Hasta Temsilcisi Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Tıbbi fatura ve işleme sigortası taleplerine yardımcı olmak, bir hasta temsilcisinin yaptığı iki şeydir. Lise diplomasının ötesinde örgün bir eğitime gerek yoktur ve mesleki belgelendirme gerekmese de tavsiye edilir.

Genel Bilgiler

Hasta temsilcileri tıbbi faturalandırma ve işlem sigortası hak taleplerinde yardımcı olur. Genellikle sadece lise diplomalarına sahip olmalarına rağmen bu profesyoneller kolej kursları alabilir veya işverenlere dikkat çekmek için tıbbi ofis yönetiminde sertifika alabilirler. Mesleki sertifikalandırma gerekli olmamakla birlikte, Amerikan Sağlık İdaresi Yönetimi Birliği ve Tıbbi-Diş Hastanesi İş Ortakları Derneği tarafından sunulmaktadır. Sertifikalı olmak, sağlık sektöründe kullanılan standart tanı ve muhasebe kodlarının yeterlilik ve bilgisini gösterir.

Eğitim Şartları Lise diploması veya dengi; kolej ders veya sertifika tercih edilebilir
Certification_ Profesyonel sertifika mevcut
_Proje Edilen İş Büyümesi (2018-2028) Tıbbi sekreterler için %16*
_Median Maaş (2023) Tüm hasta temsilcileri için yıllık 36.370 TL**

Kaynaklar: *Meslek İstatistikleri Bürosu ve **PayScale

Hasta Temsilcisinin Görevleri

Hasta muhasebesi alanında çalışmak, öncelikle verilen hizmetler için faturalandırmayı içerir. Hasta temsilcisi, hastalar ve sigorta sağlayıcılar arasında bir irtibat görevi görür ve her iki tarafın da sorularını yanıtlayabilir. Hasta temsilcileri ayrıca ödemeleri işler ve tahsilat bildirimlerini yayınlar. Hasta temsilcileri, Eylül 2019 tarihi itibariyle yıllık ortalama 36.377 Türk lirası kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu