İstatistiksel Analiz Uzmanı Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

İstatistiksel Analiz Uzmanı İçin Görev Tanımı

İstatistik asistanları bulguları özetleyebilir, raporlar (çizelgeler ve grafikler dahil) oluşturabilir, istatistiksel bilgilerin veritabanlarını koruyabilir ve anketlerin zor dosyalarını tutabilir. Bazen anketleri yönetmeleri, odak gruplarını denetlemeleri veya müşterilere ve iş arkadaşlarına sunum yapmaları isteniyor. Bazı istatistik asistanları ayrıca zamanlama, kelime işlem ve veri girişi gibi idari görevleri de yapabilirler. Amerika Birleşik Devletleri’nde sağlık ve üniversite araştırmalarından reklam ve sigortacılığa kadar çeşitli alanlarda çalışıyorlar.

Eğitim Ön lisans derecesi yeterli olabilir, lisans derecesi genellikle gerekir
İş Yetenekleri Bilgisayar ve matematik becerileri, sayısal verilerle deneyim, yazılım bilgisi
Ortalama Maaş (2023) 47.000 TL* (istatistiksel asistanlar için)
İş Büyümesi (2016-2026) %9* (istatistiksel asistanlar için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Birçok işveren lisans derecesi gerektirir. Fakat bir iştirakçi lisans ve matematik dersleri ile istatistik bazı pozisyonlar için yeterli olabilir. Bazı istatistiksel yardımcı pozisyonlar, istatistikte ileri dereceleri takip eden lisansüstü öğrenciler tarafından da doldurulur. Sayısal verilerle uğraşmak ve istatistiksel yazılımla çalışmak, iş arayanlara avantaj sağlayabilir. Devlet kurumları gibi bazı işverenler, başvuru sahiplerinden istatistiksel asistan sertifika sınavı geçmelerini isteyebilir.

Gerekli Yetenekler Nedir?

İstatistik asistanları hem yazılı hem de sözlü olarak güçlü iletişim becerilerine ek olarak iyi bilgisayar ve matematik becerilerine sahip olmalıdır. İstatistiksel yazılıma aşina olmalı, iyi veri girişi ve kelime işlem becerisine sahip olmalı ve çizelge ve grafikler oluşturabilmelidir. Veri topladıkları alanla ilgili bilgi önemlidir; böylece bilgileri doğrulayabilir, hataları saptayabilir ve sonuçları özetleyebilirler. Oldukça organize olmalı, verileri yönetebilmeli ve bilgisayar ve kağıt dosyalarını korumalıdır. Birçok istatistik asistanı ayrıca programları koordine eder ve ek idari görevleri yerine getirir. Müşteriler, iş arkadaşları ve anket konuları ile etkileşime girmeleri rahat olmalı.

En Popüler:  Klinik Kodlama Nedir? Kodlayıcı Maaşları ve İş Tanımı

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre istatistiksel yardım işlerinin 2016 ve 2026 arasında %9 artacağı tahmin edilmektedir.Mayıs 2017’de bu meslek için yılda 47.900 liralık bir ortalama maaş bildirmiştir.

Benzer Meslekler

Profesyonel destek alanındaki bu alternatiflere bir göz atın:

Avukatlık

Avukatlar, yasal araştırmalar yoluyla birlikte çalıştıkları avukatlara, davaya katılanlarla görüşmek için randevu almak, denetleme avukatının yönüne göre yasal evrak hazırlamak ve dosyalamak ve mahkeme salonunun ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak (sergi sergilemek, teknoloji ihtiyaçlarını karşılamak, not almak) ve transkriptleri gözden geçirin). Paralegal olmak için çeşitli eğitim yolları vardır – seçeneklerden biri en azından avukat çalışmalarında bir önlisans derecesinin sürdürülmesidir; oysa lisans derecesine sahip olanlara açık olan başka bir seçenek de bir sertifika programının tamamlanmasıdır. Daha önceki ilgili deneyim ve gönüllü mesleki sertifikalandırma, adaylara iş bulma konusunda avantaj sağlayabilir. Avukatlarin istihdamının 2016-2026 arasında %15 oranında artması bekleniyor. Avukatlar, 2017’de ortalama 50.410 TL maaş kazandı.

Ölçme Teknisyeni

Bir anket teknisyeni, veri toplamaya katılarak anketörlere yardımcı olur. Ölçme teknisyenleri, ölçüm yapmak için alandaki ölçme araçlarını kullanır; daha sonra bu bilgileri elektronik olarak düzenlerler. Anket teknisyeni olarak çalışmak için lise diploması gerekir; okul sonrası eğitim programları bazen mevcuttur. Genellikle istihdam için gerekli değildir. Ölçme teknisyenleri isteğe bağlı sertifika alabilirler. Bu alandaki işlerin, MİB’e göre 2016-2026 arasında %11 oranında artacağı tahmin ediliyor. Ölçüm teknisyenleri, 2017 yılında 43.340 liralık ortalama maaş aldıklarını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu