Klinik Asistan Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Klinik Asistanları İçin Görev Tanımı

Bir klinik asistanı, hekimlerin muayenehaneleri, hastaneler ve klinikler de dahil olmak üzere çeşitli sağlık bakımı ortamlarındaki tıp uzmanlarını denetlemeye klinik ve idari destek sağlar. Klinik sağlık görevlileri tıbbi muayene odaları ve malzemeleri ve ayrıca muayene odalarını hazırlayabilir. Enjeksiyonları karıştırıp hastalara verebilirler. Klinik sağlık görevlileri hasta verilerini kaydedebilir ve tıbbi prosedürler veya sınavlar yapan doktorlara destek sunabilir. İşe bağlı olarak akşam, gece ve hafta sonu çalışması mümkündür.

EğitimSertifika veya diploma programı
İş YetenekleriAktif dinleme, bilgisayar okuryazarlığı, iletişim becerileri, detaylara dikkat, veri girişi yeteneği
Ortalama maaşSağlık görevlileri için 32.490 TL (2017)
Kariyer DurumuSağlık görevlileri için %29 büyüme (2016-2026)

Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Klinik sağlık görevlileri genellikle bir yıl kadar süren bir kolej, teknik veya meslek yüksekokulundan bir sertifika veya diploma programı izlerler. Bazı işverenler belgelendirmeyi veya en azından belgelendirme için uygunluğu tercih eder. Klinik sağlık görevlileri anatomi ve fizyoloji, tıbbi etik, tıbbi terminoloji, enfeksiyon kontrolü, bilgisayar, İngilizce ve matematik konularını diğer konular hakkında inceler.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Klinik sağlık görevlileri, güçlü bilgisayar ve veri giriş becerilerine sahip olmalıdır. Başarılı klinik sağlık görevlileri de detaylara, aktif dinleme becerilerine, kişilerarası yeteneklere ve iletişim becerilerine dikkat etmelidir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Sağlık hizmeti teknolojisindeki yeni gelişmeler ve artan yaşlanan nüfusla birlikte tedaviler, klinik sağlık yardımcısı işlerinin bir parçası olan sağlık hizmetlerinde güçlü bir büyüme anlamına gelir. MİB’e göre tıbbi asistanların çoğunluğu tam gün çalışıyor. 2017’de sağlık görevlileri, ortalama 32.480 liralık yıllık maaş aldı. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) istatistikleri ayrıca, tıbbi asistan istihdamının 2016’dan 2026’ya kadar %29 oranında artması bekleniyor.

En Popüler:  Madde Bağımlılığı Danışmanı Nedir? Maaş ve Eğitim Bilgisi

Benzer Meslekler

Benzer olan kariyerler şunlardır:

Dişçi asistanı

Bir diş hekimi asistanı diş hekimliğinde büro veya başkanlık desteği sağlar. Hastalar için randevu alabilir, muayene odaları ve dişçilik aletleri hazırlayabilir. Gerekli istihdam nitelikleri devlete göre değişir; bazı ülkelerde iş başında eğitim mümkündür, diğerleri ise akredite bir diploma, sertifika veya önlisans diploması programının tamamlanmasını gerektirir. MİB, diş hekimi asistanlarının işlerinin 2016-2026 arasında %19 oranında artacağı tahmin edilmektedir. Diş hekimi asistanlarının ortalama maaşı, 2017 yılında 37.630 liraydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu