Dini Sanatçı Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Dini Sanatçılar İçin Görev Tanımı

Dini sanatçılar, Hıristiyan, Yahudi veya diğer dini temalarla resim, müzik ve ilgili sanat eserleri yaratır. Genelde dini kitap yayıncıları, müzik etiketleri, tiyatro ve dans grupları veya hazır fotoğraflar ve resim şirketleri için serbest olarak çalışırlar. Her ne kadar bazı dini sanatçılar kendi kendine öğretilmiş olsalar da çoğu sanat ve sanat tarihinde bir geçmişe sahiptir.

Eğitim Şartları Lisans derecesi en yaygın olmakla birlikte, birçok kariyer herhangi bir eğitim önkoşulu gerektirmez
İş Yetenekleri Pazarlama ve tanıtım, teknoloji yeterliliği, sanat ve din anlayışı
Saatlik Maaş (2023)* 26.96 Türk lirası (tüm müzisyenler ve şarkıcılar), 17.49 Türk lirası (tüm aktörler), 23.60 TL (tüm zanaat ve güzel sanatçılar)
Kariyer Durumu (2016-2026)* %6 (tüm müzisyenler ve şarkıcılar), %12 (tüm aktörler), %6 (zanaat ve güzel sanatçılar)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir kariyere başlaması zorunlu olmamakla birlikte, dini sanatla ilgilenen öğrenciler görsel sanatlar, müzik, tiyatro veya dini çalışmalar alanında lisans programları izleyebilirler. Lisans, Görsel Sanatlar alanında, genel eğitim, sanat tarihi ve stüdyo sanatının temellerini içeren sınıfları içerebilir. Dini çalışmalarda 4 yıllık bir program izleyen mezunlar, inanca dayalı temaların daha derinlemesine çalışmalarını sürdürme şansına sahip olabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Sanat ve din arasındaki ilişkiyi anlamanın yanı sıra, dini sanat uzmanları çalışmalarını oluşturmak için kullanılan yazılım ve teknoloji hakkında bilgi sahibidir. Üniversite Kuruluna göre aday sanatçıların kendilerini nasıl pazarlayacaklarını ve tanıtacaklarını bilmeleri gerekiyor.

En Popüler:  Endüstriyel Soğutma Teknisyeni Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

Meslek İstatistikleri Bürosu, dini sanatçılara özgü iş görünümü ve maaş istatistikleri sunmamasına rağmen aktörler, iyi sanatçılar ve müzisyenler için rakamlar rapor ediyor. MİB’e göre oyuncular ortalamadan daha hızlı bir iş büyümesine sahip olurken, ikinci iki meslek grubu 2016’dan 2026’ya kadar ortalama iş büyümesi yaşayacak. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) ayrıca 2017’de zanaatkarların ve iyi sanatçıların ortalama maaş kazandığını 23.60 TL Bir saat içinde, oyunculara ve müzisyenlere (şarkıcılar dahil) sırasıyla saat başı 17.40 TL ve 26.90 liralık saatlik ücretler ödendi.

Benzer Meslekler

Diğer benzer meslekler şu maddeleri içerebilir:

Felsefe ve Din Öğretmenleri

Bir Felsefe Doktoru (Doktora) genellikle din, felsefe ve teolojide lise sonrası dersleri vermek için gerekli olsa da bireysel topluluk kolejleri yüksek lisans derecesine sahip adayları düşünebilir. Ortaöğretim sonrası öğretmenler için ek faaliyetler idari görevleri, müfredat geliştirme, araştırma ve yazmayı içerebilir. MİB, istihdam sonrası üniversite sonrası felsefe ve din öğretmenleri için 2016 ve 2026 yılları arasında %12 oranında bir artış beklediğini bildirdi. 2017’de üniversite sonrası felsefe ve din öğretmenlerinin ortalama 69.590 TL maaş kazandığı bildiriliyor.

Yazarlar

Yazarlar ve yazarlar, online ve basılı yayınlar, kitaplar, senaryolar ve şarkılar dahil olmak üzere çeşitli medya türleri için içerik ve metin planlar ve üretir. Tam zamanlı profesyonellerin genellikle İngilizce ya da gazetecilik gibi alakalı bir alanda lisans derecesine ihtiyaçları vardır. 2016 ve 2026 arasında, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) ülke genelinde yazarlar için işlerde %8 veya ortalama bir büyüme öngörmüştür. 2017 yılının Mayıs ayında, MİB’e göre yazarlara ve yazarlara ortalama 61.820 liralık maaş verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu