Yurtdışı Satış Müdürü Maaşları, Ne İş Yapar? Görev Tanımı

Yurtdışı Satış Yöneticisinin Görev Tanımı

Yurtdışı satış yöneticileri, uluslararası iş yapan şirketler için satış operasyonlarını denetler. Genellikle ABD’de olmasına rağmen satış bölgeleri genellikle yerel ve küresel pazarlar dahil olmak üzere dünyayı kapsıyor. Satış fırsatları oluşturabilir, müşteri ilişkileri kurabilir ve sürdürebilir, sunum yapabilir, satış teklifi yazabilir ve dünyanın dört bir yanındaki müşterilerin temel iletişim noktası olabilir.

Küresel satış yöneticileri, çalıştıkları şirketin büyüklüğüne bağlı olarak ABD’de ve yurtdışında bulunan bir müdür veya başkan yardımcısına rapor verebilir ve satış ekiplerini yönetebilirler. Seyahat, genellikle bu işin önemli bir bileşenidir; bazı küresel satış yöneticileri, çalışma saatlerinin üçte ikisini yolda harcıyor. Konukseverlikten üretime kadar çeşitli sektörlerde çalışıyorlar.

Eğitim Lisans veya yüksek lisans işletme veya ilgili alanda gerekli, satış deneyimi de önemlidir
İş Yetenekleri Müşteri hizmetleri, iletişim, esneklik, bilgisayar becerileri
Ortalama Maaş (2023)* Satış yöneticileri için 124.220 TL
İş Büyümesi (2016-2026)* Satış yöneticileri için %7

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Yurtdışı satış yöneticileri genellikle iş veya lisansla çalıştığı sektörle alakalı bir alanda lisans veya yüksek lisans derecesine sahiptir. Fakat satış deneyimi birçok işveren için aynı derecede önemli olabilir. Uluslararası ticaret, ekonomi ve yabancı dillerdeki kurslar iş olanaklarını artırabilir. Yurtdışı Satış Sertifikasına Ulusal Satış Profesyonelleri Birliği (NASP) aracılığıyla ulaşılabilir.

Temel Beceriler

Yurtdışı satış yönetimi, yönetim ve liderlik yeteneğinin yanı sıra mükemmel iletişim, satış ve müşteri hizmetleri yetenekleri gerektirir. Çoklu dil yetenekleri genellikle gereklidir ve yöneticiler ayrıca dış ticaret düzenlemeleri ve küresel ekonomi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalıdır. Yurtdışı satış yöneticileri esnek, esnek ve yoldayken düzenli kalabilmeli, genellikle satış ekiplerini yönetmeli ve uzak noktalardan müşterilerle iletişim kurmalıdır. Mükemmel bilgisayar ve İnternet becerilerine sahip olmalı ve kelime işlem ve elektronik tablo programlarında uzman olmalıdırlar.

En Popüler:  Sahne Sorumlusu Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Finansal Tahmini ve Maaş Bilgisi

MİB, 2016-2026 döneminde satış yöneticileri için iş fırsatlarında %7 büyüme öngörüyor. Ancak küresel satış yönetimindeki büyüme, küresel ekonomideki istikrarsızlıktan etkilenebilir. Ayrıca satış pozisyonları için tazminat, endüstri ve bonus yapılarına göre önemli ölçüde değişebilir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) 2018’de ABD’de satış müdürü için 124.220 TL ortalama maaş beklediğini bildirdi.

Benzer Meslekler

İşte işletme ve pazarlamadaki diğer kariyer seçenekleri:

Pazarlama Müdürü

Genellikle gazetecilik veya reklamcılık gibi bir alanda lisans derecesine sahip olmak, ilgili iş deneyimine ek olarak pazarlama yöneticileri ürün veya hizmet taleplerini tahmin eder ve potansiyel pazarları belirler. 2016 ve 2026 yılları arasında MİB tarafından bu yöneticiler için ortalama %10’luk istihdam artışı öngörülmüştür. Aynı kaynak, ortalama kazançlarını 2018’de 134.290 TL olarak bildirmiştir.

Pazar Araştırması Analisti

MİB, bu analistler için mevcut pozisyonlardaki ortalama artıştan çok daha hızlı olduğunu ve 2016-2026 yıllarından %23 büyüme beklediğini belirtti. Normalde, pazar araştırması veya benzeri bir alanda en az bir lisans derecesi elde eden bu uzmanlar, potansiyel satışları belirlemek için pazar koşullarını analiz ettiklerinde iş ararlar. 2018’den beri MİB’e göre ortalama 63.120 liralık maaş aldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu