Kıbrıs İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Uluslararası işçiler bu Akdeniz ülkesindeki işler için sert bir rekabetle karşı karşıyadır. Fakat makul yaşam maliyeti ile Kıbrıs, biraz güneş ışığı ve kültür arayanlar için ideal olabilir.

Kıbrıs, güneyde Yunan nüfusu ve kuzeyde Türk nüfusuna bölünmüştür.

Ülke, Avrupa, Asya ve Afrika’nın buluşma noktasında yer almaktadır ve bu nedenle bu üç kültürün mükemmel karışımıdır.

Çalışmayı garanti altına alanlar, yıl boyu güneş ışığı, pitoresk plajlar, canlı gece hayatı ve Yunan, Bizans, Haçlı ve İslam tarihinin antik mekanları ile ödüllendirilir.

Kıbrıs’ta İş İlanları

İş bulmak için yerlilerle rekabet edeceğiniz için yabancılar için iş bulmak zor olabilir. Fakat istihdam şansınızı artırmanın çeşitli yolları vardır.

Örneğin ana iş dili İngilizce iken, işverenlerin çoğu Yunanca hakkında bilgi ister. Elektrik mühendisliği, finans, bilişim ve telekomünikasyon diploması olanlar da yüksek talep görüyor.

Turizm endüstrisi ülkenin GSYİH’sının büyük bir bölümünü oluşturmaktadır ve uluslararası çalışanlar genellikle bu sektörde fırsatlar bulabilmektedir. Diğer büyük endüstriler şu maddeleri içermektedir:

 • Enerji
 • Emlak
 • Hizmet sektörü
 • Nakliye.

Ülkenin doğal gaz arzının yanı sıra yenilenebilir enerji ve yeşil teknolojiye olan ilgisinin de büyük yabancı yatırımlara yol açacağı tahmin ediliyor.

Kıbrıs’ta iş bulabilirsiniz:

 • Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası
 • Cyprus iş ilanları

İş imkanı ve iş olanakları

 • Muhasebeciler
 • Muhasebe ile ilgili yardımcı profesyonel meslek mensupları
 • Hukuk uzmanları
 • Hemşireler ve ebeler
 • Ortaöğretim öğretmenleri

Kıbrıs’ta iş bulmak

Gelmeden önce iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Fakat ağ oluşturma genellikle rol almanın en iyi yollarından biridir. Kişisel temaslardan faydalanmak ve ağızdan ağza boşlukları bulmak, yabancıların iş bulmasının en kolay yoludur.

Varışta çok fazla kişiniz yoksa, ilk çağrı limanınız tüm büyük kasaba ve şehirlerde bulunan Kamu İstihdam Bürosu olmalıdır.

En Popüler:  Avusturya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Bazı Kıbrıslı şirketler CV’leri yıl boyunca kabul ederler. Bu sayede spekülatif uygulamaların da iyi çalıştığı anlamına gelir.

Başvuru yöntemleri, genellikle bir CV ve ön yazı veya doldurulmuş bir başvuru formu isteyen kuruluşlarla İngiltere’deki yöntemlere benzer. Çoğu iş online olarak uygulanabilir.

Yaz işleri

Ülkenin büyük turizm sektörü nedeniyle mevsimlik ve geçici işleri bulmak nispeten kolaydır. Yaz çalışması isteyenler otellerde, barlarda, kafelerde ve restoranlarda fırsatlar bulabilirler.

Ayia Napa’nın ünlü gece hayatı her yıl binlerce uluslararası işçiyi kendine çekmektedir yani; yaz boyunca birçok bar, kulüp ve PR işi mevcuttur. Düşük sezonda haftada dört ile beş gün. Fakat yüksek sezonda altı ile yedi gün çalışmayı bekleyebilirsiniz.

Gündelik fırsatlar meyve toplama da içerir.

Gönüllülük fırsatları tüm yıl boyunca Kıbrıs’ta, fakat özellikle Baf, Limasol, Gazimağusa ve Lefkoşa’da var. Çalışma kampları ve gençlik değişim programları genellikle gönüllülüğü içerir.

Birçok açıklık çevresel veya muhafazakar, hayvan barınakları ve deniz projeleri popüler olduğunu kanıtlıyor.

Kıbrıs’ta Öğretim

Kıbrıs’ta İngilizce’yi yabancı dil olarak öğretmek mümkündür. Fakat görevler için rekabet şiddetlidir ve iş sayısı sınırlıdır.

Özel uluslararası okullardaki işler, en az iki yıllık öğretmenlik deneyimine sahip olanlara açıktır. Ayrıca genellikle bir Lisans derecesi ve ayrıca Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi (TEFL) yeterliliği gerekir.

Açıklıkların çoğu Baf, Larnaka, Gazimağusa ve Lefkoşa’da bulunur. Çalışma saatleri genellikle haftada 20 ile 30 saattir ve maaşlarınız ve avantajlarınız niteliklerinize bağlıdır.

Kıbrıs’taki öğretim fırsatlarına şu adresten göz atabilirsiniz:

 • TEFL Kıbrıs.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Öğrenci yerleştirmeleri ile ilgili ulusal bir mevzuat yoktur. Bunun yerine, stajlar ve iş deneyimi üniversiteler, meslek kuruluşları ve diğer paydaşlar tarafından organize edilir. Seçenekler şu maddeleri içermektedir:

 • Erasmus+ – Öğrenciler, Birleşik Krallık üniversiteleri tarafından izlenen çalışma veya çalışma yerleşimlerini tamamlarlar.
 • Work and Travel Cyprus – Bu durum uluslararası iş deneyimi arayan genç AB vatandaşları için tasarlanmıştır. Kıyı otellerinde ve restoranlarında en az üç ay süreyle yerleşim imkanı sunar. Çoğu pozisyon konaklama ve yemek içerir.
 • Kıbrıs’ta Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) – Öğrenciler Birleşmiş Milletler İşbirliği ve Güven Hareketi (UNDP-ACT) ve Gelecek için Ortaklık (UNDP-PFF) programları aracılığıyla UNDP’nin politikalarını ve önceliklerini anlıyorlar. Öğrencilere yöneliktir: çatışma çözümü; ekonomi; Uluslararası ilişkiler; sosyoloji; kamu veya iş idaresive çevre çalışmaları.
En Popüler:  Türkiye İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Kıbrıs vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

AB vatandaşlarının Kıbrıs’a girmek veya çalışmak için vizeye ihtiyaçları yoktur. Fakat üç aydan fazla kalanların kayıt belgesi için başvurmaları gerekecektir. Sertifika alabilmek için, istihdamı sağladığınızı ve kendinizi destekleyecek finansal araçlara sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Ayrıca bir Yabancı Kayıt Kartı (ARC) ve sosyal güvenlik numarası için başvurmanız gerekir. Bunlara varışta hemen başvurun.

Bir yıllık uzun süreli vizeler genellikle iş arayan AB üyesi olmayan vatandaşlar için uygundur. Eğer kendi hesabına çalışıyorsanız, işvereninizden veya bir muhasebeciden veya avukattan gelen mektuplarla desteklenmelidirler. AB vatandaşı olmayanların çalışma vizeleri hakkında daha fazla bilgi için menşe ülkenizdeki Kıbrıs büyükelçiliği ile temasa geçin.

Dil şartları

İngilizce, Kıbrıs genelinde yaygın olarak konuşulmaktadır. Fakat birçok iş Yunanca konuşmanızı gerektirir.

Kendi ülkenizdeyken Yunanca ders alabilir veya Kıbrıs’ta bir kez öğrenebilirsiniz. Dersler Eğitim ve Kültür Bakanlığı, üniversiteler ve özel dil okulları tarafından verilmektedir.

Kıbrıs’ta çalışmak nasıl bir şey?

Ülkedeki ortalama ücretler oldukça düşük. Fakat yaşam maliyeti de öyle. Çalışma haftası pazartesiden cumaya kadar çalışmaktadır ve saatler genellikle haftada 40’dır.

Nerede çalıştığınıza ve hizmet sürenize bağlı olarak yılda 20 ile 24 gün ücretli tatil izni alma hakkına sahipsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu