Almanya Eğitim Sistemi

Almanya, yalnızca ABD ve İngiltere tarafından dövülen en popüler üçüncü eğitim yeridir. Saygıdeğer kurumları nedeniyle, bir Alman üniversitesinde yer almak kariyer şansınızı artırabilir.

Genellikle ‘şairlerin ve düşünürlerin ülkesi’ olarak anılan Almanya, ünlü müzisyenlere, yazarlara, bilim insanlarına ve filozoflara ev sahipliği yapmaktadır. Dünyaca ünlü Bavyera halk festivali Oktoberfest gibi keşfedilecek çok sayıda görülecek yer, müze, kütüphane ve tiyatro, denenecek çok sayıda özel yemek ve katılacak etkinlikler ile konaklamanız sırasında görülecek ve yapılacak çok şey var.

Almanya’da derecenizi alarak, cömert bir ücret sisteminden ve dünyanın en yaygın olarak konuşulan dillerden birini öğrenmek için değerli fırsattan yararlanacaksınız.

Alman üniversiteleri

Almanya, toplu olarak 19.000’den fazla çalışma programı sunan yaklaşık 400 yüksek öğrenim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2018’de etkileyici bir 45 özellik ve üçü ilk 100’de yer alıyor.

 • Münih Teknik Üniversitesi (64)
 • Ludwig-Maximilians-Universität, Münih (66)
 • Ruprecht-Karls-Universität, Heidelberg (68).

Almanya’daki öğrencilerin yaklaşık %95’i devlet üniversitesi sistemine dayanmaktadır. Kurumun kamu ya da özel olmasına bakılmaksızın, aşağıdakilerden biri olacaktır:

 • Üniversite – üniversite kursları akademik olarak odaklanır ve lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde çeşitli konularda sunulur. Bu grup içinde, teknik üniversiteler, mühendislik ve doğa bilimleri ve eğitim yüksek okullarına adanmış bazı uzman kurumlar bulunmaktadır.
 • Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (UAS) – UAS kurumları, yüksek lisans seviyesine kadar teknoloji, tıp ve sosyal çalışma gibi alanlarda daha pratik kurslar sunmaktadır. Bu kurslar öğrencileri işyerine girmeye hazırlamak için tasarlanmıştır.
 • Sanat, Film ve Müzik Koleji – bu uzman kolejler yaratıcı disiplinlerin öğrencileri içindir ve çeşitli giriş gereksinimleri vardır. Dikkate alınması için gerçek bir yeteneğe ihtiyacınız olsa da bir giriş sınavına girmeniz veya bir portföy sunmanız da gerekebilir.

Bazı üniversiteler ve UAS kurumları, bir şirketle bir sözleşme imzalayacağınız ve çalışma ile çalışma arasında zamanınızı ayıracağınız çift nitelikler de sunar.

AB İşletme Okulu

AB – üçlü akredite, çok hücreli, uluslararası bir işletme okulu, yenilikçi Lisans, İşletme ve Doktora programları sunmaktadır.

Hukuk ve Finans Enstitüsü

7.600’ü uluslararası olan 48.000’den fazla öğrencisi ile ILF öğretim ve araştırma alanında akademik mükemmeliyet merkezidir.

Almanya’da en iyi bölümler ve dereceler

Almanya’daki eğitim programları İngiltere’dekilere benzer. Lisans dereceleri Sanat Lisans (BA), Lisans (BSc) ve Mühendislik Lisans (BEng) olarak sunulur ve genellikle tamamlanması en az üç yıl sürer. Tam veya yarı zamanlı eğitim alabilirsiniz ve birçok üniversite online veya uzaktan eğitim sunmaktadır.

Almanca olarak verilen lisans dersleri için daha yaygın olmakla birlikte, lisansüstü düzeyde daha fazla olan İngilizce konuşan birçok seçenek vardır.

Almanya’da yüksek öğrenime devam etmek için A seviyelerine veya eşdeğer niteliklere, gerektiğinde dil yeterliliğinin kanıtına, çalışmalarınız ve sağlık sigortanız boyunca kendinizi finansal olarak destekleyebildiğinizin kanıtına ihtiyacınız olacaktır. Geçerli bir Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) yeterlidir. Fakat bir tane olmadan uygun bir politika bulmanız gerekir.

En Popüler:  Yurtdışında okumak için en iyi yerler

Akademik yıl genellikle Ekim’den Eylül’e kadar sürer.

Yüksek lisans derecesi

Alman Yüksek Lisans dereceleri İngiltere’dekilere benzer. Sanat (MA) ve bilim (MSc) nitelikleri olarak sunulan Master kursları genellikle iki yıl sürmektedir ve dersler, seminerler ve bağımsız araştırmalar da dahil olmak üzere öğretilen modüller aracılığıyla verilir ve ardından son notunuzun %25’ini sayan bir final projesi veya tez.

Tezinizin sözlü sunumu temelinde değerlendirilirsiniz. İngiltere’den farklı olarak Almanya, yüksek lisans dereceleri vermek için, dersi dar bir şekilde geçenler için en iyi 1.0 ile 4.0 arasında değişen beş puanlık bir derecelendirme sistemi kullanır. 5.0 notu başarısız olur.

 • Ardışık – Yüksek lisans dereceleri, biyolojide bir BSc tamamladıktan sonra biyokimyada yüksek lisans eğitimi gibi yakından ilişkili bir lisans derecesini takip eder.
 • Ardışık olmayan programlar, lisansınızı kabul etmeniz için profesyonel iş deneyimine ve lisans derecenize ihtiyaç duyabileceğiniz başka bir yöne götürmeyi içerir.

PhDs (Doktora)

Ortalama olarak yılda 25.000 öğrenci Almanya’da doktora yapmak için iki formattan birinde eğitim almaktadır:

 • Bireysel Doktoralar; Bu doktora türü, çalışmalarınızı gereksinimlerinize göre uyarlamanızı sağlar. Bir üniversitede, araştırma kuruluşunda veya endüstride çalışmayı seçebilir ve bir amiri tanımlamak ve güvenceye almaktan sorumlusunuz. Bireysel doktoraların tamamlanması beş yıla kadar sürer ve belirlenmiş son teslim tarihleri ​​veya devam zorunlulukları yoktur.
 • Yapısal Doktoralar; Bu tür doktora bir müfredat etrafında modellenir, yoğun denetim içerir ve yumuşak becerilerinizi ve araştırma yöntemlerinizi geliştirmenize yardımcı olacak öğrenme ve gelişimi içerir. Yapısal doktoralar genellikle üç ile dört yıl sürer.

Bireysel bir doktora başvurusunda bulunmak için potansiyel bir amir ile doğrudan bir araştırma teklifi almanız gerekirken, yapılandırılmış doktora başvuru sahipleri seçtikleri kurumun kayıt ofisine başvurmalı ve standart başvuru sürecine başlamalıdır. İngiltere’de olduğu gibi, muhtemelen bir Master derecesine ihtiyacınız olacak.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Şu anda İngiltere’deki bir üniversiteye devam eden öğrenciler Avrupa Birliği’nin (AB) eğitim, öğretim ve gençlik destek programı Erasmus+’a katılabilirler. Program, üç aydan bir akademik yıla kadar süren fırsatlar ile birçok gence çalışma, eğitim, iş deneyimi ve gönüllü yerleşimler sunuyor.

Mali destek, eğitim ve öğretime aktif olarak katılan tüm Birleşik Krallık kamu, özel veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar için Erasmus+ girişimi aracılığıyla sağlanmaktadır. Fakat üniversitenizin, Almanya’nın biri olduğu başka bir AB ülkesindeki ortak bir üniversite ile resmi bir anlaşması olmalıdır. Nasıl başvuracağınızla ilgili bilgi için kurumunuzla konuşun.

Kurs ücretleri

Almanya’daki kamu tarafından finanse edilen üniversitelerin çoğunluğu, temel öğrenciler ve kayıt maliyetlerini karşılamak için 50 ile 250 € gibi küçük bir dönem ücretinin yanı sıra uluslararası öğrenciler için ücretsizdir.

Bu kuralın istisnası, üniversitelerin AB üyesi olmayan öğrencilere dönem başına 1.500 € ücret aldığı Baden-Wuerttemberg eyaletidir. Bazı üniversiteler birbirini takip etmeyen Yüksek Lisans derslerine kayıt yaptıran öğrencilerden öğrenim ücreti alabilirler. Fakat bu nadirdir.

Özel üniversiteler kendi eğitim ücretlerini belirleme özgürlüğüne sahiptir ve mevcut ücretsiz kamu eğitiminden çok uzaktırlar; bazı kurumlar yılda 20.000 €’ya kadar ücret almaktadır.

En Popüler:  Japonya Eğitim Sistemi

Ayrıca bütçenizi Almanya’da yaşamanın maliyetini de hesaba katmanız gerekecek. Berlin, Frankfurt veya Münih’te yaşıyorsanız, konaklama, yemek ve ulaşım masraflarınızı karşılamak için ayda 850 € tavsiye edilen miktardır.

Almanya’da eğitim için burs imkanları

İngiltere’de olduğu gibi, birçok kuruluş da federal devletler, vakıflar, dini kuruluşlar ve Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı gibi ihtiyaçlara ve liyakate dayalı burs ve hibeler sunmaktadır. Neye hak kazandığınız ve nasıl başvuracağınız hakkında daha fazla bilgi için kendi ülkenizdeki konsolosluk veya elçiliğe başvurun.

Erasmus+ ‘dan Master fonları da alabilirsiniz. Kredi, bir yıllık Master’ı tamamlayan alıcılara 12.000 € ve Almanya’nın biri olduğu katılımcı bir ülkede iki yıllık bir Master’ı tamamlayanlara 18.000 € teklif ediyor.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Avrupa Ekonomik Bölgesi (AÇA) vatandaşıysanız – bu AB üye ülkelerinin yanı sıra Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn’ı da içeriyorsa – Almanya’da eğitim almak için vizeye ihtiyacınız olmayacak:

 • Üç aydan fazla çalışıyorlar
 • Onaylanmış bir üniversiteye/diğer eğitim kurumlarına kayıtlı olanlar
 • Gelir desteğine ihtiyaç duymadan yaşamak için yeterli gelire sahip olmak (herhangi bir kaynaktan)
 • Kapsamlı sağlık sigortası kapsamı var.

AÇA dışındaki tüm öğrencilerin vize almaları gerekecektir. Bunu, kendi ülkenizdeki Alman konsolosluğu veya elçiliğinden 60 € sabit ücretle yapabilirsiniz. Almanya’ya varışınızdan itibaren iki hafta içinde oturma izni almak için Yabancılar Kayıt Bürosu ve yerel kayıt büronuza kayıt olmanız gerekir.

Hangi vizeye ihtiyacınız olacağını ve nasıl başvuracağınızı öğrenmek için başvurmadan önce Almanya büyükelçiliği veya konsolosluğuna başvurun. Onay süreci uzun olabilir. Bu yüzden vize başvurunuzu en az üç ay önceden göndermeyi hedefleyin.

Nasıl başvurulur?

Almanya’da merkezi bir başvuru sistemi olmadığından, topu yuvarlamak için genellikle doğrudan üniversitelerle iletişime geçeceksiniz. Bununla birlikte bazı üniversiteler uluslararası uygulamalarını yönetmek için Uni-Assist adlı bir hizmet kullanır; kurumunuzun buna dahil olup olmadığını kontrol edin. Aynı anda istediğiniz kadar uygulama yapabilirsiniz.

Başvurmak için, online olarak ya da üniversitenin kayıt bürosuna başvurarak başvuru formunu doldurmanız ve gerekli belgelerle birlikte göndermeniz gerekmektedir. Bu genellikle uygun olduğu durumlarda önceki eğitiminizin transkriptlerini ve dil sertifikalarını içerir. Başarılı olursanız, bir röportaja veya beceri testini tamamlamaya davet edilebilirsiniz.

Başvuru tarihleri, her biri bağımsız olarak yürütüldüğünden kurumlar arasında değişiklik gösterir. Genel bir kural olarak yaz aylarında başlayan bir kursa kaydoluyorsanız başvurunuzu Ocak ayı ortasına kadar göndermeyi hedeflemelisiniz. Kışın başlayan kurslar için, Temmuz ortasına doğru hedef alın.

Dil şartları

Birçok Alman üniversitesi İngilizce olarak verilen Yüksek Lisans kursları sunar ve ana dili İngilizce olan biri olarak dilde yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekmez. Fakat Almanca verilen bir kursa kaydolmak isterseniz, ülkenin tanınan iki sınavından birine girmeniz gerekir:

 • TestDaF – TestDaF sınavları yılda birkaç kez yapılır. TestDaF’ı evden alarak paradan tasarruf edebilirsiniz. Almanya’da 175 avroya mal olur. Fakat diğer ülkelerde daha ucuzdur. Fakat sonuçlarınızı almak için önceden yeterince şey yaptığınızdan emin olun. Çünkü bu işlem altı haftaya kadar sürebilir.
 • DSH – DSH yalnızca Alman üniversitelerinde alınabilir ve üniversite eğitimi için yeterliliğinizi ve uygunluğunuzu test eder. Maliyetler kurumlar arasında değişmektedir.

İngilizce’yi kavramanız gerekiyorsa, bunu TOEFL ve IELTS sınavlarıyla yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu