Silah Ustası Maaşları, Ne Yapar? İş Tanımı

Silah Ustası İçin Görev Tanımı

Genellikle silah ustası denir ve onarımlarının yanı sıra silahların tasarımı ve işçiliği konusunda eğitilirler. Normal tamir ve bakım, korozyonun giderilmesi, ateşleme ve tetikleme sorunlarının teşhisi ile aşınmış varillerin değiştirilmesini içerir; kontrol edilmezse, ateş menzilinde veya avlanma sırasında doğruluk kaybına neden olabilir.

EğitimSertifika ve önlisans programları ile birlikte stajyerlik eğitimi
İş YetenekleriEski ve yeni silah bilgisi, yaratıcı problem çözme, mekanik olarak eğimli
Ortalama Maaş (2019)39.830 TL (silah ustaları için)
İş büyümesi*%7* (genel onarım işleri için)

Kaynaklar: *Meslek İstatistikleri Bürosu; 

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Gerekli beceriler stajyerlik yoluyla edinilebilir. Bununla birlikte resmi eğitim daha hızlı bir yol sağlar ve resmi sertifikasyona yol açar. Ulusal Büro, hem sertifika veren hem de silah onarımında yardımcı dereceler veren birkaç kolejle ortaklık kurmuştur. Uzaktan eğitim ve online öğrenme kursları popülerdir. Çünkü resmi eğitim programları sınırlıdır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Teknisyenler, yeni, kullanılmış ve yadigarı ateşli silahlar hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalı ve müşterilerinin talep ettiği özelleştirme hizmetlerini sunabilmelidir. Silah ustası olmak isteyenler, mekanik olarak eğimli olmalı, elleri ile çalışmalı ve sorunları yaratıcı olarak çözebilmelidir. Silah sahipleri, ateşli silahların Amerika’da tuttuğu geleneğe saygı ve hayranlık duyuyorlar. Tamir teknisyenleri aynı kayda değere sahip olmalı ve müşterilerini ve müşterilerinin isteklerini azami saygı ile tutmalıdır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

ABD’de 265 milyondan fazla özel silah bulundurduğu tahmin edilmektedir. Üreticiler, spor malzemeleri mağazaları, kolluk kuvvetleri ve küçük silah dükkanları tarafından mal sahibi veya çalışan olarak istihdam edilmektedir. Onarım teknisyenlerine olan talep, silah sahiplerinin çoğunun bulunduğu kırsal alanlarda en yüksektir. Maaş, eğitim seviyesine, beceriye ve deneyime bağlıdır.

En Popüler:  Embriyolog: Görev Tanımı ve Kariyer Gereksinimleri

Benzer Meslekler

Diğer onarım kariyeri seçenekleri için aşağıdakilere göz atın:

Tıbbi Ekipman Tamircisi

Mekanik olarak bir şeyleri tamir etme becerisine sahip olanlar tıbbi ekipman tamircisi kariyerine ilgi duyabilirler. Sadece bir önlisans derecesi ile bu profesyoneller hasta bakım ekipmanlarını kurmak ve onarmak için bu mesleğe girebilirler. MİB, 2016-2026 arasındaki ortalama istihdam artışından %4 daha yavaş tahmin edilmektedir. 2017’de bu tamirciler yıllık 48.820 liralık ortalama maaş kazandı.

Küçük Motor Mekaniği

Okul sonrası resmi eğitim programları mevcuttur. Fakat bu teknisyenlerin birçoğu iş yaparken, motorlu güç ekipmanlarına hizmet etmeyi öğrenerek becerilerini edinmektedir. Tüm küçük motor mekanik pozisyonları için 2016-2026 yılları arasında MİB tarafından ortalama %5’lik bir genişleme öngörülmüştür. Bu mekanik, MİB’e göre 2017’de ortalama 35.990 liralık bir para kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu