Atletik Antrenör Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Atletik Bir Antrenör İçin Görev Tanımı

Müşterileri ve hastaları egzersiz, beslenme ve yaralanmaların önlenmesi hakkında talimat vererek onlara sağlıklı ve aktif tutmak için bir doktora danışıyor. Antrenörler en iyi sporcuların yaralanmalarını atletik bant, bandaj veya zaman zaman atma veya kıymık kullanımıyla azaltmak için bilinir. İşyerlerinde, fiziksel rehabilitasyon yapmak veya işyeri ergonomisini geliştirmek gibi görevleri hasta günlerini ve işçi tazminatını azaltmaya yardımcı olur.

Eğitim Şartları Spor hekimliği, atletik eğitim ve ilgili alanlarda lisans derecesi
İşin Gereklilikleri Müşterileri ve hastaları sağlıklı ve aktif tutmak için bir doktora danışmak; bir rehabilitasyon planı oluşturmak ve uygulamak; tedavi/yaralanma raporlarını sürdürmek
Ortalama Maaş (2024)* 46.630 TL(tüm atletik eğitmenler)
İş Büyümesi (2016-2026)* %23 büyüme (tüm atletik eğitmenler)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Sertifikalı olmak için, Atletik Eğitim Vakfı Akreditasyon Komisyonu tarafından onaylanmış bir üniversiteden en az bir lisans derecesi ile mezun olmak gerekir. Lisans programları spor hekimliği, atletik eğitim veya kinoloji, egzersiz bilimi veya egzersiz fizyolojisini içerir. 2012 yılında Ulusal Atletik Antrenörler Birliği, atletik antrenörlerin %70’inin yüksek lisans veya doktora derecesine sahip olduğunu iddia etti. Meslek İstatistikleri Bürosu, hemen hemen her devletin 2017 yılından itibaren lisanslandırılması veya kaydedilmesi için atletik bir eğitmen gerektirdiğini söylüyor.

Beceriler

MİB, çeşitli gruplarla iyi etkileşimde bulunabilmeleri ve iyi iletişim kurabilmeleri gerektiğini belirtir. Ayrıca eğer atletik bir antrenörseniz, potansiyel olarak stresli durumlarla başa çıkmanız gerekeceğini de söylüyor.

Maaş ve Kariyer Genel Görünümü

MİB, atletik antrenman işlerinin sayısının 2016-2026 arasında %23 oranında artacağını tahmin ediyor. Bu büyüme, özellikle sağlık, fitness ve gençlik sporlarının gelişen alanlarında, normalden çok daha hızlı. Bununla birlikte spor takımlarının pozisyonları sadece büyük talep değil aynı zamanda düşük ciroludur. Çünkü genellikle yüksek miktarlı, yüksek profilli işler, liselerde bile. 2017 itibarıyla, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) atletik eğitmenler tarafından kazanılan ortalama maaşı 46.630 Türk lirası olarak bildirmiştir.

En Popüler:  Vitray Sanatçısı Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Benzer Meslekler

Benzer Meslek seçeneklerinden bazı örnekler:

Rekreasyon Terapisti

Bu terapistler, müzik, dans, drama ve spor gibi rekreasyonel faaliyetlere dayalı engelli veya yaralı hastalar için tedavi planlaması ve yönlendirici programlar istiyorlar. Çoğu durumda, bir lisans derecesi gerekir ve birçok işveren rekreasyon terapistleri arar. 2016-2026 yılları arasında MİB tarafından ortalama %7’lik bir iş artışı öngörülmüş ve bu profesyoneller 2017’de ortalama 47.690 TL kazanmıştır.

Egzersiz Fizyoloğu

MİB’e göre egzersiz fizyologları için 2016-2026 yılları arasında ortalama %13’lük istihdam artışı bekleniyordu. Bu uzmanlar tıbbi geçmişleri analiz eder ve uygun egzersiz programlarını belirlemek için hastaları test eder. Lisans derecesi gerekir ve çoğu devlet de lisans veya sertifika gerektirir. MİB, 2017 yılında bu profesyonellerin yılda 49.090 TL ortalama maaş kazandığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu