Yabani Hayatı Biyologları: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Yaban hayatı biyologları hayvanların yaşamlarını ve davranışlarını inceler. Bir vahşi yaşam biyoloğu olmak için, en azından bir lisans derecesine ihtiyacınız var ve birçok pozisyon için yüksek lisans çalışmaları yapılması gerekiyor. Birçok sektörde çalışabilirler ve iş büyümesinin önümüzdeki yıllarda bu alanda yavaş ama istikrarlı olacağı tahmin edilmektedir.

Genel Bilgiler

Yaban hayatı biyologları, genetik kökenleri ve hayvanların yaşam süreçlerini inceler. Birçoğu eğitimci veya saha araştırmacısı olarak çalışıyor. Aday adayları, Yaban Hayatı Biyolojisinde Lisans Derecesi veya biyolojik bilimler gibi bir alanda ilgili bir lisans derecesi ile girebilirler. Birçok pozisyon ileri derece gerektirir.

Eğitim Şartları Giriş seviyesi işleri için yaban hayatı biyolojisi veya ilgili alanda lisans derecesi; yüksek lisans veya doktora üst düzey pozisyonlar için gereklidir
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024)* %4 (zoologlar ve vahşi yaşam biyologları)
Yıllık Ortalama Maaş (2015)* 59.680 ₺ (zoologlar ve vahşi yaşam biyologları)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu

Yaban Hayatı Biyoloğu İçin İş Tanımı

Yaban hayatı biyologları, çeşitli çevresel ve popülasyon dinamiklerini belirlemek için belirli bir bölgedeki bitki ve hayvan habitatlarını araştırır ve izler. Örneğin vahşi yaşam biyologları, kirliliğin bir nüfusun sağlığı üzerindeki etkisini gözlemleyebilir veya bir alandaki belirli bir türün avcı-av ilişkisini analiz edebilir. Bu işlem sırasında, bu uzmanlar veri toplamaktan ve hayvan davranış kalıplarını tekrarlamaktan sorumlu olabilirler. Çalışmaları tamamlandıktan sonra, sonuçları formüle etmeye ve sonuçlarını yayınlamaya başlayabilirler.

Laboratuvar işi

Alan çalışması dışında, vahşi yaşam biyologları sık sık tıbbi laboratuvarlarda çalışabilir, deneyler planlayıp yürütebilirler. Konular, bakteri veya diğer mikroorganizma ile ilgili hastalıkların yayılması konusundaki bilginin ilerlemesinden belirli bir ekosistem üzerinde devlet tarafından finanse edilen araştırmalar yapılmasına kadar değişebilir. Araştırma departmanlarına yoğun şekilde katılanlar, biyoteknoloji ve hastalık kontrolündeki konulara da odaklanabilir.

En Popüler:  Hisse Senedi Yatırımcısı Nedir, Ne İş Yapar? Ne Kazanır?

Kariyer Bilgisi

Yaban hayatı biyologları genellikle devlet kurumları, üniversite araştırma departmanları ve özel şirketler için çalışmaktadır. Meslek İstatistikleri Bürosu, Mayıs 2015 itibariyle, bir vahşi yaşam biyoloğu ya da zoologunun ortalama yıllık maaşının 59.680 ₺ olduğunu bildirmiştir. Ödenen yüzde 10, 97.390 ₺ veya daha fazla kazandı. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), zoologlar ve vahşi yaşam biyologları için iş fırsatlarının 2014 ve 2024 arasında %4 oranında artması beklendiğini belirtti.

Yaban Hayatı Biyolojisinde Kariyer İçin Gerekli Eğitim

Yaban hayatı biyolojisi veya benzer bir alanda lisans derecesini tamamlamada bazı pozisyonlar için yeterli olmakla birlikte, çoğu vahşi yaşam biyoloğu en az bir yüksek lisans derecesi ve daha sıklıkla bir Felsefe Doktoru (Doktora) sahibidir. Potansiyel vahşi yaşam biyoloğu için zorunlu dersler arasında zooloji, biyoloji ve ekoloji bulunmaktadır. Öğrencilerin ayrıca organik kimya ve istatistikte belirli sayıda kredi doldurması gerekebilir. Alandaki konsantrasyonlar, toprak korunmasından mikrobiyal ekolojiye kadar uzanmaktadır.

Yaban hayatı biyologları, hayvanların yaşamlarını kendi ortamlarında inceler. Bir yaban hayatı biyoloğu genellikle bir yüksek lisans derecesine veya doktora derecesine sahiptir ve çalışmalarını herhangi bir uzmanlık alanından birine konsantre etmeyi seçebilir. İş laboratuvarlarında, hükümet, üniversiteler veya şirketler için çalışan iş fırsatları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu