Endüstriyel Boru Tesisatçısı Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Endüstriyel Boru Tesisatçısı Görev Tanımı

Endüstriyel boru tesisatçıları, gereken boru türünü ve en etkin kurulum yöntemini belirlemek için planları analiz eder. Bükme makineleri, alev kesiciler ve kaynak cihazları kullanarak, boru tesisatçıları, yüksek basınçlı maddelerin emniyetli ve yumuşak akışını sağlayan boruları keser, büker ve birleştirir. Endüstriyel boru tesisatçıları endüstriyel, elektrik veya atık su arıtma tesislerinde çalışabilir veya büyük ticari yapılarda çalışabilir. Uzmanlaşma fırsatları arasında yangın söndürme sistemleri yer alabilir.

EğitimTicaret veya teknik okul programı, adaylık
İş Yetenekleriİyi fiziksel durum, sıkışık pozisyonlarda çalışabilme ve kötü hava koşulları
ortalama maaş (2023)*Tesisatçılar, borular ve buhar tesisatçıları için 53.910 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*Tesisatçılar, borular ve buhar tesisatçıları için %16 büyüme

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Endüstriyel boru tesisatçıları, stajyerlik programı veya teknik ya da ticaret okulunda resmi eğitim almış çok yetenekli esnaflardır. Örgün adaylıklar genellikle beş yıl sürmektedir ve Birleşik Yolcular Birliği ve Tesisat ve Boru Tesisat Endüstrisi Çırakları gibi yerel sendikalar tarafından desteklenmektedir veya Amerika Mekanik Müteahhitler Birliği. Kabul prosedürleri oldukça rekabetçidir ve mezunlar sendika üyeliğinin ve güvenli istihdamın avantajlarından yararlanmaya devam edebilirler.

Bazı öğrenciler, ticaret veya teknik okullarda 2 yıl boyunca kesintisiz eğitim programları izler ve daha sonra hızlı bir stajyerlik için başvururlar. Hem stajyerlik hem de ikincil programlar, plan okuma, matematik, uygulamalı fizik, güvenlik ve yerel kodlardaki konuları kapsar. İş başında eğitim sırasında çıraklar aynı zamanda boru kalitelerinin ve sistemlerinin nasıl tanımlanacağını ve kurulacağını da öğrenir.

En Popüler:  Heykeltraş Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

İstenen Yetenekler

Endüstriyel boru tesisatçısının işi fiziksel olarak zorlayıcıdır. Mesleğe girmeyi umut edenler, fiziksel güce ve dayanıklılığa sahip olmalı, rahatsız edici veya sıkışık pozisyonlarda çalışabilmeli ve sert hava koşullarına dayanabilmelidir.

İstihdam ve Kazanç Görünümü

Meslek İstatistikleri Bürosu, tesisatçıların, boru tesisatçılarının ve buhar tesisatçılarının 2016’dan 2026’ya kadar istihdamda ülke genelinde istihdamda %16 veya ortalamadan daha hızlı bir artış görmesi beklendiğini bildirmektedir. yeni binalar inşa edildiğinde talep. Tesisatçı, boru tesisatçısı veya buhar tesisatçısı ortalama maaş 2018 yılında 53.910 liraydı.

Benzer Meslekler

Endüstriyel boru kullanımında ticari veya teknik yeteneklere sahip profesyoneller, ilgili yetenekleri kullanan benzer meslekleri göz önünde bulundurabilirler.

Isıtma ve Soğutma Tesisatçıları

Eğitim seçenekleri, stajyerlik veya sertifika ile topluluk kolejlerinde ve ticaret okullarında lisans programları aracılığıyla bulunabilir. Programlar, gelecekteki teknisyenlere ticari veya konut binalarındaki hava kalitesini ve sıcaklık koşullarını nasıl geliştireceklerini tamamlamak ve öğretmek altı ay ile iki yıl sürebilir. MİB’e göre  2016-2026’dan itibaren ülke genelinde ortalama %15 veya daha hızlı artacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu