Muhasebeci Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Muhasebeci İçin Görev Tanımı

Muhasebeciler, vergi beyannameleri, gelir beyannameleri ve bilançolar gibi finansal dokümanları ve raporları analiz etme ve hazırlamada uzmandır. Muhasebeciler gelen paranın ve çıkan paranın izini sürüyorlar. Muhasebeciler, vergilerin doğru ve zamanında ödenmesini sağlamak için şirketler veya bireyler için çalışabilir. Meslek İstatistikleri Bürosuna göre Bazı muhasebeciler danışman olarak çalışmakta ve şirketlere çalışan sağlığı yararları, veri işleme sistemleri ve finansal güvenceler konusunda danışmanlık yapmaktadır.

Zorunlu Eğitim Lisans muhasebe, MBA önerilir
Gerekli beceriler Matematiksel ve analitik beceriler, iletişim, organizasyon, teknoloji, stres yönetimi
Ortalama Maaş (2023)* 70.000 TL (tüm muhasebeciler ve denetçiler için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %10 (tüm muhasebeciler ve denetçiler için)

* Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Gerekli

Muhasebecilerin muhasebe lisans derecesi ile mezun olmaları gerekmektedir. Birçok işletme, bir başvuru sahibinin muhasebe alanında yüksek lisans derecesiyle işletme yönetimi ile mezun olmasını tercih eder. Çoğu devlet, bir öğrencinin okulda sertifika almaya hak kazanması için muhasebeda belirli bir dönem saatlerini tamamlamasını ister. Muhtemel muhasebecilerin sertifika alabilmek için dört bölümlü Üniforma EBM Sınavını geçmeleri gerekmektedir. Muhasebecilerin, yeni vergi kanunları ve düzenlemeleri konusunda güncel kalarak kariyerleri boyunca eğitimlerine devam etmeleri gerekir.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Muhasebeciler güçlü matematiksel ve analitik yeteneklere sahip olmalıdır. Muhasebeciler, müşterilerle çalışmak ve finansal durumları açıklamak için hem yazılı hem de sözlü yetenekleri içeren mükemmel iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Muhasebecilerin örgütlenmesi ve bilgisayar yetenekleri olması gerekir. Muhasebecilerin, önemli vergi ve bordro son tarihlerini karşılama stresini ele almaları gerekir.

En Popüler:  Ofis Asistanı Maaşları, İş Tanımı ve Görevleri

Ekonomik ve Maaş Bilgisi

Muhasebe meslek mensubu adaylarının kariyerlerinin, önümüzdeki yıllarda, dünyadaki yeni işletmelerdeki artış nedeniyle, 2016-2026 yıllarındaki %10’luk bir büyüme ile artması bekleniyor. Vergi yasalarının, muhasebe meslek mensupları için daha düzenli ve daha kafa karıştırıcı hale gelmesi beklenmektedir. Bu da muhasebecilere fırsatlar sağlayacaktır. Meslek İstatistikleri Bürosu, muhasebecilerin ve denetçilerin 2018 yılında yılda ortalama 70.750 Türk lirası maaş kazandığını bildirmiştir.

Benzer Meslekler

Muhasebeci olmak için gereken bazı beceriler, sizi diğer alanlardaki kariyerlere hazırlamaya yardımcı olacaktır.

Defter Tutma, Muhasebe ve Denetleme Görevlisi

Muhasebe ile ilgilenen ancak işgücüne daha hızlı girmek isteyenler için bu pozisyon uygun olabilir. Sadece bir lise diploması veya önlisans derecesi ile bu katipler kuruluşların mali kayıtlarına bakmak için işle ilgili becerilerini öğrenebilirler. MİB, 2016-2026 arasında bir %1 istihdam düşüşü bekliyor. 2018 yılında bu uzmanlar, ortalama 40.240 liralık ücret aldılar.

Maliyet Tahmincisi

Bir lisans derecesi kazanarak, maliyet tahmin edicileri, ürünlerin imalatı için gerekli zaman ve maliyeti tahmin etmek için bilgi toplama ve analiz etme konusunda nitelikli olabilirler. Ortalama kariyer oranının %11’den daha hızlı olması, bu kariyer için 2016-2026’dan itibaren MİB tarafından tahmin edildi. Maliyet tahmin edicileri, 2018’de yıllık 64.040 TL olan ortalama maaş kazandıklarını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu