Danimarka İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Danimarkalılar için iyi bir iş-yaşam dengesi önemlidir. Bu yüzden ülkenin düzenli olarak yaşamak için en mutlu yerlerden biri seçilmesi şaşırtıcı değildir. Danimarka’da çalışmak için diğer nedenleri keşfedin.

Yaşamak için pahalı bir yer olsa da (yüksek vergileri ve yaşam maliyetlerini düşünün) ücretsiz sağlık hizmeti de dahil olmak üzere birinci sınıf kamu hizmetlerinden yararlanacaksınız. Başkent Kopenhag’daki insanların yarısının her gün çalışması nedeniyle işe gidip gelme de keyifli olacak.

Danimarka’nın rahat ve gayri resmi çalışma kültürü, Dünya Mutluluk Raporu 2019’a göre dünyanın en mutlu ikinci ülkesi olmasının nedeninin bir parçası. Aynı zamanda, Danimarka’nın benzersiz konsepti ve ‘hygge’ arıyorsanız da gidilecek yer beraberlik.

İngilizce iş dünyasında yaygın olarak konuşulurken, ikinci bir dil öğrenme şansını kaçırmayın. Danimarka dil kursları yaygın olarak bulunmaktadır ve yerel dil bilgisine sahip olmak arkadaş edinmenize ve yerleşmenize yardımcı olacaktır.

Cömert tatil hakları, Kopenhag’daki Tivoli Bahçeleri ve dünyanın en eski işletme fuarı Bakken gibi turistik yerleri keşfetmek için bolca zamanınız olacağı anlamına geliyor.

Danimarka iş ilanları

Danimarka işgücü piyasasına hizmetler sektörü hakim olup bunu sanayi izlemektedir ve işsizlik oranı sadece %5.3’tür.

Coğrafi konumu nedeniyle Danimarka, Avrupa için önemli bir dağıtım noktasıdır. En büyük ihracatı arasında ilaç ve tıbbi malzeme, demir-çelik, gıda ürünleri, tekstil ve giyim ve elektronik bulunmaktadır.

Danimarka işgücü piyasası ünlü bir ‘esneklik’ sistemi üzerinde çalışmaktadır. Bu da işverenlerin piyasanın ihtiyaçlarına göre istedikleri zaman işe alıp işten atılmalarına karşın aynı zamanda çalışanlar A-kasse (işsizlik sigortası fonu) tarafından korunmaktadır.

İşçiler ayrıca sendikalar, işverenler ve Danimarka hükümeti arasında güçlü bir işbirliği düzenlemesi sayesinde mükemmel çalışma şartlarından yararlanmaktadır ve piyasaya küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) hakimdir. En güneydeki İskandinav ülkesinde çalıştığınız her yerde alanınıza değer hissedeceksiniz.

İş imkanı ve iş olanakları

 • Makine mühendisi
 • Radiographer
 • BT danışmanı
 • İlk ve ortaokul öğretmenleri
 • Psikolog

İşçi açığı ve pazar payı

Danimarka iş gücü şu anda eğitim, mühendislik, BT, tıp ve sağlık sektörleri gibi bazı alanlarda beceri sıkıntısı çekmektedir.

Talep edilen işler arasında bina, enerji ve elektrik mühendisleri, tıbbi danışmanlar, hastane doktorları, diş hekimleri ve eczacılar bulunmaktadır.

Danimarka’da iş bulmak

Başlangıçta Danimarka’da iş bulmak için mücadele edebilirsiniz. Genellikle boşluk başına çok sayıda başvuru vardır ve ülkedeki işverenler yurtdışından gelenlere göre Danimarkalı başvuru sahiplerine öncelik vermektedir. Fakat başvurunuzu güçlendirmek için uluslararası bir işçi olarak yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

En Popüler:  Japonya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Öncelikle, başvurduğunuz şirketi araştırdığınızdan, özgeçmişinizi ve ön yazınuzu kuruma uyarladığınızdan emin olun. Belirli bir şirket hakkında bilgi ve coşku göstermek öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. İlgili iş deneyimine sahip olacağı gibi.

Ufkunuzu genişletmekten de faydalanabilirsiniz. İşe gidip gelmek istemiyorsanız veya becerilerinizi daha önce düşünmediğiniz pozisyonlarda kullanmak istiyorsanız kendinizi daha fazla iş fırsatına açacaksınız. Örneğin beceri sıkıntısı çeken bir sektörde işe başvurmak, iş garanti altına alma şansınızı artırabilir.

Son olarak özellikle LinkedIn olmak üzere sosyal medya araçlarının Danimarka’da büyük olduğunu belirtmek önemlidir. Bağlantı kurmak ve en benzer becerilerinizi ve deneyiminizi göstermek için bunları kullanabilirsiniz ve online varlığınız cilalanmışsa bir iş bulma olasılığınız daha yüksektir. Daha fazla bilgi için iş arama ve sosyal medyaya bakınız.

Yaz işleri

Kopenhag ve diğer şehirlerin barlarında, otellerinde ve kulüplerinde Danimarka’nın turizm sektöründe mevsimlik işler için birçok fırsat var. Bu tür roller için resmi başvuru süreci yoktur. Bu yüzden fırsatları keşfetmek için kuruluşlara doğrudan yaklaşmayı deneyin.

Ayrıca bir yaz au çifti olarak çalışarak geçirebilirsiniz. Bir aileye çocuk bakımı sağlamak ve ev işlerini tamamlamak karşılığında, haftalık bir ödenek alacak, sağlık sigortası ile karşılanacak ve kira bedelsiz konaklama sağlanacak. Au pair ikamet iznine başvurma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Alternatif olarak kendinizi finansal olarak destekleyebiliyorsanız, bir tür gönüllü çalışmaya katılabilirsiniz.

İngiliz vatandaşları, festival ve çevre çalışmaları, yenileme ve toplumun yaşlı ve engelli üyeleriyle birlikte çalışma gibi çeşitli alanlarda fırsatlar sunan bir program olan Concordia ile gönüllü yerleşimlere başvurabilirler.

Ayrıca gönüllü ve ücretli yerleşimleri şu yollarla da bulabilirsiniz:

 • Volunteering.dk – Danimarka’daki gönüllü işler için en büyük portallardan biri.

Eğitim öğretim şartları

Danimarka’da halk eğitim sistemi sıkı bir şekilde düzenlenmiştir. Öğretmeyi umuyorsanız, öncelikle yeterliliklerinizin Yükseköğretim ve Bilim Bakanlığı tarafından tanındığından ve onaylandığından emin olmanız gerekir. Bazı durumlarda bir Danimarka okulunda eğitim vermek için ek eğitim almanız gerekebilir.

Danimarkalılara genellikle erken yaşlardan itibaren İngilizce öğretilir. Bu yüzden İngilizceyi yabancı dil olarak öğretmek için sınırlı fırsatlar vardır. Fakat Kopenhag ve Fredericia gibi ana kentsel alanlardaki yetişkin öğrenim kolejlerinde veya özel dil okullarında iş İngilizcesi öğretmek için bir açıklık bulabilirsiniz.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Danimarka stajlarının çoğu, birçok büyük şirkete ev sahipliği yapan Kopenhag’da bulunmaktadır. Danimarka’da ücretli stajlar için arama yapabilirsiniz:

 • İAgora

Danimarka’ya giriş için vize gerektiren AB vatandaşı değilseniz, belirli koşullara bağlı olarak ve iş sektörüne bağlı olarak 18 aya kadar staj yapmak için oturma ve çalışma izni almak mümkündür.

En Popüler:  Birleşik Arap Emirlikleri İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Danimarka vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

AB, Avrupa Ekonomik Alanı (AÇA) ülkeleri ve İsviçre vatandaşlarının Danimarka’ya giriş yapmak ve iş aramak için oturma iznine veya çalışma iznine ihtiyacı olmayacak. Fakat üç aydan daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, varışta bir kayıt sertifikası için başvurmanız gerekir.

Bu sertifika, hepsi kamu hizmetlerine erişmeniz ve ödeme almanız gereken bir medeni sicil numarası (CPR), sağlık sigortası kartı ve vergi numarası almanızı sağlar.

Norveç, Finlandiya, İzlanda veya İsveç gibi İskandinav ülkelerinden biriyseniz, bu sertifika olmadan Danimarka’da ikamet edebilir ve çalışabilirsiniz. Fakat yine de bir CPR, sağlık sigortası kartı ve vergi numarası için kayıt olmanız gerekir.

AB, Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) veya İsviçre dışındaysanız, Danimarka’dan Yeni’ye uygulayabileceğiniz uygun oturma iznine başvurmanız gerekir.

Bu başvuruyu yapmak için, maaş ve istihdam koşullarınızı özetleyen yazılı bir iş sözleşmesine veya iş teklifinizin kanıtına ihtiyacınız olacaktır.

Dil şartları

Danca ülkenin resmi dilidir. Fakat duyacağınız tek dil değildir. Danimarka nüfusunun çoğunluğu İngilizce’yi ikinci dil olarak konuşur, birçoğu da Almanca, Fransızca ve İsveççe kavrar.

İş başvuruları öncelikle Danca veya İngilizce olarak yapılır. Fakat belirli bir dil gereksinimi için seçtiğiniz kuruluşa danışın.

İş gücünüzü akıcı Danca olmadan kemerinize girebilmenize rağmen dili öğrenmek, yerlilerle bütünleşmek, kendinizi Danimarka kültürüne dalmak ve Danimarka’da çalışma deneyiminden en iyi şekilde yararlanmak için gerekli olacaktır. Bunu yaparken, işverenlerinize de bağlılık göstereceksiniz.

Niteliklerinizi işverenlere nasıl açıklarsınız?

Avrupa ülkeleri arasında kıtadaki yeterliliklerin doğrudan karşılaştırılabilirliğini sağlamak için birçok anlaşma olan Bologna Süreci, İngiltere yeterliliklerinin Danimarka’daki standartlara uygun olduğu anlamına gelir. İşverenlerin bunları tanımakta herhangi bir sorunu olmamalıdır. Sorunlarla karşılaşırsanız, yeterliliklerinizin Danimarka Yükseköğretim Ajansı tarafından değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu da işverenlerin daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır.

Bazı meslekler düzenlenir ve kalifikasyonlarınızı onaylamak için bir kamu makamından izin almanız gerekir.

Danimarka’da çalışmak nasıl bir şey?

Danimarka işgücü Pazartesi’den Cuma’ya 37 saatlik standart bir çalışma haftasında faaliyet göstermektedir. Bununla birlikte çoğu işverende bu esnektir ve bir çalışanın ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir. Beş haftalık yıllık izin hakkına sahip olacaksınız ve ülke aşağıdakileri içeren on bir resmi bayramı kutluyor:

 • Yılbaşı
 • Paskalya
 • Dua Günü
 • Yükseliş Günü
 • Noel günü
 • Noel’in ikinci günü (26 Aralık).

İşyerleri genellikle düz bir hiyerarşiye sahiptir yani; tüm çalışanlar fikirlere katkıda bulunmaya ve karar verme süreçlerine katılmaya teşvik edilir. Örneğin CEO’nuzla ilgili yaşadığınız sorunları gündeme getirmek normaldir.

Ülke, aşamalı bir vergi sistemine bağlı kalmaktadır. Maaşlar genellikle yüksek olmakla birlikte, Danimarka’da çalışmak, çoğu Avrupa ülkesinden çok daha yüksek bir vergi oranına tabi tutulur. Bu sistemin, sağlık ve eğitim gibi ücretsiz kamu hizmetlerine izin verecek şekilde tasarlandığını unutmayın.

Daha yüksek maaşlar ve vergi oranları doğrultusunda, konaklama, yemek ve toplu taşıma gibi yaşam maliyetlerinin de oldukça yüksek olduğunu göreceksiniz. Danimarka’ya taşınmayı planlıyorsanız, bunu araştırmanıza ve bütçenize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu