PeopleSoft Programcısı Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

PeopleSoft Programcısının Görev Tanımı

PeopleSoft Programcıları, işletmelerin İnternet’teki işletme işlevlerine erişmelerini sağlayan PeopleSoft İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri  yazılım paketi ile birlikte çalışır. PeopleSoft Geliştiricileri, PeopleCode script dili ile programlar yazar ve belirli şirketlerin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış veritabanları oluşturur.

Eğitim Şartları Genellikle bilgisayar bilimleri alanında lisans derecesi; PeopleCode script dili ve ürünleri bilgisi
İşin Gereklilikleri PeopleCode kodlama dili ile yazma programları ekleyin; Müşterinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış veri tabanları oluşturmak
Ortalama Maaş (2023) 84.290 TL (tüm bilgisayar programcıları)
İş Büyümesi (2016-2026) %7 düşüş (tüm bilgisayar programcıları)

Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

PeopleSoft geliştiricileri, genellikle bilgisayar bilimi alanında lisans derecelerine ve ayrıca PeopleCode betik dili ve şirketin ürünleri ile ilgili deneyime sahiptir. Oracle Corporation aracılığıyla, aday adaylar, PeopleTools Geliştirici Sertifikalı Uzman veya PeopleTools Geliştirici Sertifikalı Uzman Uzman olarak bir kimlik bilgisine yol açabilecek programlama sertifikası sınıfları ve sınavları izleyebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

PeopleSoft programcıları, problemleri önceden tahmin edip çözme becerisine sahip analitik problem çözücüler ve mantıklı düşünürlerdir. Yaratıcılık, özellikle işletmeler ve organizasyonlar için platformlar tasarlarken önemlidir. Üst düzey programcı pozisyonlarına ilerlemek, bağımsız olarak çalışabilme yeteneğini gerektirir.

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

PeopleSoft Geliştiricileri, özellikle iletişim ve ticaret için teknolojiye dayanan birçok sektörde bulunabilir. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre bilgisayar programcıları genel olarak 2016 ve 2026 yılları arasında ülke genelinde işlerde %7’lik bir düşüş göreceklerdir. Çünkü bu şirketler genellikle bu hizmetleri diğer ülkelerdeki şirketlere dış kaynak olarak kullanıyorlar. İlgili 4 derecelik, güncel yeteneklere ve çeşitli bilgisayar programlama dilleriyle ilgili deneyime sahip olan adaylar en iyi fırsatlardan yararlanacaktır. MİB, 2018’de bilgisayar programcıları tarafından kazanılan ortalama maaşın 84.290 TL olduğunu bildirdi.

En Popüler:  Sertifikalı Anestezi Teknisyeni Maaş, Kariyer ve İş Tanımı

Benzer Meslekler

Benzer Meslek seçeneklerinden bazı örnekler:

Yazılım geliştiricileri

Yazılım geliştiriciler, bilgisayar aygıtları ve ağları için sistemler ve göreve özgü uygulamalar tasarlar. Lisans derecesini bilgisayar bilimleri programında tamamlamak öğrencilere endüstri için en geniş hazırlığı sağlayabilirken, bazı adaylar profesyonelleri matematik veya yazılım mühendisliği alanında da resmi bir eğitim görüyorlar. MİB’e göre genel olarak yazılım geliştiriciler, 2016 ve 2026 yılları arasında ülke genelinde işlerde %24 artış bekleyebilirler; MİB tarafından bildirildiği üzere, 2017’de bir yazılım geliştiricinin ortalama maaşı 103.560 Türk lirasıdır.

Web geliştiricileri

Web geliştirme, web mimarlarını ve programcılarını, web tasarımcılarını ve web yöneticilerini içeren geniş bir mesleki kategoridir ve yaratıcı ve teknik görevler pozisyona göre değişebilir. Web tasarımında bir önlisans alanında başlamak için yeterli olabilir; web mimarlarının Bilgisayar Bilimleri veya Programlama Bilim Lisans gerekebilir. MİB’e göre 2016 ve 2026 arasında web geliştiricileri, işlerde ortalama %15 veya daha hızlı bir büyüme görecekler. Web geliştiricileri 2018’de ortalama 69.430 TL maaş alırken, en düşük ve en yüksek %10 aralıktakiler sırasıyla yaklaşık 37.930 TL ve 124.490 TL kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu