptir ve sertifikalandırma genellikle tercih edilir.

Genel Bilgiler

Kalite mühendisleri, ürün kalitesi ve verimlilik gibi faktörlerle ilgilenir. Genellikle bir mühendislik alanında lisans derecesine sahiptir. Birçok kalite mühendisi, Amerikan Kalite Derneği’nden bir Kalite Mühendisi Sertifikası aldı. Bu mühendisler, Kalite ve Liderlik Konseyinden Sertifikalı Kalite Analisti belgesi gibi gelişmiş sertifikalar isteyebilir veya diğer zorlu şartlar arasında sürekli eğitim gerektiren Altı Sigma Kara Kuşak Sertifikasını isteyebilirler. Bu kariyer, mühendislik alanında lisans derecesi almış veya almak isteyen veya bu iş fonksiyonlarını yerine getirmek için gerekli bilgi, beceri ve yeteneklerle iş başında mühendislik eğitimi almış olan bir kişiye hitap edebilir.

Eğitim Şartları Mühendislik lisans derecesi
Önerilen sertifikalarAmerikan Kalite Derneği; Altı Sigma Sertifikası
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)*%8 (tüm mühendisler için)
Yıllık Ortalama Maaş (2021)**67.921 TL

Kaynaklar: *İşgücü İstatistikleri Bürosu; **Payscale

Kalite Mühendisi Kariyer Bilgisi

Bir kalite mühendisi, bir ürünün güvence programlarını getirerek ve standartlar sunarak etkinliğini ve verimliliğini artırmak için çalışır. Bu uzmanlar, her türlü mal ve hizmeti üreten şirketler tarafından istihdam edilmektedir. Kalite mühendisleri genellikle başarısızlık oranlarını azaltarak maliyetleri düşük tutmakla ilgilenir. Ürün geliştirmeden müşteri hizmetine kadar değişen bölümlerle çalışabilirler.

Amerikan Kalite Derneği’ne göre kalite mühendisleri, istatistiksel yöntemler, insan faktörleri ve yönetim bilgi sistemleri de dahil olmak üzere birçok ölçüm ve uygulamalı teknolojiye sahip olmalıdır. Kalite mühendisleri genellikle karar alma pozisyonlarında deneyim sahibidir.

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Birçok kaliteli mühendis, endüstri mühendisliği, makine mühendisliği veya ilgili bir alanda lisans derecesine sahiptir. Bu programlar matematik ve fizikteki dizileri içeren mühendislik ön koşullarına sahiptir. Öğrenciler bu gereklilikleri ilk iki yıl boyunca uygulamalı matematik ve statik ve dinamik gibi fen dersleri ile birlikte yerine getirirler.

Endüstri mühendisliği müfredatı kalite kontrol, verimlilik ve güvenlik dersleri vermektedir. Bazı endüstri mühendisliği programları, kalite mühendisliğinde bir konsantrasyon sunar. Bunlar risk yönetimi ve güvenilirlik mühendisliği derslerini içerebilir. Makine mühendisliği dalında uzman mühendisler, malzeme mukavemeti ve üretim sürecinde dersleri tamamlayabilir.

Kalite sertifikaları

ASQ, bazıları onaylanmış bir okuldan bir derece kazanarak feragat edilebilecek, birden fazla tecrübe gereksinimine sahip Kalite Mühendisi Sertifikasını (QEC) sunar. Bireyler ayrıca yönetim sistemleri, kalite sistemleri ve ürün tasarımındaki konuları kapsayan yeterlilik sınavını geçmelidir.

Kalite ve Liderlik Konseyi, kalite yönetimi ve veri toplama sistemlerinde tecrübeli kişiler için Sertifikalı Kalite Analisti sertifikası sunar. Altı Sigma, sınavları geçme ve projeleri tamamlamaya bağlı olarak çeşitli seviyelerde sertifikalandırma sunmaktadır. Bu sertifikalar uygunluğu korumak için sürekli eğitim gerektirebilir.

Lisans Gereklilikleri

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre hizmetlerini halka sunmak isteyen mühendislerin lisans almaları gerekir. Lisanslı olmak, Ulusal Muayene Kurulu tarafından Mühendislik ve Ölçme Kurulu tarafından yürütülen iki sınavın geçilmesini ve iş deneyimi kazanılmasını gerektirir. İlk sınav, mezun olunan bir öğrencinin alabileceği Mühendislik Temel Sınavıdır. FE’yi başarıyla tamamladıktan sonra, bireyler Mühendislik İlkeleri ve Uygulamaları sınavının tam lisanslı olması için oturmadan önce dört yıl boyunca çalışmak zorundadır.

Maaş Bilgisi

Ağustos 2019’da PayScale Tıbbi cihaz sektöründe çalışan kaliteli mühendislerin ortalama maaşının 72.170 TL olduğunu, elektronik sektöründe çalışanların 71.950 TL yaptığını bildirdi. PayScale ayrıca Altı Sigma Kara Kuşak Mühendisinin aynı dönemde ortalama 84.850 TL kazandığını belirtti.

Kalite mühendisleri, ürünlerin üretimi sırasında Kalite kontrol için süreçleri kolaylaştırır. Ayrıca iç kontrolleri yönetir ve şartnamelere uygunluğu sağlar. Bir lisans derecesi genellikle gereklidir ve sertifikalandırma genellikle daha yüksek bir maaş alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu