Video Kamera Operatörü Maaşları, Ne Yapar? İş Tanımı

Video Kamera Operatörü için Görev Tanımı

Video kamera operatörleri, haber yayınlarında, belgesellerde, spor etkinliklerinde, reklamlarda ve canlı televizyonlarda kullanılan hareketli görüntüleri kaydeder. Bu çalışanlar ayrıca video düzenleme ve üretme gibi ek görevler de yapabilirler. Video kamera operatörleri, üniversiteler, televizyon istasyonları, spor organizasyonları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve şirketler dahil olmak üzere çeşitli yerlerde çalışır. Yetenekli bir video kamera operatörü, ülkenin herhangi bir yerinde iş bulabilir. Fakat Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre en fazla video kamera işi yapan bölgeler Kaliforniya, New York ve Teksas’ta bulunuyor.

Eğitim Gazetecilik, televizyon, film veya videografide önlisans veya lisans derecesi önerilir. Fakat zorunlu değildir
İş Yetenekleri Teknik beceriler, yaratıcılık, lens bilgisi ve aydınlatma
Ortalama Maaş (2023) Tüm kamera operatörleri için 53.000 TL
İş Büyümesi (2016-2026) Tüm kamera operatörleri için %7

Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Birçok video kamera operatörü pozisyonu için bir üniversite diplomasına gerek duyulmasa da videografide, gazetecilikte, televizyonda ve televizyonda bir iştirak veya lisans diploması mükemmel eğitim sağlayabilir. Bazı üniversiteler ayrıca sinematografi alanında 2 yıllık sertifika programları sunmaktadır ve kamera operasyonu, çekim kompozisyonu, teknik ve ışıklandırma dersleri vermektedir. Referanslara ve kredilere ek olarak bazı işverenler, teknik beceriyi gösteren bir makara klips talep edebilir. Videografcılar genellikle prodüksiyon asistanı olarak başlar ve serbest ve gönüllü fırsatlar aracılığıyla ek deneyim kazanırken, yollarına devam ederler. Video kamera operatörlerinden bazı pozisyonlarda göz önünde bulundurulması gereken bir birliğe katılmaları gerekebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Video kamera çalışmasında çalışmak iyi görüş, teknik beceri ve yaratıcılık gerektirir. Kameralar, objektifler ve ışıklandırma hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmanın yanı sıra, stüdyolar ve uzak konumlar gibi farklı ortamlarda kamera kullanma yeteneği de önemlidir. Birçok pozisyon için ekipman ve yazılım düzenleme bilgisi de gereklidir. Bir video kamera operatörü baskı altında iyi çalışabilmeli, iyi bir iletişimci olabilmeli ve bir ekibin parçası veya bir birey olarak çalışabilmelidir. Birçok iş, bir kamerayı uzun süre ayakta tutabilmeyi veya bekletmeyi gerektirir. Serbest çalışanlar ayrıca iyi ağ kurma ve iş becerilerine sahip olmalıdır.

En Popüler:  Klinik Yöneticileri Nedir? Ne İş Yapar?

Ekonomik Durum

MİB’e göre televizyon, sinema ve video kamera operatörlerinin işlerinin 2016’dan 2026’ya ortalama %7 oranında artması bekleniyor. Video kamera operasyonu oldukça rekabetçi bir alandır ve geniş bir beceri seti geliştirmek fırsatları artırabilir. iş güvenliği için. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, geleneksel televizyon deneyimine sahip profesyoneller dijital prodüksiyon ve İnternet programcılığında fırsatlar bulabilirler. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) 2017’de televizyon, sinema filmi ve video kamera operatörleri için ortalama maaşın 53.000 TL olduğunu bildirdi.

Benzer Meslekler

Kameranın çalışmasıyla ilgili diğer birkaç seçenek için, şu kariyerleri göz önünde bulundurun:

Fotoğrafçı

Video kamera operatörleri gibi, fotoğrafçılar da fotoğraf çeker ancak fotoğrafçılar hareketli görüntüler kaydederken fotoğrafçılar fotoğraf çeker. Fotoğrafçılar, portreler, manzaralar veya havadan görüntüler gibi belirli bir tür fotoğraf çekimi konusunda uzmanlaşabilirler. Fotoğrafçı olarak çalışmak için gereken eğitim seviyesi iş türüne bağlıdır. Örneğin portre fotoğrafçıları zanaatlarını öğrenmek için birkaç ders alabilirken, haber fotoğrafçılarının lisans derecesine sahip olmaları gerekebilir.

MİB’e göre 2017’deki tüm fotoğrafçı türleri için ortalama maaş 32.490 liraydı. MİB, profesyonel fotoğrafçılara yönelik işlerin 2016’dan 2026’ya kadar %6 oranında azalacağını tahmin ediyor. Bu durum insanların kendi fotoğraflarını çekmelerini kolaylaştıran gelişmiş kamera teknolojilerinden kaynaklanıyor.

Yayın Teknisyeni

Televizyon veya filmin teknik tarafında çalışmak. Fakat kamerayı çalıştırmak istemeyenler için, yayın teknisyeni olarak kariyer yapmak iyi bir seçim olabilir. Yayın teknisyenleri, kamera operatörü tarafından kaydedilen video görüntülerini alır ve ses ve görüntü kalitesini düzenler. Ayrıca canlı televizyon yayınlarında ses ve görüntü kalitesini koruyan ekipmanı da çalıştırırlar. Bir önlisans derecesi ve teknik yetenek bu kariyer için gereklidir. MİB’e göre yayın teknisyenleri için işlerin 2016’dan 2026’ya kadar ortalama %8 oranında artacağı tahmin ediliyor. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) 2017’de yayın ve ses mühendisliği teknisyenlerinin ortalama maaşının 42.000 TL olduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu