Polis Dedektifi Maaş, Kariyer ve İş Tanımı

Bir polis dedektifi olarak bir kariyer hakkında düşünüyorsanız, güçlü gözlem, görüşme, kişilerarası ve araştırma becerilerine sahip olmalısınız. Bir lise diploması gereklidir ve bir kolej derecesi faydalı olabilir. Fakat tüm dedektifler polis akademisi eğitimini tamamlamalıdır ve genellikle bir polis kuvveti ile ilgili deneyim gerekir.

Genel Bilgiler

Bazen özel ajanlar olarak bilinen polis dedektifleri, suçları araştıran ve çözen yerel veya devlet kolluk kuvvetleridir. Lise diploması, bu iş için gerekli asgari eğitimdir. Fakat ceza adalet veya alakalı bir alanda lisans programı tamamlamanın bazı kariyer avantajları olabilir. Kalkınan polis dedektifleri genellikle polis memuru olarak başlar ve polis akademisi eğitimini tamamlamalı ve dedektiflik pozisyonuna geçmeden önce kuvvetle ilgili iş deneyimi kazanmalıdırlar. Bazı fiziksel ve yaş şartları ayrıca polis memurları ve dedektifler için de geçerlidir.

Eğitim Şartları En az lise diploması; ilgili derece programları mevcuttur
Diğer gereklilikler Polis akademisi eğitiminin tamamlanması; iş deneyimi; asgari 21 yaş; Fiziksel sınavların ve görme testlerinin başarıyla tamamlanması
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* Tüm polis ve dedektifler için %5
Ortalama Maaş (2023)* Tüm dedektifler ve suçlu araştırmacılar için 81.920 TL

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Polis Dedektiflerinin Mesleki Özeti

Şüpheli faaliyetler için devriye gezmek üzere coğrafi bölgeler tayin edilen üniformalı polis memurlarının aksine, polis dedektifleri suçları çözmek için gözlem, röportaj ve araştırma becerilerini kullanarak sivilce içinde çalışır. Cinayet veya hırsızlık gibi belirli suç türlerinin soruşturulmasına atanabilirler.

Görevlerinin bir parçası olarak polis dedektifleri suç mahallerinden kanıt toplayabilir ve alanları kurcalamaya karşı koruyabilir. Bilgi toplamadaki başarıları, şahitlerin veya potansiyel şüphelilere yakın kaynakların güvenmesine bağlı olabileceğinden, hızlı düşünebilmeleri ve kişilerarası yetenekleri mükemmel olmaları gerekir. Yeterli kanıt toplandıktan sonra polis dedektifleri tutuklamalar yapabilir ve davalar için bilgi hazırlayabilir. Sürmekte olan soruşturmalar hakkındaki dosyaları tutarlar ve sıklıkla mahkemede tanık olarak görev yaparlar.

En Popüler:  Madde Bağımlılığı Danışmanı Nedir? Maaş ve Eğitim Bilgisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu