Klinik Eczacı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Klinik Eczacı İçin Görev Tanımı

Klinik eczacılar hastanelerde, kliniklerde ve eczanelerde ilaçlarını reçete ettikleri ve hastalarının benzersiz ihtiyaçlarını değerlendirdikten sonra gerekli reçetesiz satılan ilaçları önerdikleri eczanelerde çalışırlar. Klinik eczacılar daha sonra hastaların iyileşmesini gözlemler ve beklenmedik ilaç etkileşimleri veya ciddi yan etkiler varsa, ilacın beklendiği gibi çalıştığından emin olun.

Zorunlu EğitimPharm.D; tüm devletler bir lisans gerektirir
İşin GereklilikleriReçeteli ilaçları dahil et, hastaların ihtiyaçlarını değerlendir, hastaların iyileşmelerini gözlemle
Ortalama Maaş (2023)*124.170 TL (eczacı)
İş Büyümesi (2016-2026)*%6 büyüme (eczacı)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Klinik eczane pozisyonları 4 yıllık lisans derecesinin üstünde bir derece gerektirir. Eczacıların gerekli eğitime ek olarak bir lisansı olması gerektiğini belirten yasaları vardır. Ek olarak klinik eczacıların bir konutu tamamlamaları gerekebilir. Ruhsatlandırma kriterleri değişir. Genellikle birkaç yılda bir tekrarlanması gereken birçok yazılı test içerir. Klinik eczacı olmak isteyen öğrenciler kimya, farmakoloji, toksikoloji, psikoloji ve biyoloji derslerini almalıdır.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Klinik eczacıların detaylara yakından dikkat etmesi ve sağlam bir bilim geçmişine sahip olması gerekir. Ayrıca mükemmel iletişim becerilerine ihtiyaçları vardır ve gerekli ilaç tedavisinin etkileri konusunda hastalara etkili bir şekilde danışmanlık vermeleri gerekir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu, 2016’dan 2026’ya kadar eczacılar için %6’lık bir iş artışı öngördü ve bu da ortalama olarak kabul edildi. Alandaki ortalama maaş 2023’de yıllık olarak 124.170 TL civarındaydı. Bir dizi zihinsel ve fiziksel rahatsızlığı tedavi etmek için ilaç kullanımına verilen vurgunun artması, eczane mezunlarının artmasına rağmen uzun yıllar boyunca klinik eczacılıkta sürekli iş büyümesi yaratması bekleniyor pozisyonlar için rekabet artmıştır.

En Popüler:  Alçıpan Ustası Maaş, Eğitim ve Görev Tanımı

Alternatif Kariyerler

Benzer Meslek seçeneklerinden bazı örnekler:

Biyokimyacı

Biyokimyacılar hücreleri, nasıl çalıştıklarını ve neden onlar gibi davrandıklarını incelerler. Araştırma alanları, bazı ilaçların hücrelerle nasıl etkileşime girdiğini içerebilir. Biyokimyacılar başkalarına sunum için sonuçlar yazarak araştırma projeleri tasarlar ve yürütürler. Genellikle doktora yaparlar. Biyokimyada ve geniş laboratuvar deneyimlerine sahiptir. MİB, biyokimyacı ve biyofizikçiler için işlerin 2016-2026’dan itibaren %11 oranında artması beklendiğini bildirdi.

Eczane Teknisyeni

Bir eczane teknisyeni bir eczanede veya hastanede çalışabilir. Müşteriler veya hastalar için reçeteleri doldurmak için lisanslı bir eczacının gözetimi altında çalışır. Hastanede çalışan eczane teknisyenleri hastalara ilaç da verebilir. Bazı eczane teknisyenleri 1 yıllık sertifika alırken, diğerleri de meslek içi eğitimlerle bilgi ve deneyim kazanır. MİB’e göre eczane teknisyeni işlerinin 2016-2026 yılları arasında %12 artması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu