Kıbrıs Eğitim Sistemi

Kıbrıs, saygın eğitim sistemi, makul öğrenim ücretleri ve yıl boyu güneş ışığı sayesinde uluslararası öğrenciler arasında giderek daha popüler hale geliyor.

Eğitimin diğer modaya uygun Avrupa eğitim noktalarına kıyasla maliyeti düşüktür ve suç neredeyse yoktur. Nerede çalıştığınıza bağlı olarak Yunanca veya Türkçe ikinci bir dil alma şansınız da olacak. Fakat İngilizce yaygın olarak konuşulmaktadır.

Ayrıca ülke Akdeniz iklimine sahiptir ve kumlu plajlara, yemyeşil ormanlara ve antik kalıntılara sahiptir ve eğitiminizi ilerletmek ve kültürel ufkunuzu genişletmek için cennet gibi bir yer haline gelir.

Kıbrıs üniversiteleri

Yüksek öğrenim sektörü, kamu ve özel kurumların yanı sıra bazı özel yüksek öğretim düzeyindeki kolejlerin bir karışımını barındırır.

Üniversiteler İngiltere’dekine benzer lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır.

Üç devlet üniversitesi vardır:

 • Kıbrıs Teknoloji Üniversitesi (CUT)
 • Kıbrıs Açık Üniversitesi (OUC)
 • Kıbrıs Üniversitesi (UCY).

Özel yüksek öğretim sektörünü beş kurum oluşturmaktadır:

 • Kıbrıs Avrupa Üniversitesi (EUC)
 • Frederick Üniversitesi
 • Neapolis Üniversitesi Baf (NUP)
 • Central Lancashire Üniversitesi (UCLan)
 • Lefkoşa Üniversitesi.

Kuzey Kıbrıs’ta bulunan üniversiteler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ayrı kanunlarına göre faaliyet göstermektedir.

Kıbrıs’ta en iyi bölümler ve dereceler

Hem kamu hem de özel kurumlarda lisans dersleri verilmektedir ve genellikle tamamlanması dört yıl almaktadır. Mevcut programlar beşeri bilimler, bilim, mühendislik ve teknoloji, işletme, matematik, tıp, hukuk ve sosyal bilimler gibi çeşitli konuları kapsamaktadır.

Bir lisans dersine kabul edilmek için okuldan ayrılanlar sertifikasına ve merkezi olarak kabul edilen bir giriş sınavına girmeniz gerekir. Bir dizi konferans, seminer, grup ve proje çalışması ile öğreneceksiniz.

Lisans derecesi İngilizce olarak mevcuttur. Fakat bu ana diliniz değilse yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir.

En Popüler:  İsveç Eğitim Sistemi

Yüksek lisans derecesi

Kıbrıs’ta lisansüstü yeterlilikler, İngiltere’deki meslektaşlarına eşdeğerdir. Kursların tamamlanması genellikle bir veya iki yıl sürer ve hem tam hem de yarı zamanlı olarak incelenebilir.

Katılımcılar bir programa kabul edilmek için daha önce ilgili bir lisans derecesi almış olmalıdır. Ayrıca lisansüstü görüşmeyi de tamamlamanız gerekebilir.

Akademik yıl iki yarıyıldan oluşur ve devlet üniversitelerinde Eylül’den Mayıs’a kadar sürer. Ara sınavlar, her yarıyıl sonunda yapılacak final sınavlarıyla birlikte Ekim ve Mart aylarında yapılır. Özel üniversitelerde öğretim Ekim ve Haziran ayları arasındadır.

PhDs (Doktora)

Başvuru sahipleri, ilgili bir konuda Yüksek Lisans derecesi gerektirir. Doktora devlet üniversitelerinde çok daha yaygındır, genellikle üç yıl sürer ve öğretilen bir bileşen ve bir tez içerir. Ana çalışma alanları şunlardır:

 • Ekonomi ve Yönetim
 • Mühendislik
 • Sağlık bilimi
 • Beşeri bilimler
 • Sosyal bilim ve eğitim.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

İngiltere üniversitenizin Kıbrıslı bir kurumla resmi bir Erasmus+ ortaklığı olabilir. Erasmus+ çalışma, eğitim, iş deneyimi ve gönüllü yerleşimler sunmaktadır. Fırsatlar finansmanla desteklenir ve üç aydan bir yıla kadar sürer. Nasıl başvuracağınız hakkında daha fazla bilgi için üniversitenizin Erasmus+ koordinatörü ile konuşun.

Kurs ücretleri

Öğrenim ücretleri her bir kurum tarafından belirlenir. Bu yüzden ne ödemeniz gerektiğini doğru bir şekilde öğrenmek için seçtiğiniz üniversiteye başvurmanız gerekir. Derece maliyetleri, neye ve nerede çalıştığınıza bağlı olarak değişir.

Yüksek lisans öğrenim ücretleri genellikle İngiltere’den daha düşüktür, kamu kurumları genellikle özel meslektaşlarından daha ucuzdur.

Genel bir rehber olarak Yüksek Lisans öğrencileri öğrenim ücretlerinde yılda 5.000 ile 10.000 € arasında ödeme yapmayı beklemelidir. MBA ve Doktora dereceleri daha pahalıdır. AB üyesi olmayan öğrencilerin Avrupa Birliği’nden (AB) daha fazla ödeme yapmaları muhtemeldir.

Kıbrıs’ta okumak için burs imkanları

Devlet tarafından finanse edilen burslar, genellikle ücretlerin %10 ile %20’sini kapsar, olağanüstü akademik performans sergileyen uluslararası mezunlar için mevcuttur.

Kıbrıs Üniversitesi gibi üniversiteler yabancı lisansüstü öğrencilere asistanlık yoluyla sübvanse ederler. Bu durum öğretim, not verme ve laboratuvar gözetimine yardımcı olmayı içerir.

En Popüler:  Japonya Eğitim Sistemi

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

AB öğrencilerinin Kıbrıs’ta okumak için vizeye ihtiyaçları yoktur. Ülkeye vardığınızda, seçtiğiniz kurumun kabul bürosuna aşağıdaki materyalleri göndermelisiniz:

 • Doldurulmuş başvuru formu
 • Başvuru ücreti
 • Dört vesikalık fotoğraf
 • Akademik sertifikalarınızın kopyaları
 • İngilizce yeterliliğinizin kanıtı
 • Pasaportunuzun fotokopisi
 • Yakın zamanda menşe ülkenizdeki polis gücünün iyi davranış belgesi.

Yukarıdakilere ek olarak AB öğrencileri Sivil Kayıt ve Göç Dairesi’nden geçici oturma izni başvurusunda bulunmalıdır.

AB üyesi olmayan öğrencilerin ülkede eğitim almak için vize almaları gerekir. Bunlar sadece dönem başına en az 12 kredi alan tam zamanlı öğrencilere verilir. Kurs başlamadan iki ile üç ay önce ülkenizin Kıbrıs büyükelçiliğine başvurun. Tıbbi check-up kanıtı, mali destek ve iyi davranış mektupları da dahil olmak üzere belgeleri sunmanız gereken bir vize görüşmesine katılmanız gerekecektir.

AB üyesi olmayan öğrencilerin de Kıbrıs’a varışından itibaren yedi gün içinde Bölge Polisi Yabancılar Şubesine kaydolmaları gerekmektedir.

Nasıl başvurulur?

Başvurular genellikle resmi web sitesinden indirilebilir formlar ile doğrudan posta yoluyla kuruma yapılır. Bununla birlikte her kurum kendi kabul koşullarını belirler. Bu sayede belirli ayrıntıları öğrenmek için üniversitenizin kabul bürosuna danışmanız gerekir.

Bir yıl önceden başvurmaya hazır olun. Bazı programlar bir giriş sınavına veya giriş öncesi görüşmeye katılmanızı gerektirir. Ayrıca bir başvuru ücreti ödemeniz gerekecektir.

Başvuru formunuzun yanında genellikle pasaportunuzu, doğum belgenizi, akademik sertifikalarınızı ve referanslarınızı ibraz etmelisiniz. Kendinizi maddi olarak destekleyebileceğinizi ve ön ödeme ücreti ödeyebileceğinizi de kanıtlamanız gerekir. Belgeler İngilizce gerekebilir.

Dil şartları

Özel üniversiteler İngilizce öğretirken, her devlet üniversitesi İngilizce öğretilen kurslar sunmaktadır.

Üniversiteler kaydolmadan önce İngilizce yeterliliğinin kanıtını gerektirir. Resmi bir dil test sistemi yoktur. Bu yüzden IELTS’i (Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi) düşünün. Yeterli beceriye sahip olmayan öğrencilere bir aylık ücretsiz yoğun eğitim verilebilir.

Kurumlar ayrıca denizaşırı öğrencilerin Yunanca hakkında iyi bilgi sahibi olmalarını isteyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu