ABD’deki En Yüksek Maaşlı Meslekler ve Kariyerler

Satış alanı, şirketlerin müşterilere mal ve hizmet satışında yer alan çok çeşitli beceri ve pozisyonları içerir. Satış kariyeriyle ilgili maaşlarda çok fazla değişiklik var ve aşağıdakiler yüksek ödeme olarak kabul edilen satış kariyeridir.

Satış Kariyer Seçenekleri

Satış kariyeri, bir ürünü tüketicilerin ellerine almak için pazarlama, iletişim ve diğer iş becerilerinin kullanılmasını içerir. Bu alandaki profesyoneller çeşitli personel ve yönetim pozisyonlarında çalışabilir. En yüksek ücretli satış kariyerlerinden bazıları şunlardır:

  • Satış müdürleri
  • Satış mühendisleri
  • Menkul kıymetler, emtialar
  • Finansal hizmetler satış acentası
  • İlaç satış temsilcileri.

Genel Satış Müdürü

Genel satış yöneticileri bir şirket için satış programları uygular ve planlar. Bu profesyoneller, başkalarının satış ve pazarlama çalışmalarını denetler ve şirkette gerçekleştirilen faaliyetlerin şirketin misyon beyanı ve yıl içindeki mali hedefleri ile uyumlu olmasını sağlar. Genel satış yöneticileri genellikle, ABD’ye bağlı olarak ve ürüne bağlı olarak potansiyel olarak ülke dışından farklı pazarlara seyahat eder. Önemli iş ortaklarının ve müşterilerin üründen memnun olmalarını ve yerel koşulların ürünün sorunsuz hareket etmesini sağlayacak şekilde emin olmak için farklı yerlere seyahat ederler.

Satış yöneticileri genellikle satış iş tecrübesine ve lisans derecesine sahiptir. Tecrübe en önemli gereklilik olma eğilimindedir, çoğu işveren 1 ile 5 yıllık tecrübesi olan potansiyel satış yöneticileri arar.

MİB’e göre satış yöneticileri 2016’dan itibaren 117.960 TL ortalama maaş kazandı. Aynı kaynak, satış yöneticileri kullanan popüler endüstrilerin şirket ve işletme yönetimi sağlayıcıları, otomobil satıcıları, toptan elektronik pazarları, büyük mağazalar ve bilgisayar sistemleri tasarım şirketlerini içerdiğini bildirdi.

Satış Mühendisi

Satış mühendisleri, müşterilere sunumlar hazırlamaktan, fiyat pazarlığı yapmaktan, sipariş teslimini planlamaktan ve teknik ve bilimsel ürünlerin satışını tamamlamaktan sorumludur. Ayrıca müşterilerin talep edebilecekleri yeni ürünleri belirlemek için araştırma yaparlar ve ürün geliştirmeye yardımcı olurlar. Satış mühendisleri ayrıca müşterilere bazı satış sonrası destek sağlamaktadır.

En Popüler:  Sertifikalı Anestezi Teknisyeni Maaş, Kariyer ve İş Tanımı

Bu uzmanlar genellikle bir tür mühendislik alanında lisans derecesine sahiptir. Fakat işletme geçmişi olanlar hak kazanabilir. Genellikle mühendislik derecesine sahip yeni mezunların, genellikle satış danışmanı olan eğitimlerden geçirmeleri gerekir. Bu durum satış deneyimi ile birlikte, bir satış mühendisi olarak bir kariyere ortak yoldur.

Mayıs 2016’da, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) çoğu satış mühendisinin yılda 56.990 TL ile 166.000 TL arasında aldığını bildirdi. Ortalama maaş 100.000 liraydı.

Menkul Kıymetler, Emtia ve Finansal Hizmetler Satış Temsilcisi

Menkul kıymetler, emtialar ve finansal hizmet satış acentaları, finansal ürünlerin yatırımcılara satışından sorumludur. Ayrıca bu ürünleri müşterilere açıklar, menkul kıymetler ve emtialar satın alır ve satarlar, şirketlere finansal danışmanlık sunarlar ve menkul kıymetlerin performansını analiz ederler. İşin Gereklilikleri, komisyoncu veya yatırım bankacısı gibi iş unvanına göre değişebilir.

Bir işletme ile ilgili lisans derecesi giriş seviyesi satış temsilcisi işleri için en yaygın şarttır. Alanında ilerlemek isteyenler genellikle işletme yüksek lisans derecesine sahip olurlar. Gerekli olan lisans ve sertifikalar pozisyona göre değişmektedir. Örneğin aracı kurumlar ve yatırım bankacıları, Finans Sektörü Düzenleme Kurumu’na (FINRA) firma temsilcileri olarak kaydolmalıdır. İş yerinde eğitim yapılır.

MİB, 2016’da bu satış acentaları için ortalama maaşının 67.310 Türk lirası olduğunu bildirdi. En düşük %10’luk ortalama 33.340 Türk lirası, ilk %25’i ise yıllık 131.180 Türk lirası veya üstü oldu.

İlaç Satış Temsilcisi

Bu uzmanlar sıklıkla ilaç şirketlerinde çalışmakta ve hekimler, hastane personeli, eczacılar, huzurevleri ve yasal uyuşturucu kullanan ve alan diğer yerler ile ilişkiler kurmaktadır. Bu meslek satışın yanı sıra şirketin sattığı ilaçları da gerektirir. Bu uzmanlar yoldayken uzun süre satış yapmakta ve bazıları kişisel ve iş yaşamlarında hokkabazlık yapmakta zorlanmaktadır.

En Popüler:  Bilimsel Fotoğrafçı Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Birçok eczacılık temsilcisi ya üniversitede ya da iş hayatındaki ilk yıllarında farmakoloji dersleri almaktadır. Kimya gibi farmasötiklarla ilgili bir lisans derecesi genellikle bir gerekliliktir. Birçok şirket yaklaşık bir yıl süren ve genellikle ürünün üretim ve dağıtımının çeşitli yönleri arasında bir rotasyon içeren resmi eğitim programları içerir.

Mart 2017’ye göre ilaç satış temsilcilerinin çoğu yılda ortalama 44.000 TL ile 103.740 TL arasında alırken, ortalama maaşı 73.720 TL oldu.

Satışlar, sırasıyla şirketler ve tüketiciler arasında ürün ve para alışverişinin kolaylaştırılmasıyla ilgilidir. Satış alanında çok sayıda kariyer seçeneği vardır ve bazıları en yüksek maaşlı satış yöneticisi olmakla birlikte bazıları diğerlerinden daha yüksek ödeme potansiyeline sahiptir; satış mühendisleri; menkul kıymetler, emtialar ve finansal hizmet satış acentaları ve ilaç satış temsilcileri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu