Hipnoterapi Uzmanı Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Hipnoterapi, bir terapistin hastaları psikolojik veya fiziksel rahatsızlıklar için tedavi etmek için hipnotik öneri kullandığı alternatif bir tıp uygulamasıdır. Hipnoterapi ile birlikte meslek seçenekleri evlilik ve aile terapistleri, psikologlar ve doktorlardır. Bu mesleklerin her biri için lisans gereklidir ve en az bir yüksek lisans veya doktora derecesine ihtiyacınız olacaktır.

Genel Bilgiler

Hipnoterapi, uygulayıcıların psikolojik veya fiziksel hastalıklardan muzdarip olan hastaları tedavi etmek için gevşeme, hayal gücü, doğrudan hipnotik öneri ve hipnotik sonrası öneri tekniklerini kullandıkları alternatif bir ilaç türüdür. Hipnoterapistler, ilk mesleklerinde çalışmak için gereken eğitim ve öğretime sahip olmalıdır. Hipnoterapistler çoğunlukla sosyal hizmette veya sağlık hizmetlerinde terapistler, danışmanlar, psikologlar ve doktorlar olarak çalışır. Bu uzmanlar, Sertifikalı Hipnoterapistler Kurulu tarafından tanındıktan sonra hipnoterapi uygulamalarına başlayabilir. Bu kariyer, hastaların hastalıklarını tedavi etmek için alternatif yaklaşımlarla ilgilenenlere hitap edebilir.

Kariyer
Evlilik ve Aile Terapisti
Psikolog
Doktor (Genel Pratisyen)
Eğitim Şartları Yüksek lisans Yüksek lisans veya doktora Tıp fakültesi ve ikametgah
Lisans gereklidir gereklidir gereklidir
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* %22 %14 %7
Ortalama Maaş (2023)* Yıllık 50.090 Türk lirası Klinik, danışma ve okul psikologları için yıllık 76.990 TL Aile ve genel pratisyenler için yıllık 201.000 TL

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Kariyer seçenekleri

Hipnoterapistler, ilk önce uygulamak istedikleri ilk meslekte lisans sınavları için oturmak için gerekli eğitim ve öğretimi tamamlamalıdır. Sağlık hizmeti, danışmanlık veya sosyal hizmetler dahil olanlar dahil olmak üzere, hipnoterapistlerin aday olabileceği birçok temel kariyer vardır. Asgari eğitim gereksinimleri her ilk meslek için değişir.

Evlilik ve Aile Terapisti

Evlilik ve aile terapistleri, müşterilerin bir evlilikte veya ailede zorluk çekmelerine yardımcı olur. Müşterilerin, duygularını ifade etmeleri için hastaları teşvik etmek için başa çıkma mekanizmaları geliştirmelerine yardımcı olmaktan, müşterilerin gelecekleri hakkında karar vermelerine yardımcı olurlar. Ayrıca zihinsel bozuklukları teşhis ve tedavi etmek için psikoterapötik teknikler kullanırlar. Psikoloji, sosyal hizmet veya ilgili zihinsel sağlık alanında yüksek lisans derecesi, bir kişiyi evlilik ve aile terapisti olmaya hak kazanır. Fakat çoğu durumda evlilik ve aile terapistlerinin pratik yapabilmeleri için lisans almaları gerekir.

En Popüler:  Heykeltraş Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre evlilik ve aile terapistleri için öngörülen istihdam artışı, 2018 – 2828 arasında ortalama %22’dir. 2018’den beri evlilik ve aile terapistleri için ortalama maaş

Psikolog

Psikologlar, grup, birey ve aile de dahil olmak üzere farklı terapiler kullanarak, zihinsel bozuklukları ve sakatlıkları teşhis eder ve tedavi eder. Klinik, danışmanlık ve araştırma psikologları genellikle doktora, bir yıllık staj tamamlar ve devlet lisans sınavlarına girmeden önce iki yıla kadar tecrübe kazanırlar. Fakat yüksek lisans derecesine sahip mezunlar, endüstriyel örgütlü programlarda çalışabilirler.

MİB’e göre 2018’de psikolojik danışma ve okul psikologları için ortalama maaş 76.990 TL ve tahmini iş büyümesi 2018-2028’den %14dür.

Doktor (Genel Pratisyen)

Doktorlar, 4 yıllık bir tıp derecesi programı ve üç ile sekiz yıl süren bir ikamet de dahil olmak üzere en zorlu eğitim şartlarına tabidir. Çoğu tıp öğrencisi, tıp fakültesine en az lisans derecesi ile girmektedir. Rezidans sırasında, doktorlar genel popülasyonu etkileyen hastalıkları teşhis edip tedavi ettikleri genel bakım gibi uzmanlık alanlarına odaklanır. Doktorlar uygulama için lisanslı olmalıdır.

MİB’e göre 2018’de aile ve genel pratisyenler için ortalama maaş 201.000 TL ve öngörülen iş büyümesi 2018-2028’den ortalama %7dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu