Epidemiyolog: Görev ve Kariyer Bilgileri

Epidemiyolog için Görev Tanımı

İki epidemiyolog kategorisi araştırma ve kliniktir. Araştırma epidemiyologları, onları tedavi etmenin veya önlemenin, insan vücudunun tamamını etkileyen HIV gibi hastalıkları araştırmanın veya akciğer veya kalp gibi vücudun bir bölgesini hedefleyen hastalıklara odaklanmanın yollarını bulmak için hastalıkları araştırır. Araştırma epidemiyologları genellikle üniversiteler gibi araştırma tesislerinde veya hükümet için çalışır. Klinik epidemiyologlar genellikle hastalıkların patlamasını önlemek veya önlemek için doktorlarla işbirliği yaptıkları hastanelerde veya ayakta tedavi merkezlerinde çalışırlar.

Eğitim Yüksek Lisans veya Doktora Epidemiyolojide
İş Yetenekleri Analitik, detay odaklı ve etkili iletişim kurabiliyor
Ortalama Maaş (2023)* 76.230 türk lirası (tüm epidemiyologlar)
İş Büyümesi (2016-2026)* %9 (tüm epidemiyologlar)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Epidemiyologların en az bir yüksek lisans derecesi almaları gerekir. Fakat bir takım ileri pozisyonlar tıbbi bir derece veya bir Doktora) gerektirir. Epidemiyolog olmak isteyen öğrenciler anatomi, kimya, salgın araştırması, enfeksiyon kontrolü ve toksikoloji gibi dersler almalıdır.

İstenen Yetenekler

Epidemiyologlar güçlü bir matematik ve fen geçmişine ihtiyaç duyarlar ve tıbbi verileri toplama, analiz etme ve anlama yeteneğine sahip olmalıdırlar. Ayrıntı odaklı olmalı ve sözlü ve yazılı olarak etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidirler.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre epidemiyologlar 2017’de ortalama 76.230 ₺ yıllık maaş aldı. 2016-2026’dan bu yana yerel halk sağlığı endişeleri ve artan baskı nedeniyle alanda %9’luk iş artışı bekleniyordu. sağlık sonuçlarını izlemek için hastaneler.

Benzer Meslekler

Bu alandaki diğer kariyer seçenekleri şunlardır:

En Popüler:  Gravür Operatörü Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Sağlık eğitimcisi

Lisans derecesi ile sağlık eğitimciler programları geliştirebilir ve insanlara lider sağlıklı yaşamlar hakkında bilgi verebilirler. Bu meslekte 2016-2026 yılları arasında MİB tarafından ortalamanın %14’lük iş artışı öngörülmektedir. Sağlık eğitimcileri için ortalama maaş 2017’de 59.010 türk lirasıdır.

Mikrobiyolog

Bu bilim adamları, doktora derecesine rağmen lisans derecesine sahip mikroskobik organizmaları incelemek için alana girebilirler. genellikle bağımsız araştırma veya kolej ortamlarında çalışmak için gereklidir. MİB’e göre 2017 yılında mikrobiyologlar yılda ortalama 78.900 ₺ kazandılar ve 2016-2026 yılları arasında %8’lik bir istihdam artışı bekleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu